BANKALAR

Kredi Borcumu Taksitlendirebilir Miyim?

Kredi borcu bulunan ve taksitlerini ödeme konusunda sorun yaşayan birçok kişi; Kredi Borcumu Taksitlendirebilir Miyim? Sorusunu sık sık soruyor. Bu işlem, var olan taksitlerin yapılandırılması ve yeniden düzenlenmesi anlamına geliyor. Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa, ödeme konusunda problem yaşıyorsanız; içeriğimizde merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, kredi borcu esasında zaten taksitli olduğu için, yeniden taksitlendirme gibi bir durum söz konusu olamaz. Halk arasında taksitlendirme olarak anılsa da; bu işlem aslında yapılandırma işlemidir. Yani siz, var olan borcunuzu ancak yapılandırırsanız yeniden taksitlendirme imkanına sahip olursunuz.

Fakat birçok kişinin de tahmin edeceği üzere, bu yapılandırma işlemi sanıldığı kadar kolay değildir ve bir takım dezavatajları bulunmaktadır. Gelin hep beraber inceleyelim; kredi borcu nasıl taksitlendirilir ya da nasıl yapılandırılır?

Kredi Borcu Taksitlendirilebilir Mi?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi taksitlendirme olarak bilinen durum, aslında yapılandırma işlemidir. Kişilerin borçlarını ödemekte zorlandıkları durumlarda yapılandırmaya gidilerek; taksit tutarı, ödeme günü ve benzeri tarihler değiştirilir.

Lakin taksitlendirme – yapılandırma – işlemi müşterinin isteğine bağlı olarak gelişmemektedir. Eğer borcunuzu 3 ay veya daha uzun bir süre ödemezseniz; yasal takip başlatılır ve bu takip süresi içerisinde borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Fakat bilmeniz gerekir ki, bu durum size yarardan çok zarar verebilir. Zira dosya masrafı gibi bir takım masraflar; taksit sonrasında sizi zor duruma sokabilir.

Özetlemek gerekirse, Kredi borcu taksitlendirme işlemi yalnızca borcun ödenmemesi durumunda yapılabilir. Aksi takdirde müşterinin talebine bağlı olarak böyle bir işlemin yapılabilmesi mümkün değildir.

Kredi Kartı Borcumu Taksitlendirebilir Miyim?

Kredi borcuna ek olarak; birçok kişi var olan kredi kartı borçlarının taksitlendirilip taksitlendirilmeyeceğini merak ediyor. Kredi kartlarındaki durum kredilere nazaran çok daha farklı bir işleyişe sahip. Zira öncesinde kişilerin ne kadar borçlanacağı belirli olmadığı için; bir ödeme planı oluşturulmaz. Kredi kartı borcu taksitlendirme için herhangi bir uğraş, başvuru ya da farklı bir işlem yapmadan direkt olarak mobil bankacılık üzerinden borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz.

Bunun için bankadan bankaya farklılık gösterse de, genel olarak şu adımları takip edebilirsiniz.

  1. Öncelikle bankacılık uygulamasına giriş yapın.
  2. Ardından kartlarım bölümünden kredi kartı sekmesine girin.
  3. Bu alanda kartınızla yaptığınız alışverişleri, işlemleri görüntüleyebilirsiniz.
  4. Bu noktada taksitlendirmek istediğiniz işlemin üzerine tıklayın ve en alta inerek “borcu taksitlendir” seçeneğini onaylayın.

Bu işlemin ardından seçmiş olduğunuz vade kadar borcunuz taksitlendirilecektir. Lakin eklenecek olan faiz tutarına göz atmayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu