BANKALAR

Emekli Bir Kişi Kefil Olabilir Mi?

Emekli olan kişilerin kefil olup olamayacağı tartışılan bir konu olduğu için bu noktada bir makale kaleme alarak; emeklilerin kefillik şartlarını emekli kişilerin kefil olup olamayacağını bu yazımızda detaylı bir şekilde inceledik.

Özellikle çocuklarına kefil olmak isteyen anne babaların kefillik şartı taşıyıp taşımadıklarını, kefil olmaları durumunda ne gibi belgeler gerekli olduğunu detaylı bir şekilde aşağıda kaleme aldık yazımızı inceleyerek aklınızdaki bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.


Bankaların Kefillik Şartları


Öncelikli kefilin sorumluluğunu belirtelim. Kefil olan bir kişiye, kefil olan kişinin kredisini zamanında ödememesi durumunda kefil olduğu kredinin tamamını kendisinden tahsil edilmesini en başta kabul eden kişidir.
Kefilin sorumluluğu bu kadar büyük olduğu için kefil olmadan önce yani imzayı atmadan önce ne gibi bir sorumluluk altına girdiğinizi önceden bilmeniz gerekmektedir.

Şimdi bankaları kefillik için istemiş olduğu şartları tek tek inceleyelim;
Kefil olacak kişinin geçerli bir sicil notunun olması gerekmektedir. Geçerli Kredi notu en azından ortalama olarak 1000 puan üstü olan kişilerin sahip olduğu Kredi notudur.

Kredi notu düşük kişilerin yani problemli kişilerin kefil olması çoğu zaman problemli olabilmektedir. Bankalar bu noktada risk düzeyi en az kişinin kefil olmasını talep edebilmektedir. Yani birinci şart kefil olacak kişinin kredi notunun çok düşük olmamasıdır.


Bankaların istemiş olduğu diğer bir önemli şart da kefil olacak kişinin gelir sahibi olmasıdır. Zaten emeklilerin maaş sahibi olduğu için burada bir problem yoktur.
Emekli kişilerin her türlü gelir sahibi olduğu açık olduğu için orada gelir belgesi ekstra istenmeyecektir. Ama şöyle bir durum var,  emekli olan kişi daha önce şahsi Kredi çektiyse ve bu Kredi ödemeleri çok yüksekse banka yine burada borçlanma durumunu göz önünde tutarak kişinin kefilinin kabul etmeyebilir. Ama birçok banka emeklilerin maaşına güvenini kullanıp kefilinin kabul edebilmektedir.


Emekliler için kefillikte yaş şartı var mıdır


Emekli bir kişinin kefil olabilmesi için banka nezdinde yaş kriteri önemli noktaya oluşturmaktadır. Özellikle çok yaşlı kişilerin yani hayat riski olan kişilerin bankalarca kefilleri kabul edilmeyebilir.
Özellikle yaşı 70 üstü olanlar ya da biraz daha riskli grupta olup yeşil 75-80 ve üstü olan yaşlı kişilerin kefillikleri çoğu zaman kabul edilmemektedir. Emeklilerin kefil olabilmesi için belli bir yaş kriteri kesin olarak çizilmiş değildir; Ama banka yetkilileri şube bazında burada bir insiyatif alarak ilaçlı kişilerin kefilliğine kabul edebilir ya da reddedebilir.


Kefillik İçin Kredi Limiti Var Mı?
Çekilecek olan kredinin türü, Kredi limiti, kredinin vadesi, kredi çekecek olan kişinin kredi sicili gibi unsurlar krediye kefil olacak Kişinin durumunu da önemli bir hale getirmektedir. Özellikle Kredi limiti çok yüksek olan krediler ne ödemesi yüksek olan kriter için emeklilerin belli bir yaş altı olma şartı izlenebilmektedir.

Burada emeklilerin çok yüksek krediye limitine sahip olamayacağı açık bir şekilde istenmektedir. Yani emekli bir kişinin kefil olabileceği bir limit kesin olarak yine belirlenmemiş olsa da banka burada emeklinin durumuna bakarak ona belli bir limitin kadar kefilin olma imkan tanıyacaktır. Daha yüksek bir limit için kefilliği kabul edilmeyecek ya da ikinci bir kefil daha istenecektir.


Limitin ne kadar olacağı emeklinin almış olduğu maaş ve genel olarak borçlanma durumu buna direkt etki edecektir. Günümüzde ortalama olarak 2000 TL maaş alan bir emekli en az 20 bin TL limitli bir krediye kefil olabilir.


Emeklilerin kefilliğini kabul eden bankalar


Yukarıda belirttiğimiz şartlar dahilinde birçok banka aslında emeklilerin kefillik isteklerini olumlu karşılanmaktadır. Ama bazı özel bankalar çok yüksek limitli kredilerde emeklilerin kefillik taleplerini olumsuz yanıtlayabilmektedir. Burada yine kamu bankaları ön plana çıkmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası, Halk Bankası VakıfBank gibi kamu bankaları emeklilerin kefillik isteklerini daha olumlu yaklaşmaktadır.
Bir emekli Bankası olarak Ziraat Bankası emeklileri kefillik başvurularını genelde kabul etmektedir. Eğer kefil konulacak kredi limiti çok yüksek değilse buraya yani Ziraat bankası’na kefillik için başvuru yapılması daha uygun olacaktır. Tabii kredi başvurusu yapmadan önce bankalar ile bir ön görüşme yapılıp kefillik için uygun olunup olunmadığına karar verilmelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu