Takas Bank Nedir? Ne İşe Yarar?  

 

Takas Bank, Borsa İstanbul’da işlem yapan firma ve kişilerin paralarının korunduğu, saklandığı yerdir. Takas Bank, online çalışır. Bu nedenle herhangi bir şubesi yoktur. Reklam yapmaz ve müşteri de elde etmeye çalışmaz. Takas Bank, BİST’te işlem yapan firma ve yatırımcı kişilerin yatırım araçlarını güvence altında tutan, Borsa İstanbul’un yatırım güvenliğini sağlayan kurum olma işlevini görmektedir.  Bu yazımızın devamında, Takas Bank nedir? Ne işe yarar sorularının cevabını net olarak öğrenmiş olacaksınız.


Takas Bank’ı hem ekonomi ve bankacılık derslerinde hem de değişik yatırım alanlarında sık sık duyarsınız. Birçok kişi Takas Bank’ı şube bankacılığı gibi işlem yapan bir kurum zanneder; ama bu böyle değildir. Şimdi yazımızı okumaya devam edin ve Takas Bank’ın gerçekte tam olarak ne gibi görevlerinin olduğunu öğrenin.


 

Takas Bank Ne İşe Yarar?

Takasa Bank kısaca, adından da anlaşılacağı üzere bir şeylerin değiş tokuşudur. Peki Takasa Bank’ta ne takas edilir? Takas Bank’ta borsa yatırımcılarının hisse senetleri ve parasal alışverişlerinin tamamı el değiştirir. Bir kişi hisse senedi satın alacaksa ve bir başka kişi de hisse senedi satacaksa bu işlemler için Takas Bank’ın kullanılması gerekmektedir.

Buradaki asıl amaç, yatırım yapmak isteyen kişilerin güvenli bir ortamda hisse alışverişi yapmalarını sağlamaktır. Takas Bank kurumsal ve devlet güvencesinde olan bir banka olduğu için, kişiler rahatlıkla ve güven içinde Takas Bank hesaplarını kullanarak, başka kurum ve şahıslardan hisse senedi satın alabilir; ya da şahıslara hisse senedi satabilir.

Yani paramı alamadım, hisse senedimi alamadım, dolandırıldım gibi durumların ortaya çıkmaması için Takas Bank kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana da işlevini en iyi şekilde yapmaktadır.

 

Takas Bank Hesabı Nasıl Açılır?

Takas Bank hesabı açmak için bir yatırım danışmanlık şirketine ihtiyacınız var. Yatırım danışmanlık şirketinin sizden almış olduğu yetki ile bankadan sizin için bir BİST hesabı açılır. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz; ama BİST’e yeni başladı iseniz bir yatırım şirketi ile çalışmanız daha yerinde bir karar olacaktır.

Banka hesabınızın açılması ile otomatik olarak Takas Bank hesabınız da oluşmuş olacaktır. Bu hesabın açılması sonrası istediğiniz işlemi Takas Bank’ı kullanarak yapabilirsiniz.

 

Takas Bank Borsa’nın Güvenli Olmasını Sağlar

Takas Bank ile yapmış olduğunu işlemlerde herhangi bir sorun göze çarptığında bu durum ile ilgili olarak savcılığa şikayetçi olursanız, Savcılık Takas Bank’ın verilerini kontrol eder. Yani sizi art niyetli biri dolandırmaya kalksa bile bu Takas Bank işlemleri sayesinde çok geçmeden ortaya çıkar.

 

Borsada Spekülasyon

TV’lerde sık sık duymuşsunuzdur. BİST’te spekülasyon söylentisi ve haksız kazanç ile ilgili olarak sürekli olarak bazı haberler çıkmaktadır. BİST ve diğer dünya ülkelerinde bu gibi durumlar maalesef vardır. Art niyetli kişiler her zaman vardır. Tabi bu durumların ortaya çıkarılması ve kişilerin cezalandırılması için gerekli belgelerin ortaya çıkması için Takas Bank verileri yine önemli olmaktadır. Bu noktada hem yatırım güveninin sağlanmasında hem BİST’in genel olarak korumaya altına alınmasında Takas Bank oldukça önemli bir göreve sahiptir.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir