KARİYER

İnternetten Makale Yazarak Ek Para Nasıl Kazanabilirim?

İnternet kullanımının giderek yaygınlaşması yeni iş kollarının ortaya çıkmasını sağlayarak birçok kişinin bütçesine ek gelir sağlamasını olanaklı kılıyor. Bunlardan biri olan makale yazarlığı da, internet üzerinden para kazanmak isteyenlerin tercih ettiği en prestijli işler arasında yer alıyor. Tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla miktarda para kazanmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre.

Makale ve tez yazma yeteneğine sahip bulunan kişiler ayda 2.000 TL civarında kazanç elde ederek aile bütçesine önemli bir miktarda ek gelir katkısı sağlayabiliyor. Peki, internet forumlarında ve sosyal medya platformlarında sıkça bahsi geçen makale yazarlığı nedir? Nasıl makale yazarı olunur? detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Makale Nedir? Nasıl Makale Yazarı Olunur?

Makale bir tezi savunmak veya bir görüş hakkında fikir belirtmek amacıyla yazılan yazılar olarak tanımlanabilir. Genel tanımı gazetelerde yayınlanan yazılar üzerinden yapılmış olmakla birlikte, günümüzde makalenin tanımı internet ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla yazılan metinlerle birlikte değişme uğramış bulunmaktadır.

İyi bir makale yazarı olabilmek ve kaliteli yazılar yazabilmek için öncelikle çok iyi bir araştırmacı olmak gerekir. Ayrıca kullanılan dile hâkimiyet, düzgün cümle kurabilme yeteneği, imla kurallarını ve noktalama işaretlerine özen göstermek de kaliteli bir makale yazarında olması gereken özellikler arasındadır. Makale yazarlığı, internetin insan yaşamına girmesiyle birlikte ortaya çıkmış ve internet kullanımı yayıldıkça daha da popüler hale gelmiş bir meslektir. İyi bir makale yazarı olabilmek ayrıca iyi bir araştırmacı olmayı da gerektirir. Bu sebeple kaliteli makale yazarları her konu hakkında yazı yazabilme becerilerini iyi birer araştırmacı olma özelliklerine borçludur.

İnternet üzerinden yazı yazarak ek gelir elde eden makale yazarları genellikle sipariş üzerine çalışmakta, ürettikleri makaleleri istenilen gün veya saatte teslim etmekle yükümlü bulunmaktadır. Kadın-erkek hemen her yaşan bireyin kısa bir eğitimden sonra başarılı bir şekilde yazı yazabilmesi mümkündür. Makale taleplerinin her geçen gün giderek artması sayesinde birçok kişi makale yazarlığına başlayarak gelir elde etme imkânına sahip olmaktadır.

İyi Makale Yazmanın Püf Noktaları

Makale yazarı olmak ve bu yoldan aile bütçenize katkı sağlamak istiyorsanız, öncelikle makale yazarken dikkat edilmesi gereken ayrıntılara hâkim olmalısınız. İyi bir makale yazarı olabilmek için öncelikle kullandığınız dildeki imla kurallarına mümkün olabildiğince sadık kalmalısınız.

  • Araştırmacı olmak
  • Cümle yapılarına özen göstermek
  • Özgün içerikler üretmek
  • Doğru bilgilerden üretilen makaleler yazmak
  • Anlaşılır bir dil kullanmak
  • Makaleyi belli bir düzenle kurgulamak
  • Arama motorlarına uyumlu içerikler üretmek iyi bir makale yazmanın püf noktalarıdır.

Araştırma Yapın

Makale yazarları yüzlerce farklı konu hakkında yazı yazabilmek zorundadır. Bunu yapabilmek de iyi bir araştırmacı olmayı gerektirir. Yazacağını konu hakkında hiç bilgi sahibi olmamanız veya sığ bilgilerle makale yazmanız halinde müşteri beklentilerinin karşılanması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple yazacağınız konularla ilgili olarak farklı kaynaklardan araştırma yapmalı ve her konu hakkında bolca makale okunması gerekir.

Cümle Yapılarına Özen Gösterin

Makaleleri okunur kılan kısa ve öz cümlelerle talep edilen konu hakkında bilgi vermektir. Çok uzun olan ve uzadıkça anlam bütünlüğünü yitiren yazılar okuyucuyu çok çabuk sıkar. Özellikle internet okuyucusu oldukça sabırsızdır ve aradığı şeyi hemen bulmak ister. Bu sebeple dolaylı yollardan ağdalı kelimelerle uzun yoldan anlatmak yerine doğrudan konuya girmeli ve okuyucuya istediğini vermelisiniz.

İçerikleriniz Özgün Olmalıdır

Makale yazarı olmak ve bu yolla para kazanmak istiyorsanız kopya içeriklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Yazdığınız içeriğin daha önce internette yayınlanmış bir makaleye benzer olması halinde bütün emekleriniz boşa gidecektir. Çünkü teslim edilen siparişlerin tamamı, kopya testinden geçirilerek teslim edilmektedir.

Makalenizde Doğru Bilgiler Kullanın

İnternet her gün her saat milyarlarca kişi tarafından ziyaret edilen bir platformdur. Bu platforma sunacağınız makalelerdeki bilgilerin doğru bilgilerden derlenmiş olması halinde yazdığınız yazılar diğerlerine nazaran daha çok okunacak ve beğenilecektir. Doğru içerikler üretmek için çok araştırmalı ve elde ettiğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle yazıya dökmelisiniz.

Anlaşılır Bir Dil Kullanın

İnternet ziyaretçisinin her biri farklı eğitimlerden geçmiş kişilerden oluşmaktadır. Bu sebeple anlatımlarınızın her eğitim gurubuna hitap edecek dille yazılmasına özen göstermelisiniz. Akademik makaleler haricinde olabildiğince yalın bir dil kullanmalı, içeriklerinizi okuyan internet kullanıcısı makalenizde beklediğini bulabilmelidir.

Makalenin Kurgusuna Özen Gösterin

Makaleler ancak bir bütünlük arz ediyorsa anlaşılır olacaktır. Bu sebeple makalenizi, giriş-gelişme ve sonuç ilişkisini birbirinden koparmadan ve sıralamalarını doğru yaparak yazmaya özen göstermelisiniz. Uzun ve karışık bir konu hakkında makale yazıyorsanız, belli bölümlerde maddelemeler yaparak okunuşunu kolaylaştırmalısınız.

İçerikleriniz Arama Motorlarının Beklentilerine Uyumlu Olsun

Yazdığınız makaleler Google gibi arama motorlarının beklentilerini karşılar nitelikte olmalıdır. Makalenizin okuyucu tarafından ilgi görmesi ve çok okunuyor olması sayesinde içerik ürettiğiniz web sitesi aramalarda daha üst sıralarda yer alacaktır. Okuyucuyu sıkmayan, kısa ve öz anlatımlar arama motorlarının beklentilerini karşılayan türde makalelerdir.

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Makale yazarlarının aylık kazancı hakkında net bir rakam vermek doğru değildir. Çünkü makale yazarları yazdıkları kelime sayısı karşılığında ücretlendirilmektedir. Günümüzde oldukça yaygın bir meslek olma yolunda ilerleyen makale yazarlığı sayesinde ayda 1500-2000 TL ek kazanç elde etmek mümkündür. Ancak makale yazma konusunda ustalaştıkça verilen konular ağırlamakta, buna karşılık verilen kelime ücretleri de artmaktadır. Bazı makale pazarlama sitelerinde 100 kelime karşılığı ödenen ücret 1 veya 1,5 TL civarındayken, akademik yazılar, tez veya profesyonel sunum yazıları 100 kelimesi 10 TL gibi yüksek fiyatlarla yazılabilmektedir.

Makale ücretini belirleyen bir diğer unsur da, yazarın ürettiği içeriğin kalitesidir. Bu sebeple makale yazarlığı mesleğini sürdürerek ek gelir elde etmek isteyenler sürekli okuyarak ve araştırma yaparak kendisini geliştirmeli daha kaliteli makaleler yazarak gelir düzeyini yükseltmeye çalışmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu