Sanal Bankacılık Güvenli Midir?  

 

Bankacılık sektörü son yıllarda daha fazla müşteriye hitap edebilmek ve işlem hacmini daha da arttırmak için teknolojik imkanların tamamını kullanma yoluna gitmiştir. Son on senedir online bankacılık, dijital bankacılık, sanal bankacılık terimlerini sık sık duyar hale geldik. Bu terimlerin yanında bir de sanal korsanlar, banka hesap fareleri gibi korkutucu terimler de duymuyor değiliz. Durum böyle olunca, bankada yüklü hesabı olanlar ya da yüksek limitli kredi kartı kullananların akıllarında hep aynı soru; “ Sanal bankacılık güvenli midir?”

 

Sanal Bankacılık Ne Kadar Güvenli?

Ticarette her zaman bir söz vardır. Görmediğin, ellemediğin ürün alma diye! Sanal bankacılıkta da görmediğiniz ya da elle hissetmediğiniz ürünlerin satın alınması, aynı şekilde bu yöntemle para alınıp-ödenmesi gibi onlarca işlem yapılmaktadır. Bazı durumlarda birkaç yıllık gelirimizi tek tuşla oradan oraya aktarabiliyoruz. Tabi bu işlemler sırasında ortaya çıkabilecek en küçük güvenlik açığı nedeni ile bütün paramızı kaybedebiliriz.

İnternet korsanları da bu gibi hataları takip eder ve hesapları boşaltır. Bu durum da sürekli olarak sanal bankacılığın güvenlik sorunlarını ön plana çıkmasına neden olmaktadır.  Bankalar, her ne kadar kendi güvenlik açıkları sebebi ile boşaltılan paraların iadesini yapıyor olsa da yine de bireysel olarak bazı hatalar yaparak büyük zararlar edebiliriz. Peki nasıl hatalar?

Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınması!

Online olarak internetten sürekli olarak alışveriş yaparız. Ve alışveriş sonunda bizden kart bilgilerinin tamamı istenir. Kart bilgilerini vermiş olduğumuz sitenin güvenlik yapısı bizim sanal bankacılığımızın güvenliği noktasında çok önemlidir. Tanınmayan hatta internet sitesini secure güvenlik kodu olmayan bir site olmasına rağmen ondan alışveriş yapıyorsak bazı tehlikeleri önceden kabul etmiş olmaktayız.

Çünkü, sanal alemde on milyonlarca site bulunmaktadır. Siz dolandırıcı bir siteye kredi kartı bilgilerinizi verirseniz, birkaç gün içinde tüm limitiniz boşaltılabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için, kredi kartı bilgilerinizi verdiğiniz siteye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Banka Hesabım Boşaltılmış!

Banka hesabının boşaltıldı çok sık duyduğumuz bir kavram. Banka hesabının boşaltılmış olması kimsenin istemediği bir durumdur. Bu olumsuz durumun sebebi bankanın güvenlik açığı olabileceği gibi, sizin de yanlış yapmış olduğunuz bir işlem ya da güvenlik anlamında yapmış olduğunuz bir hata olabilir.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız SMS şifresine dikkat etmelisiniz. Özellikle güvenli olmayan bilgisayarlarda yapılan online bankacılık işlemlerinde, hesaplarınıza erişim daha kolay olabilmektedir. Yine, online bankacılıkta pek bilinmeyen bir sahtekarlık da şudur: siz bankanızın sitesine girdiğinizi düşünürsünüz; ama aradaki bir harf farklı nedeni ile dolandırıcıların hazırlamış olduğu siteye giriş yaparsınız. Bu şekilde sizin ekranınıza hakim olan korsanlar bütün hesabınızı boşaltabilir. Bu sorunun önüne geçmek için girmiş olduğunuz sitenin gerçekten bankanın resmi sitesi olduğuna ve güvenli olduğuna emin olmalısınız.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir