Banka Dışında Senet Bozan Yerler

Banka Dışında Senet Bozan Yerler
8 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 105 kez okundu.

Elinde senet olan kişiler bunun vadesi gelmeden bozmak isteyebilir. Bunun için senet bozan bankalara başvuru yaptığında iki önemli şartın yerine getirilmesi gerektiğini görecektir. Bunlar;

  • Senedi imzalayan kişinin kredi risk durumu ve senet risk durumu
  • Senedin vadesi öncesi ödenmesi durumunda alınacak komisyon oranı

Bu iki durum senetle kredi veren bankalar ve senet bozan yerler için önemlidir. Bankalar senet bozmaktadır; ve şu anda alınan komisyon oranları da senetin vadesine göre değişmekle birlikte ortalama %10-%25 arası değişmektedir. Ama senet bozan bankalar bazı durumlarda zorluk çıkardığı için birçok kişi banka harici yani banka dışında senet bozan yerleri araştırmaktadır. İşte banka harici senet kıran yerler.

Senet Kıran Özel Şirketler

Finans sektörü çok iyi para kazandırdığı için ve artık Türkiye’de eskisi gibi birikim yapmak yerine harcama alışkanlığı oluştuğu için artık birçok kişi sıcak para ile alışveriş yapmakta ve bunun yanı sıra yetmeyen yerde sık sık senet hazırlamaktadır. Bu durumda iş yapan ya da ürün satan kişiler de bu senetleri daha hızlı paraya çevirmek için banka dışındaki senet alan yerlere başvuru yapmaktadır.

Banka dışında senet bozan şirketler daha çok; İstanbul, İzmir, Ankara gibi yerlerde yoğunlaşmış olup bu yerler belli komisyonlar karşılığında kişilerin elinde buluna senetleri sıcak ve nakit paraya dönüştürmektedir.

Senet Bozma Komisyon Oranları

Senet alan yerler ticari işletmeler ve esnaflardan belli komisyonlar karşılığında senetleri nakit paraya çevirmektedir. Bu komisyonlar belirlenirken iki şey çok önemlidir. Bunlar;

  • Senetin vadesi
  • Senedi hazırlayan kişinin risk endeksi

Senedin vadesi uzun ise ve senet risk endeksi fazla ise o zaman alınacak komisyon daha fazla olacaktır. Ama vade çok kısa ise ve bunun yanı sıra senet risk endeksi iyi ise o zaman bu yerler düşük komisyon alabilirler.

Senetle kredi veren ve senetleri kıran bu yerler hakkında daha fazla detaylı bilgi için bize danışabilirsiniz. Senetle para veren yerler hakkında yorum yaparak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Etiketler:

Banka Dışında Senet Bozan Yerler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ayşe dedi ki:

    Merhaba elimde 30.000 senet var bir şahsın bana olan borcu tekel bayisi var ayrıyetten emekli kendisi benim acil paraya ihtiyacım var kırdırmak istiyorum bilgi alabilir miyim

Sayfa başına git