Home / ÇEK-SENET / Kişiler Faizle Kredi Verebilir Mi?

Kişiler Faizle Kredi Verebilir Mi?

Acil nakit ihtiyacı olanlar bankadan kredi çekemedikleri zaman bu kredi ihtiyaçlarını başka yöntemlerle karşılama yoluna gidebilmektedirler. Özellikle kişilere yüksek faizlerle borç para veren kişilerden borç para almak bu konuda oldukça çok tercih edilen yöntemlerdir. Peki kişiler faizle kredi verebilir mi? Şahıslardan kredi alınabilir mi? Bu hassas soruların cevapları için makalemizi okumaya devam edin.

Paraya ihtiyacı olan kişiler günümüzde bu ihtiyaçlarını karşılamak için bankaları tercih etmektedirler. Geçmiş dönemlerde özel sektör bankacılığının çok gelişmemesinden kaynaklı olarak her isteyen kişiye kredi verilmezdi. Bankalar kredi kullandırma noktasında daha seçici ve hassas olmaktaydılar. Bu sebeple acil paraya ihtiyacı olan kişiler bankadan kredi çekemeyince mecburen senet karşılığında faizle para veren kişilerden borç alırlardı. Tabi bu borçlar da kısa sürede ödenmediği taktirde büyük faizlerle birlikte ödenmeyecek duruma gelirdi. Bu yüzden birçok intihar vakaları ile birlikte toplumsal sorunlar ortaya çıkmakta idi.

Devlet buna çözüm bulabilmek için radikal bir karar aldı ve bireyler arasında  faizle borç alım satımını yasakladı. Aslında bu eski adıyla bankerlik olan bir mesleğin bitirilişi anlamına gelmektedir. Eskiden banker denilen kişiler yasalara uygun olarak çalışır ve adeta ayaklı bir banka gibi isteyen kişilere yüksek faizlerle borç para verirlerdi. Borçlular bankere olan borçlarını zamanında vermediklerinde bu sefer daha büyük borçlarla karşılaşmakta idiler. Borçları birikenler borçların altından kalkamayınca icra ile karşı karşıya kalmakta idiler.  Bu da başta ekonomik yapı olmak üzere birçok alanda toplumsal dinamiklere olumsuz etki yapmakta idi.

Günümüzde bankerlik mesleği her ne kadar resmi olarak yapılamıyor olsa da bazı kimseler özellikle halk arasındaki deyimi ile tefecilik yapmaya devam etmektedirler. Tefecilik dediğimiz aslında yasal olmayan bu işi yapan kişiler, çok yüksek faizlerle vatandaşlara borç para vermektedirler. Kişiler borcunu zamanında ödeseler bile yine de çok yüksek faizler ödemek durumunda kalmaktadırlar.

Bankaya kredi için başvuru yapan kişilerin kredi notlarının düşük olması ya da sabit bir gelirlerinin olmaması sebebi ile banka bu kişilere kredi onayı vermez. Kredi onayı çıkmayan kişilerin de acil paraya ihtiyaçları varsa o halde bu kişiler mecburen yüksek faizlerle başka kişilerden borç para bulmak için arayışa girerler. Bu uygulama tamamen yasa dışıdır; ama günümüzde yapan birçok kişinin de olduğu bilinmektedir.

Kişilerden Faizle Kredi Almak Suç Mudur?

Türk ceza kanununda, açıkça belirtildiğine göre, bir kişi menfaat karşılığında başka birine para vermesi suçtur. Faizler de bir menfaat sayıldığı için kişilerin yüksek faizlerle başkalarına borç vermeleri yasaklanmıştır. Zaten bu şekilde bir uygulamaya giderek vatandaşlara borç veren kişiler genelde örgütlü çalışanlar olup her türlü suça bulaşması mümkün kişilerdir.  Birey olarak bu türden kişilerden kesinlikle borç alamamanızı tavsiye ederiz. Çünkü hem çok yüksek faizler ödemek durunda kalacaksınız hem de yasa dışı bir işlem yaptığınız için suça işlemiş olursunuz.

Kişilerden  yükse faizler karşılığında borç para almak yerine bankadan kredi çekmeniz sizin açınızdan her yönü ile daha avantajlı olacaktır. Eğer bankaya yapmış olduğunuz krdi başvurunuz reddedildiyse bunun sebebini öğrenmelisiniz. Kredi notunuzun düşük olmasından ötürü ret cevabı geldiyse, bu sefer bankaya kredi notu ve aylık geliri iyi olan birini  kefil gösterebilirsiniz. Çevrenizde size kefil olabilecek bu türden birileri varsa hiç düşünmeden bu yöntemi kullanmalısınız. Bankalar kredi notu düşük kişilere genelde kredi vermez ama kişinin iyi bir kefil göstermesi bu olumsuz durumu olumluya çevirebilir.

 

One comment

  1. acil kredi için hemen basvurmam gerek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir