Banka Kredi Notu Ne Demek?  

Banka Kredi Notu Ne Demek?   
18 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 58 kez okundu.

 

Bankaların sahip oldukları çalışma prensiplerine ve para kazanma tekniklerine bakıldığında kendisine yapılan bütün kredi başvurularını kabul etmeleri gerekmektedir.  Ama bazı durumlarda bankalar müşterilerin yapmış oldukları kredi başvurularını reddeder. Bunun en önemli sebebi kişilerin kredi notunun kötü olmasıdır. Banka kredi notu ne demek diye merak eden okuyucularımız için bu yazımızda kredi sicili, banka puanı gibi terimler hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Bankalar kredi ödemeleri sorunlu olan kişilere genelde kredi kullandırmak istemez. Çünkü vermiş oldukları kredilerin geri ödenmemesi sonrası bu kişilerden alacaklarını tahsil edemezler. Bu duruma düşmemek için kara listede olan kişilere kredi onayı verilmez. Peki bankalar müşterilerin kara listede olup olmadığını ya da daha önce banka kredilerinin ödenmesi hususunda sorun yaratıp yaratmadığını nasıl anlayacak? Burada bankalar bu soruna çözüm bulmak için kendi aralarında bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu kurmuşlardır.

Kredi kayıt bürosunun temel amacı bankaların kendi aralarında müşteriler hakkında istihbarati bilgiler paylamasıdır. Yani bir bankadan kredi çekip de o bankaya borcunu ödemeyen kişiler için banka hemen Kredi Kayıt Bürosuna bilgi verip, bu kişi hakkında kayıt oluşturur. Aynı kişi başka bir bankaya giderek kredi çekmek ya da kredi kartı almak istediğinde bu sefer banka bu kişide sorun olup olmadığını anlamak için Kredi Kayıt Bürosundan bilgi isteyecektir.

Kredi kayıt Bürosu bankaya olumsuz yanıt verirse bu kişiye ne kredi ne de kredi kartı verilmez. Kredi kayıt bürosunun aynı zamanda alt birim altında çalışan Findeks adlı bir özel internet sitesi mevcuttur. Bu site kredi kayıt bürosundan verileri alarak her banka müşterisi için bir kredi notu oluşturur.

Kredi notu 0-1900 arasında değişkenlik gösterirken, sicili kötü olanlara düşük not verilip sicili iyi olanlara da yüksek not verilir. Kredi notu sürekli kötü olanlar ve kredileri takibe takılmış olan kişiler son aşamada kara listeye girerler. Kara listeye giren kişilerin de bu listeden çıkmaları için en azından 5 sene gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

5 sene sonra eğer hiçbir borç yoksa o zaman kara liste temizliği söz konusu olacaktır. Özetle tekrar anlatacak olursak, bankalar kişilerin bilgilerini Kredi Kayıt Bürosuna bildirir. Kredi Kayıt Bürosu da bu bilgiler doğrultusunda Findeks aracılığı ile herkes için ayrı ayrı kredi notu belirler. Banka müşterileri de bu kredi notlarına göre bankalara yapmış oldukları kredi başvurularından olumlu ya da olumsuz yanıt alırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git