KONUT KREDİLERİ

Sigortasız Kişilere Konut Kredisi Verilir Mi?

Bankalarca kendilerine yapılan konut kredi başvuruları incelemeye alındığında; kişilerin gelir belgesi, Kredi sicil durumları ve kişilerin diğer bankalarda yapmış olduğu borçlanma limitleri kontrol edilmektedir.

Özellikle konut kredilerinde kişilerin geriye dönük uzun bir süre sigortalı olarak çalışma koşulları önemli bir detay olarak göze çarpmaktadır. Ama bazı kişiler her ne kadar sigortasız olsa da konut kredisi çekmek isteyebilir. Burada sigortasız kişilere konut kredisi verilip verilmeyeceğini detaylı bir şekilde inceledik. Geliri olup da sigortasız olan kişilere konut kredisi verilir mi?


Gelir belgesiz konut kredisi


Sigortasız çalışan kişilerin resmi olarak bir gelir belgesi bulunmaz. Gelir belgesiz konut kredisi çekmek de Türkiye şartlarında hiçbir bankada mümkün olmayacaktır. Bankaların birçoğu şu anda sigortasız çalışanlara kredi verme taraftarı değildir.
Ev sahibi olmak isteyip de aradığı evi bulan kişiler Kredi ile evi satın almak isteyebilir. Bu kişilerin sigortasının olmaması krediye engel olacaktır. Yani kredi çekmek isteyen kişilerin sigortasız olması onların banka kredisi ile ev almasına direkt olarak engel olacaktır.


Kefil ya da teminat ile kredi çekme


Sigortasız kişilerin Kredi çekemeyeceğini yukarıda belirttik; ama burada yine yeni bir çözüm yolu bulunabilir. Özellikle elinde çok değerli teminatı olan kişiler bu teminatlarını göstererek yeni bir konut kredisi çekebilirler. Resmi olmayan gayri resmi şekilde elde edilen gelirler her ne kadar banka tarafından dikkate alınmasa da kişinin sahip olduğu tapulu gayrimenkuller; araba ve benzeri değerli mallar yeni bir konut kredisi için teminat olarak kabul edilebilir.


Kısacası çekilecek olan konut kredisinin limiti teminat olarak gösterilecek olan malların limitinden çok daha düşükse o zaman birçok banka burada bir teminat kabulüne girerek konut kredisi verebilir. Banka şubesi kabul etse de genel merkezinde onay alındıktan sonra konut kredisi kabul edilecektir.


Konut kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir?


Bazı kişiler sadece konut kredisi çekebilmek için sigortalı bir işe girip sigortalı çalışmaya başlayabilirler. Temel amaç burada konut kredisi çekebilmek ise o zaman en azından kaç ay sigortalı çalışmak gerektiği önemli bir detay olacaktır. Ortalama olarak bankalar genellikle geriye dönük 6 ay bir sigortalılık süresinin olmasını istemektedirler. Bazı bankalar 12 aya kadar sigortalı olarak çalışmasını istemektedir.

Bazı bankalarda 3 veya 4 ayı kabul edilmektedir. Örneğin Garanti Bankası tarafından geçmişe dönük olarak 6 aylık bir sigorta geçmişini konut kredisi için yeterli kabul edilmektedir.

Ziraat Bankası Halk Bankası VakıfBank gibi kamu bankaları her ne kadar şubeden şubeye değişse de ortalama olarak 6 ay ile 12 ay arasında sigortalılık süresini konut kredisi için yeterli görmektedir.
Bu bankaların yanı sıra Yapı Kredi Bankası, şeker Bankası, Denizbank, Türkiye ekonomi Bankası gibi bankalarda yine ortalama olarak en azından 6 aylık bir sigorta suresinin olmasını istemektedirler.

Bazı kişiler bir veya iki ayında hemen kredi başvurusu yapmak isteyebilirler; Ama bu kişilerin büyük ihtimalle kredi başvuruları kabul edilmeyecektir. Çünkü bankalar kişinin sabit bir yerde gelir sahibi olarak çalışmasını istemektedirler. Kredi ödenmemesi durumunda banka ipotekli evin tekrar satışı ile uğraşmak istemeyecektir.


Yazımızı özetleyecek olursak; gelir belgesiz olan kişilere konut kredisi verilmez; ama yüksek teminat gösterilerek bazı bankalar tarafından konut kredisi düşük limitli olarak da olsa onaylanabilir. Bunun için bankaların şubeleri ile görüşerek bilgi alabilir. Bunun haricinde konut kredisi için gerekli olan sigortalılık süresi olarak da 3 ay ile 1 yıl arasında bankadan bankaya değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu