Bankacı Grev Yapabilir Mi?  

 

Ülkemizde halihazırda 40’tan fazla banka faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bankalarda toplam 250 binden fazla bankacı çalışmaya devam etmektedir.  Bu kadar yüksek sayıda istihdam yaratan bankacılık ile ilgili son dönemlerde önemli bazı gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle bankacıların grev hakkı ile ilgili olarak bazı banka çalışanları ile yönetimler arasında sorunlar ortaya çıkmıştır. Biz de bu noktada makalemizde bankacı grev yapabilir mi sorusuna cevap bulacağız. Daha önceki yıllarda bilindiği gibi bankacıların ve bunun yanında toplu ulaşımda görev yapan memurların grev hakkı Anayasal olarak yoktu; ama yeni yapılan düzenleme ile bu durum değişti. Daha fazla bilgi için yazımızın devamını okuyunuz.

2014 yılından önce hem banka çalışanları için hem de diğer bazı hizmet sektörlerinde çalışanlar için greve gitme durumu söz konusu değildir. O dönemde  200 bin çalışanı olan bankaların bu haktan mahrum kalmaları sorun yaratmakta idi. Bu nedenle ana muhalefet partisi bu durumu Anayasa Mahkemesine taşıdı. Anayasa Mahkemesinde görülen dava sonrası bütün özel ve kamu banka çalışanları için grev hakkı getirildi. Yani özetle ülkemizde yargı merci olarak en üst makamdan grev hakkı çıkmış oldu. Anayasal anlamda bir grev söz konusu olduğunda banka ile çalışanlar arasında bir sorun ortaya çıkarsa burada çalışanlar mahkeme tarafından haklı görülecektir.

 

Bankacı Grev Yaparsa İşten Çıkarılır Mı?

Yukarıda her ne kadar bankacının yasal bir grev hakkı olduğunu belirtiyor olsak da yine de bankaların özel sektör içindeki en acımasız alan olduğunu unutmamak gerekmektedir. Sürekli olarak yüksek bir çalışma temposu içinde hem hafta içi hatta bazen cumartesi günleri bile banka çalışanlarının gayret göstermesi istenir. Sabah 8.30 akşam 21.00’e kadar banka çalışanlarının mesai yaptığını biliyoruz. Böylesi ağır şartlarda çalışan banka görevlilerinin grev yapması sonrası ne gibi sıkıntılar ile karşılaşacakları oldukça açıktır.

Yapılan grev bir memur ya da birkaç memur düzeyinde kalırsa o zaman büyük ihtimal genel müdürlük bu kişilerin tazminatını verip işlerine son verebilir. Çünkü özel sektör olduğu için banka genel müdürlüğü grev yapan kişi ile çalışma istemeyebilir. Ama yapılacak banka grevi bir şube ya da birkaç memur düzeyinde değil de bankanın bütün çalışanları tarafından yapılırsa o zaman durum değişir. Banka sonuçta herkesi işten aynı anda atamaz. Bu kendi kendini batırmak anlamına geleceği için banka yönetimi çok büyük bir ihtimalle çalışanlarının iş koşullarını düzenleyecektir.

Hatta bununla ilgili olarak geçtiğimiz senelerde Amerika Birleşik Devletlerinde bir özel sektör kurumu çalışanlarının tamamı greve gittiği için birkaç hafta kimseye hizmet vermemiş ve batma noktasına gelmiştir. Bu durumdan dolayı da şirket ile çalışanlar arasında hemen bir iş anlaşması yapılmış ve grev sona ermişti.

Aynı şekilde ülkemizde de bankacıların kağıt üstünde bir grev hakları var; ama bu grev haklarını bireysel olarak kullanırlarsa çok çabuk bir şekilde işlerinden olurlar. Bunun yerine toplu bir grev eylemi oldukça etkili olacaktır.

 

Banka Toplu Grev

Banka çalışanları yapacağı toplu grev ile her ne kadar vatandaşa vermeleri gereken hizmeti veremeseler de nihayetinde amaçlarına ulaşmak için en etkili yöntem bu olmaktadır. Aksi halde sadece bir banak şubesi bir greve gidecek olursa çok büyük bir ihtimal genel müdürlük tarafından bu banka şubesi lağvedilir. Bu da banka çalışanlarının işsiz kalmasına neden olabilir. İşten çıkarma korkusu nedeni ile şimdiye kadar hiçbir bankada ses getiren bir eylemin olmaması bunun en büyük kanıtıdır.

 

 

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir