Kredi Kartı Borcu Asgari Ödemesi Yapıldığında Faiz Gelir Mi?  

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödemesi Yapıldığında Faiz Gelir Mi?   
6 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 69 kez okundu.

Kredi kartı borçlarının gecikmesi durumunda hem ek faizler gelmekte hem de bundan dolayı bankacılık sicil notu da olumsuz etkilenerek düşüş göstermektedir. Kredi kartı borçlarının aksaması ile bu durumlara neden olmamak için kişiler bazı aylar asgari ödeme yaparlar. Asgari ödeme bir nebze kredi sicilinin kötü etkilenmesini engellese de gelen kredi gecikme faizini engellemez. Birçok kişi asgari ödeme yaptık bana faiz gelir mi diye sormaktadır. Bu konuda en net açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Kadar Faiz Gelir?

Kredi kartı borcu olan kişiler dönem borcunu aksatmak yerine varsa imkanları kredi borcunun asgarisini yatırmayı tercih etmektedir. Bu şekilde hem kredi notunun düşmesi engellemek hem de ödeyecekleri kredi faizi miktarını düşürmek isterler. Peki kredi kartı borcunun sadece asgarisinin yatırılması durumunda kredi kartına ne kadar faiz gelmektedir?

Kredi Kartına Asgari Ödemede Faiz Yansır Mı?

Kredi kartı borcunun gecikmesi durumunda iki tür faiz gelmektedir. Eğer kişi kredi kartı borunun asgarisi hiç ödemez ise o zaman aylık bazda %2,34 civarı faiz gelmektedir. Bu oran bankadan bankaya değişmekle birlikte en üst limiti BDDK tarafından belirlenmektedir.

Bunun yanında ayrıca, kredi kartının asgarisinin ödemesi durumunda ödenecek olan faiz oranı da düşmektedir. Yani asgari ödeme yapılaması durumunda faiz ödenemeye devam edecek; ama ödenecek faiz oranı düşecektir. Peki ne kadar düşer?

Kredi kartı gecikme faizi %2,34’ten düşüş göstererek %1,84’e kadar geriler. Bu faiz bütün borçlar kapatılıncaya kadara devam eder. Bir dahaki aya kadar borç ödenmemesi durumunda, ikinci hesap kesim tarihine kadar kredi gecikme faizleri devam edecektir.

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödemesi Yapıldığında Faiz Gelir Mi?

Kredi Kartı Gecikmesi Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi kartı borcu olan kişilerin kredi borçlarını aksatmaları durumunda kredi notları düşüş gösterir. Kredi notunu en çok düşüren etkenlerden biri de kredi kartlarının aksatılmasıdır. Bu durumun yaşanmaması için kart sahiplerinin kart borçlarının dönem borçlarının hepsini kapatması gerekmektedir. Kredi kartı borcunun sadece birkaç ay gecikmesi sorun olmazken sürekli olarak asgari ödeme yapılması da kredi notunu olumsuz etkileyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git