KARTLAR

CVV Nerede Yazar? CVV Silinmiş Nasıl Öğrenebilirim?

CVV kodu, genel olarak kredi ya da banka kartlarının arka yüzünde yazar. Bazı durumlarda 3 haneden fazla yazılmış olsa da, son 3 hanesi dikkate alınır. Eğer CVV nerede yazar, CVV silinmiş nasıl öğrenebilirim? Gibi soruların yanıtını merak ediyorsanız, bütün yönleri ile ele aldığımız bu konu size yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

İnternet ve sanal pos işlemleri – alışverişleri başta olmak üzere; kredi kartı ya da banka kartının kullanıldığı birçok ödeme kanallarında alışverişi gerçekleştiren kişinin kart sahibi olduğunu doğrulama amacıyla CVV, CVC koduna ihtiyaç duyulur.

Bu bağlamda CVV yani güvenlik kodu silinen ya da okunmayan kartlar ile alışveriş yapılması mümkün olmayabilir. Bu kapsamda kart kullanıcılarının CVV kodu öğrenmeleri ve bu şekilde işleme devam etmeleri gerekir. CVV kodu nasıl alınır ve CVV silinmiş nasıl öğrenebilirim konusuna değinmeden önce, CVV nerede yazar önce onu öğrenelim…

CVV Nerede Yazar?

Kredi kartı ve Banka CVV numarası, söz konusu olan kartın arka kısmında güvenlik şeridinin üzerinde yazmaktadır. Görselde de göreceğiniz üzere CVV kodu 3’ten fazla rakam içerebilir. Fakat kredi kartı CVV kodu öğrenme için güvenlik şeridinin üzerinde yazan son 3 haneye bakmanız yeterli olacaktır.

CVV Silinmiş Nasıl Öğrenebilirim?

CVV kodu silinmişse, yeniden alabilmeniz ya da müşteri temsilcisi vasıtasıyla öğrenmeniz mümkün değildir. Bunun en temel nedeni, kart kullanıcısının güvenliğini sağlamaktır. Bu tip bir durumla karşı karşıya kaldıysanız CVV kodu öğrenme işlemi için yeni kart talebinde bulunmanız gerekecektir. Eğer yeni kart almadan internet alışverişlerinize devam etmek isterseniz, müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulaması üzerinden sanal kart oluşturabilir ve sanal kartınızın bilgileri (kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodu) ile alışveriş yapabilirsiniz. Peki, Sanal kart nasıl alınır?

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart temin etme işlemi bankadan bankaya değişiklik gösterse de, genel olarak aynı mantığa sahiptir. Enpara sanal kart haricinde diğer bankalardan Kredi kartının yanı sıra banka kartı için de sanal kart oluşturabilirsiniz. Sanal kart oluşturabilmek için;

  • Akıllı telefonunuzun uygulama marketine giriş yaparak müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı uygulamasını indirin.
  • Bilgileriniz ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra, kartlarım menüsünden banka kartı ya da kredi kartı başvuru sekmesine girin.
  • Kart başvuru sekmesinde fiziksel ya da sanal kart seçeneği bulunmaktadır. Bu alandan sanal kart seçeneğine giriş yaparak, sizden istenilen bilgileri girin ve şartları kabul ederek onaylayın.
  • Bu menüden sanal kartınıza limit atayabilir ya da limit kaldırarak; sınırsız olarak alışveriş yapabilirsiniz.
  • Kartınızı oluşturduktan sonra, kartlarım bölümüne giriş yapın.
  • Başarılı bir şekilde adımları tamamladıysanız, bu bölümde sanal kartınız görünecektir.
  • Sanal kartınızın üzerine tıklayarak kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV koduna erişebilirsiniz.

Bu sayede fiziksel kartınızın CVV silinmiş olsa dahi, alışveriş yapabilir ve yeni kartınızın kodunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu