Home / PRATİK BİLGİLER / Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer

Bizim yaptığımız en büyük hataların başında kredileri ve kredi kartlarını nasıl olsa öderim bir günden bir şey olmaz,vade farkı olmaz, ne kadar artabilir, faizi ne kadar yükselir diyerek bankaları ve kredileri,kredi kartlarını küçümsemektir.

Biz aldığımız bir krediyi vadesinden sonra ödeyerek, aylık ödemelerimizi bütçemizin üstünde ayarlarsak, maaş günümüzün sonrasında bir vade ile taksitlenme yaparak vadesini geçirip ödeme limitimizi arttırırsak, kredi kartı borcumuzu ödemeyip bekletirsek, her bankadan kredi çekmek istediğimizde bankaların ‘kredi notunuz düşük olması sebebiyle onaylanmamıştır’ diyerek krediye onay vermemesinin sebebi bu yüzdendir. Kredi notu neden düşer sorusunu getirir hemen aklımıza. Bankadan çektiğimiz krediler her ay Kredi kayıt bürosu tarafından düzenli bir şekilde sistemde izlenmektedir. Bizim yaptığımız gecikmiş bir ödeme yada hiçbir şekilde ödememe bu sistem üzerinden tüm bankalara ulaşır ve sizin tarafınıza eksi bir puan getirir. Eğer senetli bir işlem yaptıysak ve senetlerde bankaya ait olup biz bunu vadesinden sonra ödersek kredi notumuz düşer. Çevremizde çoğu esnaf çek kullanır ve eğer çeki yazıp bankaya gününde ödenmezse çek tutarı verdiğimiz kişiye bunu biraz ertelesek diye söylesek bile banka bunu gününde hesaba para yatırılmadığını görür ve hanenize bir eksi puan daha yazılır yani kredi notunuz yine düşer. Kredi kartı var ise ve biz bunu hep ödeme gününden sonra ödüyorsak genelde faize düşüyorsak kredi notumuz düşer.

Resmi kuruluşlara yada kurumlara borç bakiyemiz bulunuyorsa bu görünür ve kredi almak istediğimizde yine aynı cevap çıkar karşımıza ‘Kredi notunuz düşük. Bankaların bizim tarafımıza açmış olduğu ek hesap, alt hesap, artı hesap, kurtaran hesap gibi bizim de hemen kullandığımız nasıl olsa öderim dediğimiz bu hesapların ödemesini geç yaparsak kredi notumuz yine düşer. Eğer birine kefil olursanız ve kefil olunan kişi ödeme konusunda sıkıntı yaşarsa bu kişiden kaynaklı olarak kredi notumuz düşer. Hesaplarımızda herhangi bir bakiye olmaması düşük bir gelirimizin olması bizim kredi notumuza yansır ve düşmesine sebep olur.

Kısacası vadesinde ödemediğimiz, geç kalınmış olmak, kefillik karşısında ödenmeme durumu ve benzeri durumlar kredi notumuzun düşmesine neden olur. Dikkat edersek bu gibi durumlar da karşımıza çıkmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir