Kısa Yoldan Banka Müdürü Olmak  

Kısa Yoldan Banka Müdürü Olmak   
20 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 56 kez okundu.

 

Banka personellerinin en tipik özelliği sürekli yukarı çıkma hayalleri olması ve oldukça idealist fikirleri ile kendilerini motive etmeleridir. Daha çok çalışarak daha iyi yerlere gelmek isteyen banka personellerinin ilk etapta en çok olmak istedikleri de banka müdürü olmaktadır. Bilindiği gibi banka müdürü olmak hiç de koya bir iş değildir. Sonuçta genel merkez size kocaman bir banka teslim edecektir. Bu nedenle de öyle herkese bu işin verilmeyeceği pek ala bellidir. Peki her şeye rağmen banka müdürü olmak istiyorum diyenler ne yapmalıdır? Kısa yoldan banka müdürü olmak için neler yapılmalıdır? Bu soruların cevapları için kaleme aldığımız yazımızı okuyarak, banka müdürlüğüne giden yolları öğrenebilirsiniz.

Banka müdürlüğü hem iyi bir maaş almanızı ve iyi bir prestij sahibi olmanızı sağlayabilir; ama aynı zamanda çok büyük sorumluluklar gerektirir. Sonuçta yılda milyonlarca TL işlem yapan bir işletmenin en yetkili kişisi olacaksınız. Bu banka şubesinde gerçekleşebilecek bir maddi sorun ilk önce sizi bulacaktır. Banka şubesinin zarar etmesi sonrası istifanız bile istenebilir, hatta bankayı zarara sokmak ile bile itham edilebilirsiniz. Bu nedenle de banka şube müdürü olmak istiyorsanız bu gibi olumsuz durumları da bilmenizde fayda vardır.

Asıl konumuz olan banka müdürü nasıl olunur sorusuna geçek olursak;  banka müdürü olmak istiyorsanız aslında öyle sanıldığı gibi çok büyük bir üniversitenin en iyi bölümlerinden mezun olmanız şartı aranmamaktadır. Belki büyük üniversitelerin iyi bölümlerinden mezun olanların şansı daha yüksektir; ama mevcut banka müdürlerine baktığımızda çoğunun aslında daha çok üniversite sonrası iş hayatlarındaki başarılarından dolayı müdür olabildiklerini görmekteyiz.

Örneğin size geçtiğimiz yıllarda basında çıkan bir haberi paylaşabiliriz: habere göre, bankada uzun yıllar güvenlik görevlisi olarak çalışan şahsın uzun gayretlerinden son sonra en nihayetinde banka müdürlüğüne kadar nasıl zirveyi zorladığına şahit olmaktayız. Bir güvenlik görevlisi nasıl şube müdürü olabilir? Bu durum sizi biraz şaşırtabilir; ama işin aslı tam da budur.

Aslında bu olay size çok iyi bir yol gösterici olabilir.  şube müdürü olmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de işinizi çok sevmeniz ve aynı şekilde işinizi en iyi şekilde yapmanızdır. Bunu banka yönetimine kanıtladığınız anda zaten referans konusunu halletmiş olacağınız için açtık kolayca yükselebilirsiniz.

 

Nasıl Şube Müdürü Olabilirim?

Şube müdürü olabilmek için öncelikle bankanın yapmış olduğu yükselme sınavlarına katılmanız gerekmektedir. Yükselme sınavlarında yapılan yazılı sınavlarda genelde birçok bankacı geçer not almaktadır. Ama banka için bu notlardan ziyade sözlü mülakatta nasıl bir performans sergileyeceğinizdir.

Banka yükselme sınav mülakatlarında sizin için en önemli nokta belki de bankadaki performansınıza yönelik referanslardır. Sonuçta banka müdürünüzün de teklifi ve telkini yükselmeniz için etkili olacaktır. Eğer gişe görevlisi iseniz zamanlar servis görevlisi daha sonra pazarlamacı –ticari bankacı olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra banka müfettiş yardımcısı olabilir ve sonrasında müfettişlik ve en nihayetinde bir bankaya müdür olabilirsiniz.

Anlattığımız süreç aslında biraz uzun; ama bu süreyi kısaltmak sizin elinizde. Bazı kişilerin banka yükselme sınavlarında haksızlık yapıldığı ile ilgili şüpheleri olabilir. Ama bankacılı tamamen özel sektör olduğu için ve banka için torpilli değil çalışkan-işinin ehli kişiler lazım olduğu için banka sınavlarında torpilin olabileceğine pek ihtimal vermiyoruz. Banka sınavlarında torpil olur mu diye merak edenler bu yönde rahat olabilirler.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git