Esnafa Faizsiz Kredi Veren Yerler

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Yerler
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 67 kez okundu.

Esnaflarımıza düşük faizli ya da tamamen geri ödemesiz hibe kredileri veren birçok kurum bulunmaktadır. Devlet destekli faaliyetlerini sürdüren bu kurumlar, esnafların üretim kapasitesini arttırmak ve onların maddi sorunlarını çözmek için birçok proje yürütmektedir. Bu yazımızda, esnafa faizsiz kredi veren yerler hakkında bir araştırma yaparak, geri ödemesiz kredi arayışında olan esnaflar için çok faydalı bilgiler topladık. İşte geri ödemesiz esnaf kredisi nasıl çekilir, esnafa faizsiz kredi veren kurumlar hangileri sorularının tüm cevapları…

 

Esnafa Geri Ödemesiz Kredi Veriliyor Mu?

Türkiye’de milyonlarca esnaf bulunmaktadır. Bu esnaflarımızın birçoğu zaman zaman nakit ihtiyacından dolayı kredi çekmek zorunda kalabilmektedir. Ama kredi ödemesinin yanında bankaların yüksek faizlerini de ödemek zorunda kalan esnaflarımız bu noktada çok fazla zorlanmakta ve bu da ilerleyen zamanlarda dükkanların kapanmasına bile neden olabilmektedir.

Böyle bir sorunun ortaya çıkmaması için uzun yıllardır devlet destekli birçok kurum esnafa geri ödemesiz yani tamamen hibe şeklinde kredi verilmektedir. Esnafa bedava verilen tüm hibe kredileri için esnafkefaletkredisi.com adresini inceleyebilirsiniz. Ayrıca, esnaflara  hibe kredileri yanında tamamen sıfır faizle de krediler verilmektedir. Peki esnaf kredisi,  esnafa geri ödemesiz kredi veren yerler hangileridir?

Esnafa geri ödemesiz kredi denilince akla ilk olarak KOSGEB gelmektedir. Bu noktada KOSGEB esnafa her sene milyonlarca TL geri ödemesiz yani tamamen hibe krediler dağıtmaktadır. KOSGEB hibe kredileri vermek için esnaf başvurularını beklemektedir. KOSGEB hibe kredilerine başvurmak isteyen esnaflarımız yol haritası belirlemek için www.esnafkefaletkredisi.com adresini inceleyebilirler.

 

KOSGEB Geri Ödemesiz Esnaf Kredisi Nasıl Çekilir?

KOSGEB esnaflarımız 50 bin TL’ye kadar hibe vermektedir. Birçok kişi bunun gerçek olmadığını değişik mecralarda ifade etse de KOSGEB tarafından gerekli şartları tamamlayan tüm esnaflara 50.000 TL hibe verilmektedir. Ayrıca KOSGEB’e sunulan projenin başarısız olması ile bu para geri iade edilmeyeceği için bu noktada esnafların almış olduğu bir risk yoktur. Üretim odaklı çalışacak olan esnaflarımızın başarısız olma ihtimali oldukça zayıftır.

50 Bin TL KOSGEB esnaf kredisi için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalıdır. Kayıt işlemleri sonrası en yakın KOSGEB kurs merkezine başvuru yapılarak KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna başlanmalıdır. Bu kursu başarı ile bitirenler daha sonra açacakları dükkanla ilgili olarak bir iş planı hazırlamalıdır. Bu iş planı kabul edilenler KOSGEB desteğini almaya hak kazanmış olacaktır.

Esnaflarımıza KOSGEB dışında ayrıca Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi tarafından 150.000 TL’ye kadar kredi verilmektedir.  İşte esnaf kefalet kredisi ile ilgili diğer ayrıntılar.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredisi diğer banka kredilerine göre daha düşük faiz imkanları sunmaktadır. 1 yıllık çekilen kredilerde yıllık faiz oranları %4 olarak belirlenirken bu faiz oranı aylık olarak hesaplandığında %3’lere kadar düştüğü görülmektedir. Herhangi bir bankanın esnaf kredisi ise en düşük aylık faiz oranı olarak %1’in üzerinde bir oran belirlemiştir. Bu da esnaf odasının sunmuş olduğu indirimli kredi avantajını göstermesi açısından önemli bir örnek teşkil etmektedir.

Esnaf kefalet kredisi çekmek isteyen esnaflarımızın;

  • Dükkanlarının açık olması
  • Vergi borçlarının olmaması
  • Oda aidat borçlarının olmaması
  • Belediye ruhsat işlemlerinin tam olması
  • Bankaların kara listesinde olmaması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan her esnaf, kefalet odasından düşük faizli esnaf kredisi çekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git