Bankacılık Bölümü Okunur Mu?  

Bankacılık Bölümü Okunur Mu?   
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 68 kez okundu.

 

Bankacılık,  oldukça yeni olan ve bankaların ihtiyaç duydukları personelleri yetiştirmek üzere açılmış bir bölümdür. Geçtiğimiz yıllarda sadece birkaç üniversitede olmasına rağmen artık artan ihtiyaçlar nedeni ile neredeyse bütün üniversitelerde açılmış durumdadır. Bankacılık bölümü mezunlarının ne iş yaptığı bu bölümü okumak isteyenler merak ettiği bir sorudur. Özellikle mezun olduktan sonra iş bulabilir miyim diye endişelenen kişiler, bankacılık bölümü okunur mu diye soru sorabilmektedir.  Her öğrencinin hedefleri farklı olabilmektedir; ama biz genel bir bakış açısı ile meseleye yaklaşıp bankacılık bölümünün okunmasının mantıklı yönlerini izah etmeye çalışacağız.

Makalemizin devamında bankacılık bölümü sonrası iş olanakları be bankacılık bölümü mezunlarının ayrıcalıklarını okuyacaksınız. Siz de bankacılık bölümü okumak istiyorum diyorsanız ya da halihazırda bankacılık bölümü okuyup da gelecek kaygısı taşıyorsanız o zaman bu yazı tam size göre.

Ülkemizde banka sayısı her geçen gün artmaktadır. Vatandaşlarımız arasında bankalar ile çalışmayan kişi sayısı neredeyse hiç yok desek yeridir. Herkes bir şekilde bankalar ile çalışmak istemektedir. Bu da gelecek adına bankaların personel ihtiyaçlarının daha da artmasına neden olacak bir durum ortaya çıkaracaktır. Bankalar artan personel ihtiyaçlarını karşılamak için personel alımına gittiğinde tabi ki de ilk tercih edeceği kişiler bankacılık bölümü mezunlarıdır.

Banka, kendisine  başvuru yapan bir lisans mezunu ile bankacılık bölümü mezunu arasında tercih yapmak durumunda kalsa herhalde alanında uzman olan bankacıyı tercih edecektir. Gelecek adına verdiğimiz örnekten de yola çıkarsak bankacılığın kesinlikle iş olanakları daha da artacağını ifade edebiliriz.  Bankacılık bölümü okunduktan sonra, kendinizi yabacı dil konusunda geliştirdiğinizde diğer yabancı devletlerde de iş olanakları elde edebilirsiniz. Sadece Türkiye’yi iş kapısı olarak düşünmek doğru olmaz. Global firmalarda çalışan kişilerin uyrukları genelde farklı farklı ülkelerden oluşur.

Bankacılık okuyarak kariyer hedefleriniz için de daha hızlı bir başlangıç yapmış olursunuz. Bankalar personel alırken, düz banko görevlisi alım ilanında lisans mezunu şartını ararken, banka müfettiş yardımcısı ya da uzman yardımcısı alırken ise bankacılık bölümleri ile ilgili mezunları tercih etmektedir. Bu da bankada doğrudan vakit kaybetmeden iyi bir pozisyonda çalışmanızı sağlayacak ve gelecek adına daha iyi bir kariyer planlaması yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bankacılık bölümü ile ilgili bir bölüm okuduğunuzda bankaların personel alımlarında öncelikle olacağınızı unutmayın. Bankalar normal lisans mezunu aldığında ayrıca bu kişilere ek seminer ve eğitimler vermektedir. Ama bankacılık bölümü mezunları zaten okullarda bu eğitimlerini en iyi şekilde aldıkları için bankalar tarafından tercih sebebi olmaktadır.

Bankacılık İle İlgili En Şanslı Bölümler

Bankacılık bölümleri farklı farklı olabilmektedir. Sadece bankacılık bölümü değil; ayrıca bunun değişik isimler altında ihtisas alanları mevcuttur. Bunlar arasında bankacılık ve finans, finans yönetimi, ekonomi gibi yan alanlar da mevcuttur.  Bu alanlardan hangisinin daha fazla iş imkanı olduğu ile ilgili okuyucularımızın merak ettiği noktalar olabilir. Ayrıca son dönemlerde sayısı artan açık öğretim bölümlerinden birinden mezun olmak ile diğer örgün eğitim veren üniversite bölümlerinden mezun olmak arasında farklar olduğunu belirtmeliyiz. Örgün eğitim veren okullardan mezun olmak her zaman daha avantajlı olmaktadır.

Bankalar personel alırken genelde bu alanları eşit kabul ederek personel alımı gerçekleştirir.  Örneğin finans okuyan biri ile ekonomi okuyan biri aynı kategoride değerlendirilir. Bu açıdan bakıldığından aynı kapıya çıkan farklı bölümler oldukları söylenebilir. Bankacılık alanı ile ilgili bölümlerin hepsi bankaların uzman yardımcılıkları kadrolarında iş imkanı bulabilir.

Bankacılık bölümleri ile ilgili merak ettiğiniz sorularını aşağıda yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapmaya çalışacağız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git