Kredi Notu Sorgulama

Bankalardan kullanılmış olan taksitli kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarınızın ödemelerinin zamanında yapılması, ödeme alışkanlıklarınızın düzgün olması kredi notunuzu belirliyor.

Kredi notuna bankalar kredi kullandırırken çok önem veriyor. Kredi notunuzun yüksek çıkması, kullanacağınız kredinin ödenmeme riskinin düşük olduğunu gösteriyor. Eğer önceki dönemlerde ya da şu an ödemediğiniz kredi taksitleriniz ve kredi kartlarınız varsa, bu durum kredi notunuzun düşük çıkmasına neden oluyor. Böylece banka tarafından ödememe riskinizin yüksek olduğu düşünülerek başvurduğunuz kredi reddediliyor. Yani kredi notunuz kredi almak istediğinizde başvurulan ilk kriter oluyor.

Her bankanın puanlama kriterleri farklılık gösteriyor. A bankası sahip olduğunuz kredi notunu düşük bularak talep ettiğiniz krediyi reddederken, B bankası kredinizi onaylayabiliyor. Bazen kredi notunuzu düşük bularak onaylamayan aynı banka, tekrar başvurmanız halinde kredinizi onaylayabiliyor. Yani kredi notu öncelikle her banka tarafından farklı değerlendirilebiliyor. Ayrıca risk alma stratejisini değiştiren banka aynı kredi notunu farklı değerlendirebiliyor.

Kredi notunuz belirlenirken bazı kriterlere göre karar veriliyor. Bireysel kredi ve kredi kartlarınızı zamanında ödemeniz, kredi notunuzun % 30’unu belirliyor. Zamanında yaptığınız ödemeler kredi notunuzu arttırıyor. Bir kaç gün geç yaptığınız ödemeler bile kredi notunuzun düşmesine sebep oluyor. Eski, yeni kredileriniz ve kredi kartlarınızda kredi notunuzu %25 olarak etkileyekredi-not-sorgulaman bir unsur. Ayrıca gelir gider dengeniz de bankalar tarafından inceleniyor. Ödemelerinizin düzenli olmasına karşılık borcunuz aylık gelirinizin üstünde ise krediniz banka tarafından onaylanmıyor.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama uygunkredi.org.

İşlemlerinizi kredi düzeyinde ihtiyaç kredisi, konu kredisi, taşıt kredisi, gibi kredi almanız için kredi notu sorgulama işlemini uygunkredi.org adresinden ücretsiz hesaplama yapabilirsiniz. Yakın bir tarihte kredi kullanmış iseniz ve kısa bir zaman içinde tekrar kredi arayışına girmişseniz, kredi notunuz düşüyor ve bu kriterde kredi notunuza %20 oranında etki ediyor. Başvurduğunuz kredi onaylanmamış ise, aynı günlerde başka bir kredi başvurusu yapmanız, kredi notunuzu etkileyecektir. Kredi kullanma yoğunluğunuz, kredi notunuzu %15 oranında etkileyen bir faktördür. Daha önce kredi kullanmış iseniz ve ödemelerinizi düzenli yaptıysanız, bu güne kadar hiç kredi kullanmayan birine göre kredi notunuz daha yüksek olacaktır.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir