İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Çıkar Mı?  

İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Çıkar Mı?   
13 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 117 kez okundu.

 

Ev sahibi olmak isteyenlerin en ucuz yöntemle ev alabilecekleri yöntem olan icra ile ihaleye çıkan evleri satın alma yöntemidir. Ülkemizde bu şekilde binlerce ev ya da araç ihale usulü

çok ucuza satılmaktadır. Bu şekilde ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok merek ettikleri soru olan, icradan alınan evlere konut kredisi çıkar mı? Sorusu için alanda oldukça geniş bir araştırma yaparak siz değerli okuyucularımıza bilgiler topladık.

 

Ev sahibi olmak mı istiyorsunuz ve bunun için en ucuz yöntemi arıyorsanız icra kanalı ile ev satın almak belki de en uygun yöntem olacaktır. Toplum arasında bazı düşüncelere göre icradan satılan alınan ev ya da arabaların uygun olmadığı ve bu satışların ahlaki olmadığı görüşü olmaktadır. Ama bu tamamen kişisel görüşlerden ibarettir. Sonuçta reel ekonomide bu tür işlemler mutlaka olacaktır. Siz almasanız bile başkası o evi ya da arabayı mutlaka alacaktır. Banka da kişinin kendisine olan borcunun bir kısmını bu şekilde karşılamaya çalışacaktır.

 

Siz de bu şekilde bir olumsuz kanıya sahip değilseniz, icradan ev almak sizin için müthiş bir seçenek olabilir.  İcradan ev almayı düşünmenizle birlikte eğer bu ev için peşin verecek nakit paranız yoksa bunun için banka kredisi seçeneğini düşünmelisiniz. Bankalar konut kredileri için müşterinin almak istediği krediyi zorluk çıkarmadan verirler. Ama bu normal satışla için geçerli olmaktadır. İcra marifeti ile satılan konutlara kredi verilme süreci oldukça farklı olduğu için diğer normal şartlardaki krediler gibi kolaylık sağlanmayabilmektedir.

 

İcradan Nasıl Kredili Ev Alınır?

 

İcradan ev almak için öncelikle ihale ön koşul ücretini yatırmanız gerekmektedir. Bu ücret her ihale için farklılık arz etmektedir. Oransal olarak da %20 olarak belirlenmiştir. Yani ihaleye sunulacak taşınmazın eksper bedelinin %60’ının ilk etapta belirlenmesinden sonra ayrıca bu bedelin de %20’si ön ödeme olarak bütün ihaleye katılacaklardan alınır. Bu oranları ve ödemeleri biraz somutlaştıralım.

 

İcra kanalı ile satılacak olan evin eksper değerinin 200.000 TL olduğunuz far edelim. Eğer bu icra işlemini banka yaptırmışsa, banka bu taşınmazı icra müdürlüğü kanalı ile satışa sunulacaktır. İcra müdürlüğü de bu satış ihalesi için ilk satış rakamını bu 200.000 TL’nin %60’ı olarak belirler. Bu da 120.000 TL eder. Yani bu ev ihaleye 120.000 TL ile çıkacaktır. Eve tek talip varsa, bu ev satışı 120.000 TL olarak gerçekleşir.

 

Fakat ilk ihalede satılmayan evler ikinci ihalede bu sefer değerinin %40’ına satılır. Bu da 80.000 TL eder. Bu rakamları somut olması açısından örnek olarak verdik.

İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Çıkar Mı?  

İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Çıkar Mı?

İcra İhalesi İçin Ön Ödeme Paranızın Olması gerekir

 

İcra ihalesine katılmanız için yukarıdaki ev üzerinden örnek vermeye devam edersek evin ilk ihale bedelinin %20’si üzerinden sizden ilk etapta para alınacaktır. Bu da 24.000 TL yapmaktadır. Sizin elinizde 24.000 TL yoksa zaten ihaleye bile giremezsiniz. Bankanın da bu noktada size kredi vermesi de mümkün olmaz. Ama bu parayı temin ederek ihaleye girerseniz kalan para için bankadan konut kredisi çekme durumunuz olabilir. geri kalan takribi 100.000 TL için bankaya konut kredisi için başvuru yapmanız durumunda, banka sizin devlet memuru olup olmadığınızı, maaşınızın miktarına ya da göstereceğiniz kefillerin durumuna göre size kredi verme durumu vardır.

 

Sonuçta banka burada bir risk alacaktır. Onun için büyük miktarlardaki konut kredileri olmazsa da düşük miktarlı konut kredileri için size bazı bankaların yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz. Bunun için icra ihalesine dahil olmadan kredi çekmek istediğiniz banka ile konuşarak bu konuda bilgi almalısınız. Eğer hiçbir banka bu konuda size yardımcı olamayacağını belirtiyorsa o halde ihale sürecine dahil olmamanız sizin için daha olumlu olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git