Home / KARTLAR / Kredi Kartı Aidat Bedeli Geri Almak

Kredi Kartı Aidat Bedeli Geri Almak

Kredi Kartı Aidat Bedeli Geri Almak

Bankaların size sunmuş olduğu ürünler arasında yer alan kredi kartları her ne kadar olumlu yönleri de olsa bazen olumsuzlukları da olabiliyor. Olumlu yönlerini kısaca sayacak olursak üzerinizde nakit olmadığında bile kolaylıkla alışveriş yapabilir ve bunu 9 aya kadar taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Üstelik yapacağınız bir çok alışverişten Bonus da kazanabiliyorsunuz. Olumsuz yönleri arasında ise ödemeleri ile harcamalarını takip edemeyen kişiler bilinçsizce alışveriş yaptığı için ödemelerde zorluk çekebilir. Bir diğer olumsuz tarafı da kartlardan yılda bir kez alınan kart ücretleridir, 18 TL’den başlayan bu ücretler 100 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bankaların sizden aldıkları bu ücretleri bankanıza bşavuruda bulunarak yada Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak geri alabilirsiniz.

Bankanızı Arayın

İlk olarak bankanız ile iletişime geçmenizde fayda ar. Çünkü çoğu banka müşteri kaybetmemek adına müşterilerinden alınan bu kart ücretlerini geri iade etmektedir. Bazı bankalarda kart ücretlerini iade etmeseler bile bu kart aidatı alınan kartları iptal ederek sizlere aidatsız kartlarından vermektedir. Sizde aidat alınmayan kartları tercih edebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurmak

Kart aidatlarını geri almanın bir diğer yolu da Tüketici Hakem Heyetleridir. Bankalardan olumsuz sonuç almanızdan sonra buraya başvuru yapabilirsiniz. Süre biraz uzun sürse de olumlu sonuç alabilirsiniz. Yapmanız gereken Tüketici Hakem Heyetine giderek bireysel başvuruda bulunmak. Burada sizden bazı evraklar istenecektir bunların başında; Bankaların sizden almış oldukları masraflara ait dekontlar ve Tüketici Hakem Heyetinde yazacağınız dilekçe.

Dilekçenizi tüketici hakem heyetine verdikten sonra, yapacağınız bir işlem bulunmamaktadır. Banka ile tüketici hakem heyeti arasında belli yazışmaların ardından sonuç olarak banka size geri dönüş yapmaktadır. Tüketici hakem heyetlerinin sizin adınıza talep ettiği kredi kartı aidatlarını banka hesabınıza aktarır. Bu işlem de oldukça zaman almaktadır. Kimi zamanlar da ise ret cevapları gelmektedir. Genel olarak bu ücretler itirazsız geri iade edilmektedir. Bankanızın iadeyi kabullenmesi ile birlikte hesabınıza parayı aktarır ve sizleri bilgilendirir. Eğer o bankada bir hesabınız yok ise geçici bir hesap açarak iadeyi gerçekleştirir. Sizde evinize sonuca dair evrak geldiğinde bankanıza başvuruda bulunabilir ve paranızı alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir