KARİYER

Genç Girişimci Nedir – Nasıl Olunur?

Genç girişimci denilince akla ilk gelen şey, 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük olan ve kendi işini kurmak isteyen bireylerdir. Belirli şartlara haiz olanlar genç girişimci desteği olarak adlandırılan teşviklerden yararlanarak kendi işlerini kurabilmekte, ticari yaşama atılarak sevdikleri iş kolunda faaliyet gösterebilmektedir. Devlet tarafından sağlanan imkânlarla farklı sektörlere yönelik işletmeler kurabilen genç girişimciler, gerek iç piyasaya gerekse yurt dışına yaptıkları yatırımlarla ekonomiye canlılık kazandırmaktadır.

Nasıl Genç Girişimci Olunur?

Eğer yaşınız 18 üzeri ve 30 yaş altıysa siz de genç girişimci olmaya aday birisiniz demektir. Girişimcilik, bir işe başlamak için karar vermek ve harekete geçmek anlamını taşıdığından dolayı, bazı aşamaları geçmeli ve ne tür bir işe girmek istediğiniz konusunda düşüncelerinizi netleştirmelisiniz. İlk olarak yapmanız gereken şey, yapacağınız iş ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaktır. Bu sebeple öncelikle kurmayı düşündüğünüz iş ile ilgili ön çalışmalar yapmalı, yeni ve ilginç fikirler üreterek daha önce yapılmamış işlere yoğunlaşmalısınız.

Araştırmanız sırasında elde ettiğiniz bilgileri doğru analiz etmeniz ve girmeyi düşündüğünüz sektörle ilgili piyasa araştırmasına girişmeniz girişimciliğin ilk adımları olacaktır. Yapacağınız analiz çalışmaları sırasında mümkün olabildiğince ayrıntılı çalışmalı ve bazı hususları göz önünde bulundurmalısınız.

  • Girişimde bulunacağınız işin daha önce yapılıp yapılmadığı,
  • Yapıldıysa ne derece başarılı olunduğu
  • Bu işi başarmak için nelere ihtiyaç duyacağınız
  • Girişimde bulunmadan önce nelere sahip olduğunuz konusu başlangıçta kendinize sormanız ve cevaplarını bulmanız gereken sorulardır.

Genç Girişimcilere Verilen Destekler

Hibe Desteği

Devlet tarafından genç girişimcilerin teşvik edilmesi amacına yönelik olarak verilen hibeler, girişilecek işin kuruluşu sırasında destek sağlamak amacını gütmektedir. Sadece kurulacak işle ilgili olarak sarf edilmesi zorunlu olan hibe miktarı 50 Bin TL olup, ofis kurulumu, makine veya ekipman alımı gibi yerlere sarf edilmesi zorunlu kılınıyor.

Kredi Desteği

Genç girişimcilere katkı sağlayarak ticari yaşama atılmalarını sağlamak amacıyla verilen desteklerden biri de, kredidir. Girişimin türüne bağlı olarak düşük faizli veya tamamen faizsiz olarak sağlanabilen bu tür krediler, devlet tarafından verilen hibelerin yetersiz olduğu hallerde genç girişimcilere verilen ek bir destektir. Hibe girişim öncesi verilen bir yardım olmakla birlikte 100 Bin TL tutarındaki kredi desteği işin kuruluş aşamasından sonra yapılacak olan talepler çerçevesinde verilmektedir.

Vergi Avantajı

Genç girişimcilerin işlerini düzene koyabilmesi amacıyla sağladığı desteklerden biri de sağlanan vergi avantajıdır. Devlet tarafından yapılan düzenleme uyarınca genç girişimciler 3 sene süreyle gelir vergisi ödemesinden muaf tutulmaktadır. Böylece 3 yıllık süre içesinde ödenmesi gereken vergiler işin geliştirilmesi amacıyla kullanılabilmektedir.

Sigorta Desteği

Devlet tarafından genç girişimcilere sağlanan desteklerden biri de sigortadır. Bu destekten yararlanabilmek için sigortası yapılacak olan kişinin ilk kez sigortalanıyor olması şartı konulmuştur. Sigorta desteğinden yararlanmak isteyen girişimcilerin bu avantajdan yararlanabilmesi için işini kurduktan sonraki süreçte biriyle ortaklık yapmamış olması şartı aranmaktadır. Sigorta prim desteğinden yararlanmak için başvuru yapmış olan girişimci, ayrıca işletmenin bağlı bulunduğu vergi dairesinden ‘’genç girişimcilere kazanç istisnası belgesi’ ’alınmalıdır. Tüm bu gerekliliklerin yerine getirilmesi durumunda sigorta desteğinden yararlanmak mümkün olabilmektedir.

Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Genç girişimcilerin faaliyetlerini desteklemek amacıyla verilen kredilerden yararlanmak için, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi devlet bankalarının yanı sıra İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank gibi bankalara başvuru yapılabilmektedir. Kobi destek kredisi adı altında verilen bu tür krediler her bir banka tarafından farklı miktarlarda ve faiz oranlarıyla sunulmaktadır. Genç girişimci kredisine başvuru yapmak için,

  • Faaliyet göstereceği sektör ile ilgili bulunan fakülte veya yüksekokuldan diploma almış olmak
  • 30 yaşından büyük olmamak
  • Banka Findeks puanı çok düşük olmamak
  • Herhangi bir dava sebebiyle icra takibine uğramamış olmak şartlarına haiz olmak gerekir.

Kredi başvurusuna başvuracak genç girişimci adayının eğitimini almış olduğu sektörde daha önce herhangi bir iş tecrübesinin de bulunmaması yani yeni mezun olması aranan şartlar arasındadır.

Genç Girişimci Desteklerinden Yararlanma Şartları

Genç girişimci olabilmek ve devlet tarafından sağlanan desteklerden yararlanabilmek için belli şartlara haiz olmak gereklidir. Devlet nezdinde girişimci olarak kabul görmek için KOSGEB tarafından verilen iş eğitimlerine katılmış ve eğitim sonunda sertifika almış olmak zorunludur. İnternet üzerinden online olarak katılım sağlanabilen eğitimleri tamamladıktan sonra genç girişimci statüsü kazanan girişimciler devlet desteklerinden yararlanmak adına başvuruda bulunabilmektedir.

KOSGEB tarafından sağlanan desteklerden istifade edebilmenin bir diğer şartı da, genç girişimci tarafından açılan işletmenin son 1 yıl içinde açılmış olma zorunluluğudur. Henüz açılmamış veya destek başvurusu yapıldığı tarihte işletmenin açılışının üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmişse, ne hibe ne de kredi desteğinden faydalanılması söz konusu değildir. Hibe veya kredi talep edilen işletmenin tamamen başvuru yapan girişimcinin imkânları doğrultusunda açılmış ve faaliyet gösteriyor olması gereklidir. Destek için başvuru yapan şirkette herhangi bir ortaklık söz konusu ise, destek için başvuru yapan girişimcinin şirkette %50 veya üzerinde hisse sahibi olması zorunludur.

Genç girişimci desteğinden istifade ederek işlerini daha ileri bir düzeye taşımak isteyen kişilerin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması gerekir. Bu sebeple destek talebinde bulunacak girişimciler KOSGEB sistemi üzerinden KOBİ beyannamesi doldurmak suretiyle veri tabanına kayıtlarını yaptırmış olmaları gerekir. Başvuru sürecinde yapılacak her hangi bir denetimde verilen beyannamenin güncel olmadığı görülürse, kayıt işlemleri iptal edilerek destek başvurusu reddedilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu