KARTLAR

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartları gerek alışverişlerde gerekse nakit imkânı kullandırmasından dolayı oldukça avantajlı olmaktadır. Bu yüzden kredi kartlarını birçok kişi kullanmaktadır. Avantajlı olan kredi kartları düzensiz kullanıldığında da limit aşımları gerçekleşmekte, taksit ödemelerinde problemler yaşanmaktadır. Günümüzde birçok kişi kredi kartı taksitlerinin yığılma olması nedeniyle ya taksitlerini ödeyememekte ya da belirlenen tarihten geç ödeme yapmaktadır.

Bu da kişilerin kredi sicillerine eksi olarak yansımakta, kredi çekmek istediklerinde banka tarafından bu durum olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Bu sorunlarla karşılaşan çoğu banka müşterisi kredi kartı limitini düşürmek istemektedir. Peki, kredi kartı limiti nasıl düşürülür? Limiti düşürülmek için istenilen şartlar var mıdır? Kredi kartı limitini düşürmek isteyen müşteriler Google arama motorunda bu soruları sık sık aratırlar. Makalemizde kredi kartı limiti nasıl düşürülür?  Konusunda sizler için kapsamlı bir araştırma yaptık.

Kredi Kartı Limiti Düşürülmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi kartları kullanım açısından sıkıntı yarattığı zaman müşterilerin tercih ettikleri yollardan biri de kullanmakta oldukları kredi kartlarının limitini düşürmek olmaktadır. Çalıştığınız bankaya başvuru yaparak kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz. Kredi kartı limitinizi düşürebilmeniz için kart borcunuzun olmaması gerekmektedir. Kart borcunuz varsa banka sizden öncelikle kartın borcunu kapatmanız gerektiğini ifade eder. Borç kapatma işlemi tamamlandıktan sonra limit düşürme işlemini banka tarafından onaylanmaktadır.

Kredi kartı limit düşürme işlemi iki yol incelenerek gerçekleşmektedir:

Bu yollardan ilki kredi kartı başvuru işleminizi bankanın müşteri hizmetlerini arayarak limiti düşürmek istediğinizi ifade etmek olacaktır. Bankalar genellikle limit düşürme işlemine değil, limit yükseltme işlemine onay verdiği için müşteri temsilciniz de limitinizi düşürmemeniz için oldukça avantajlı kredi kartı paketleri sunacaktır. Limitinizi kesin olarak düşürmeye karar verdiyseniz müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde limit düşürme isteğinizde kararlı olduğunuzu net bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Müşteri temsilcisi sizden bazı kimlik bilgilerinizi isteyecek, bilgilerinizin onaylanmasıyla başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Kredi kartınızın limitini düşürmede ikinci yol olarak ise; çalıştığınız bankanın şubesine giderek kredi kartı limitinizi düşürmek istediğinizi beyan etmek olacaktır. Banka şubelerinde bunu için dilekçe hazır olmakta, yapmanız gereken işlem sadece size verilen dilekçeyi doldurarak müşteri temsilcisine vermek olacaktır.

Bu iki işlemle de kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz. Fakat limit düşürme işlemine başvuru yapmadan önce iyi düşünmeli, hesaplarınızı, harcamalarınızı iyi hesaplamanız gerekmektedir. Harcamalarınızı düzenlediğiniz ve ödemelerinizi planlı yapmaya başlasanız bile limit düşürme işleminizi başlattığınızda pişman olarak tekrar limitinizi yükseltmek isterseniz banka muhtemelen bu isteğinizi olumlu olarak değerlendirmeyecektir.

Müşteriden Habersiz Kredi Kartı Yükseltebilir Mi?

Bankalar müşteri potansiyellerini artırmak için zaman zaman müşteriden habersiz olarak kredi kartının limitini yükseltmektedir. Bu durumda bazı müşteriler kartın limitinin olumlu karşılamakta, bazı müşteriler ise bu durumu olumsuz olarak değerlendirmektedir. BDDK yeni bir düzenleme getirerek, kredi limitini müşteriden habersiz olarak yükselten bankalar 7 gün içerisinde tekrar kredi limitlerini düşürecektir.

Bankalar Kredi Kartı Limiti Düşürme Başvuru Tarihini Vermek Zorunda Mıdır?

BDDK yani Bankalar Denetleme Kurulu tarafından bankalar kanunun 18.maddesi gereğince müşteriden habersiz olarak kredi kartı yükseltmelerinde müşteri isterse dilediği tarihte kredi kartı limitini düşürme talebinde bulunabilecekler. Bu durumda banka kesinlikle esnek davranmayarak müşterinin talebi üzerine 7 gün içerisinde limit düşürme işlemini onaylamak zorundadırlar. Bankalar kart limitini düşürme talebi aldıkları tarihi belge olarak müşteriye vermek zorundadır.

Yeni Yönetmelikle Kart Taksiti 3 Ay Uzatılıyor

BDDK yeni getirdiği yönetmelikle kredi kartı ile yapılan alışverişlerin taksitlerini ödemede 3 ay uzatılarak 9 aydan 12 aya uzatılmıştır. Aynı şekilde yeni yönetmelik projesiyle aynı durum kurumsal kredi kartları için de uzatılması planlanmaktadır. Kurumsal kredi kartlarını genellikle esnaflar ve iş adamları kullanmaktadırlar. Onlar da kart taksitlerini ödemelerinde erteleme yaparak 9 olan kart taksitlerini 12 ye çıkarabileceklerdir.

BDDK Tarafından Güvenlik Sistemi Artırılmaktadır

BDDK yeni düzenlemekte olduğu proje ile banka şubelerine ek güvenlik önlemi almaktadır. Özellikle çok fazla tercih edilen banka şubeleri ve şubenin hacminin büyük olması , şubenin kalabalık mekanda olması gibi etkileyici faktörler şubelerin ek güvenlik elemanları alması zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu