KREDİLER

Kredi Borcu Gecikirse Ne Olur?

Kredi borcu gecikirse ne olur? Sorusu, planlanan ödeme takvimini unutan ya da ödeme durumu bulunmayan kişilerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Kredi kartları gibi son ödeme tarihi bulunmayan kredilerde, 1 günlük gecikme dahi büyük bir sorun arz eder. Sorunun detaylarına ineceğimiz bu içeriğimizde merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Kredi Borcu 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi borcunuzu 1 gün geç ödemeniz, 10 gün geç ödemeniz ile eşdeğerdir. Zira her iki durumda da geç ödeme faizi yansır, banka gözündeki güvenilirliğiniz yitirilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey; gecikme durumunun ilerlemesini engelleyerek en kısa sürede borcunuzu ödemek olacaktır.

Bir günden bir şey olmaz diye düşünebilirsiniz fakat durum banka nezdinde hiç de öyle değildir. Kredi kartlarında yaklaşık 10 günlük bir ödeme süresi bulunurken, kredi ödemelerinde ödeme tarihi tek bir gündür ve bu günü aksatmamanız gerekir.

Kredi borcunuzu 1 gün dahi geciktirirseniz; mevcut borcunuz üzerinden faiz yansıtılır, siciliniz tam manasıyla bozulmasa bile banka bunu gecikme olarak sistemine kaydeder. Ek olarak kredi notunuz büyük ölçüde düşer.

Kredi Borcu Gecikirse ne olur

Kredi Borcu Gecikince Faiz Yansır Mı?

Kredi borcu gecikince faiz yansır mı? Sorusu ise, yine borcunu ödemeyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Kredi borçlarının ödeme tarihinden daha geç bir tarihte ödenmesi ya da ödenmemesi durumunda yasal süreç başlatılır (90 gün ve üzerinde ödenmeyen borçlar için geçerlidir.). Uygulanan faiz oranı maksimum yüzde 30’dur ve aylık taksitler üzerinden uygulanır. Eğer kullandığınız kredinin faiz oranı yüzde 1 ise, gecikme faizi ise yüzde 1.30 olarak tahsil edilir.

Fakat kullanmış olduğunuz kredi türüne göre farklı faiz oranı yansıtılır. Taşıt, konut ve diğer kredilerde; bileşik faiz uygulanmaz. Kredinizin kalan borcundan, anapara üzerinden faiz tahsil edilir.

Kredi Borcumu Ödemedim, Sicilim Bozulur mu?

Kredi borcunuzu ödemediğinizde yasal takip sürecine girerseniz; bunun sicilinize etkisi olacaktır. Fakat yasal sürece girmeden borcunuzu öderseniz; siciliniz bozulmaz, yalnızca kredi puanınız düşürülür. Dolayısıyla kredi ya da kredi kartı alamazsınız.

Kredi borcunuzu ödemediniz ve siciliniz bozuldu; bu durumda borcunuzu en kısa süre içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Aksi durumda haciz ve yasal işlem süreci başlatılır. Eğer tüm bu sürece rağmen borcunuzu ödememeye devam ederseniz, bankaların kara listesine girersiniz ve herhangi bir banka hizmetinden, ürünlerinden yararlanamazsınız.

Ek olarak maaşınızın bir kısmına haciz konulur ve aylık aldığınız ücretin bir kısmı banka borcu için tahsil edilir.

Geciken Kredi Borcu ve Kredi Puanı İlişkisi

Geciken kredi borcu, kredi puanına doğrudan etki eder. İster 1 gün, isterse daha uzun bir süre olsun; yine de kredi puanınızda düşüş meydana gelecektir. Bu tip durumların önüne geçebilmek için ödeme planınıza göre ödemelerinizi yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu