KARTLAR

Bekleyen Provizyon Nedir?

Özellikle kredi kartı kullanan ve sık sık alışveriş yapan kişiler tarafından bekleyen provizyon nedir? Sorusu sıklıkla soruluyor. Bizler de bu içeriğimizde sizler için bekleyen provizyon nedir, nasıl iptal edilir gibi detaylara yer verdik. Merak ettiğiniz tüm sorular bu içeriğimizde!

Bekleyen Provizyon

Bekleyen provizyon, en basit tanımıyla ön onay sürecidir. Eğer banka hesabınızı incelediğinizde kart hareketlerinizde “bekleyen provizyon” ibaresini görüyorsanız; telaşlanmanıza gerek yok. Bu durum sizi etkilemeyecektir. Bekleme süresi boyunca banka, alışveriş yaptığını yeri ve alışveriş tutarını inceler. Şayet ortada farklı ya da şüphelenilecek bir durum varsa; sizi bilgilendirir.

Kredi kartlarına ek olarak, provizyon onayı ya da önlemi; çeklerde de karşımıza çıkar. Çek provizyonunda ise durum biraz farklı ilerler. Çek üzerine yazılı olan tutar ile hesaba yazılan tutarın uyuşup uyuşmadığı banka tarafından kontrol edilir.

Provizyon, genellikle bankaya bağlı olarak değişse de; 2 gün içerisinde tamamlanır. Fakat bazı durumlarda maksimum olmak şartıyla 7 güne kadar uzayabilir. Bu süreç içerisinde kart sahibi durumdan etkilenmezken, alışveriş yapılan mekan ödemesini normalden daha geç alır.

Peki, tamamen kullanıcının güvenliği için oluşturulan bu işlem iptal edilebilir mi?

Bekleyen Provizyon İptal Edilebilir mi?

Kredi kartı bekleyen provizyon, bankaların ön onay için kullandığı bir güvenlik işlemidir. Kart sahiplerinin güvenliği için yapılan bu işlem süresi içerisinde size ait olmayan bir harcamayla karşılaştıysanız; henüz süreç bitmeden iptal edebilirsiniz. İptal işlemleri başlatıldıktan 1 gün sonra, tarafınıza onay içeren bir mesaj gelir. Bu adımdan sonra kartınızdan çekilen tutar 7 iş günü içerisinde hesabınıza yeniden yatırılır.

Bekleyen Provizyonu Nasıl İptal Ederim?

Bekleyen provizyon iptali için bankalar kullanıcılara pek fazla seçenek sunmuyor. Bunun en temel nedeni ise, gerçekten şüpheli işlemler yerine art niyetli olarak kullanıma açık olmasıdır.

Bu sebeple de işlem iptalini yalnızca müşteri iletişim merkezlerinden ya da banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bekleyen provizyonlarınızı görebilmek için;

  • Akıllı telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan bankanın internet şubesine giriş yapın.
  • Bilgilerinizi girdikten sonra, kartlarım bölümüne giriş yaparak alış veriş yaptığınız kredi kartının detaylarına ulaşın.
  • Bu alanda “bekleyen işlemler” kategorisinde provizyonda olan alışverişlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu