Çeyiz Parası

Çeyiz Parası

Halk arasında genel olarak çeyiz parası olarak da bilinen diğer adıyla evlenme yardımı, ebeveynlerinden birinin ya da her ikisinin birden vefat etmesi sonucunda S.G.K dan , bağ kurdan veya emekli sandığından ölüm aylığı almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri (resmi olarak) halinde yapılan bir ödenektir.

Çeyiz parasını sadece kız çocukları alabilmektedir. Erkek çocuklarının böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Yalnız çeyiz parası alabilmek bazı şartlara bağlıdır. Sadece çalışmayan ve ölüm aylığı almakta olan kız çocukları bu ödenekten faydalanabilmektedirler. Kız çocuklarının çalışmaya başlaması ya da herhangi farklı bir nedenden dolayı almış oldukları yetim aylığını kesilmiş ise çeyiz parasını da aynı şekilde alamazlar… Çeyiz parasını alabilmenin bir diğer şartı da evlenme tarihinden önce 27 yaşından gün almamış olmaktır.

Çeyiz parasının ne kadar olduğuna gelirsek ; Miktar SGK ‘dan ve bağ kurdan alınmakta olan gelirin 2 senelik tutarı kadar ödenmektedir. Yani bir aylık maaşın 24 katı kadardır ve sadece bir kereye mahsus olmak üzere ve peşin olarak verilmektedir. Emekli sandığından ölüm aylığı almakta olan kızı çocukları ise almış oldukları bir aylık maaşın 12 katı kadar çeyiz parası yardımı alabilmektedirler. Emekli sandığı da aynı şekilde bir kereye mahsus ve peşin olarak bu yardımı yapmaktadır.

SGK dan ve ya Bağ kur dan yetim aylığı alan kız çocukları çeyiz parası alabilmek için yazılı olarak taleplerini bağlı bulundukları illerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne yapmak zorundadırlar. Emekli sandığından yetim aylığı alanların ise yine yazılı taleplerini bağlı bulundukları yerlerde ki Kamu görevlileri emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına başvuru yapmaları gerekmektedir. dilekçe eklerinde nüfus kütüğüne evlenme tarihi işlenmemişse evlenme cüzdanının bir fotokopisinin de konulması gerekmektedir…

Özellikle bir çok kişi çeyiz parasını yanlış bilmekte ve her evlenen kızların çeyiz parası aldığını düşünüp hataya düşmektedir. çeyiz parası aslında devlet tarafından verilen bir ön ödemedir bu verilen para her ay maaştan düşmektedir. Örneğin babanız vefat ettiyse ve babanızdan anneniz ve siz ölüm aylığı alıyorsanız siz evlendiğinizde zaten sizin maaşınız kesileceğinden evlilik ikramiyesi alırsınız ve sizin maaşınız annenize aktarılır tabi bundan da her ay size verilen tutarın taksitleri kesilir.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir