Home / KARİYER / Askerlik Dönüşü İşe Alınmama

Askerlik Dönüşü İşe Alınmama

Vatani görevini yapmak üzere askere giden erkek vatandaşlar, askerlik dönüşü çoğu kez kötü sürprizler ile karşılaşabilmektedir. Askerlik yapan kişiler üniversite mezunu iseler 6 ay, değiller ise 12 ay askerlik yapmak durumundadır. Bu süre zarfı boyunca iş veren kişi başka kişileri işe alıp, askerden dönen eski çalışanını işe kabul etmeme gibi bir tavır içerisine girebilir. Bu durumda asker dönüşü işe alınmadım diyerek mahkemeye başvuran birçok kişi olduğunu da söyleyebiliriz. Askerlik dönüşü işe alınmama problemi yüzünden işsiz kalan binlerce kişinin olması bu konuyu ayrıca önemli kılmaktadır.

İş verenler askere giden çalışanlarının yapmış olduğu işi bir başka çalışanına yaptıramadığında, yeni işe alım işlemleri yapabilir. Bu durumda işe yeni giren kişi eski çalışanın bütün görevlerini yapabiliyorsa iş veren de eski işçisini beklemek zorunda kalmaz. Askerlik dönüşü işe başlama dilekçesi veren kişinin bu dilekçesi kabul edilmediğinde, kişi genellikle bunu bir iş mahkemesine taşır.

Bu makalemizde daha önceki yıllarda yaşanan örnek bir olayı vererek bu tür bir mağduriyet yaşayanlara bilgi vermeye çalışacağız. Yargıtay biliyorsunuz ki ülkemizde adli makamların en üst mahkemesidir. Adli vakalarda en son Yargıtay’a başvuru yapabilirsiniz. Askerlik dönüşü işe almama vakası ile ilgili geçtiğimiz yıllarda bir vatandaş malum şekilde askerlik vazifesini bitip memleketine geri dönmüştür.  Askerlik öncesi çalışmış olduğu eski kurumuna işe başlama dilekçesi vermesine rağmen bu kişi işe kabul edilmemiştir.

Asker dönüşü işe kabul edilmek isteyen kişi bu ret karşısında iş mahkemesine başvurmuştur. Ve iş mahkemesi de vatandaşı haklı görerek, askerlik dönüşü işe kabul edilmesi gerektiğine dair karar vermiştir. Ama iş veren de bu kararı bir üst mahkemeye oradan da Yargıtay’a kadar götürmüştür. Yargıtay’da alınan karara göre bu sefer iş veren haklı görülmüş ve kurum asker dönüşü kişiyi işe almak zorunda değildir. Şeklinde bir içtihat bildirmiştir. Bu da asker dönüşü işe girmek isteyip de giremeyen kişiler için olumsuz bir emsal karar olmuştur.

 

Asker Dönüşü Nasıl İşime Dönebilirim?

Askerlik öncesi iyi bir işiniz varsa ve askere de gitmek zorundaysanız o zaman işinizi kaybetme riskiniz de olabilir. Böyle bir durumda askere gitmeden işinizi garantiye alma şansınız da olabilir. iş verenle bir sözleşme imzalayıp, asker dönüşü başka bir yerde çalışmayacağınıza dair imza verirsiniz, yine iş veren de başka bir işçiyi işe alsa bile sizi de askerlik bitiminde işe alacağına dair bir imza atması gerekmektedir. Bu şekilde yapacağınız bir sözleşme sonrası, asker dönüşü hızlı bir şekilde eski işinize iade edilirsiniz. Bu konuda yaşanabilecek bir haksızlık durumunda elinizdeki sözleşme ile iş mahkemesine gitmeniz ile birlikte sorununuz halledilecektir.

 

Askerlik Bitiminde İşe Alınmazsam Tazminat Alabilir Miyim?

Askerliğini bitiren kişiler yukarıda belirttiğimiz durum neticesinde mahkeme kararı  ile işe alınmayabilirler. Burada inisiyatif iş verenin elindedir. Ama yine de bir şart koşulmuştur. İş veren eğer asker dönüşü kişiyi işe kabul etmezse o halde bu kişiye 3 aylık maaşı kadar tazminat verecektir. Zaten askere giden kişi daha önce ilişiğini kestiği için kıdem tazminatını almış olması gerekmektedir. Askerlik dönüşü verilecek olan bu 3 aylık tazminat tamamen kişinin askerlik bitiminde işe alınmama durumu ile ilgilidir.

Askerliğinizi bitirdiğinizde işe başvuru yapıp işe kabul edilmeyip 3 aylık tazminatınızı da alamazsanız o halde bunu yargı mercilerine şikayet edebilirsiniz. Bu konuda Yargıtay’ın emsal kararı olduğu için yüzde yüz haklı çıkarsınız. Bu tür bir durumla karşılaşmanız durumunda öncelikle iş hukukuna hakim bir avukat ile görüşmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir