BANKALAR

Banka Güvenlik Görevlisi Nasıl Olabilirim?  

Bankalar son zamanlarda mevcut şube sayılarını çok fazla arttırmışlar ve bu da bankaların personel ihtiyaçlarını arttırmıştır. Özellikle de banka güvenlik görevlisi ihtiyacı son zamanlarda çok artmış ve birçok banka da art arda güvenlik görevlisi alım ilanına çıkmıştır. Güvenlik görevlisi alımlarının fazlalaşması lise mezunlarını oldukça iştahlandırmıştır. Özellikle de lise mezunlarının en çok sahip olmak istedikleri mesleklerden biri de banka özel güvenlik görevlisi olmaktadır.  Bu hedeflerini gerçekleştirmek isteyen gençler en çok, banka güvenlik görevlisi nasıl olabilirim şeklinde soru sormakta ve banka güvenlik görevlisi şartlarını araştırmaktadır.

Bu makalemizde, banka özel güvenli görevlisi nasıl olunur ve banka özel güvenlik görevlisi alım şartlarını izah edeceğiz.

Bankalar son zamanlarda birçok alım gerçekleştirmektedir. Özellikle alımlarını KPSS olmadan yapmakta ve mülakat usulü personel istihdam etmektedir. Buradaki amaç oldukça açıktır. Mülakat ile yapılan personel alımlarında; kişilerin bütün yetenekleri açık bir şekilde incelenebilmektedir. Ama KPSS ile alım yapıldığında kişilerin belki bazı teorik bilgileri iyi olabilir; ama insan ilişkileri zayıf olabilmektedir.

Bankalar hem teorik bilgisi iyi hem de insan ilişkileri iyi kişileri tercih etmektedir. Örneğin, bankaya gittiğinizde baktığınız bir güvenlik görevlisinin her türlü işe koştuğunu görebilirsiniz. Banka müdürü güvenlik görevlisine birçok iş verebilir. En çok da içeri giren kişilere ilk işlemleri için yardımcı olunduğu görülmektedir. ATM işlemleri ya da diğer basit işlemler için güvenlik görevlisinin biraz da olsa donanımlı olması gerekmektedir.

Nasıl banka güvenlik görevlisi olabilirim diye soranlara kolaylık olsun diye şunları ifade edebiliriz; banka güvenlik görevlisi olmak için öncelikle en azından lise mezunu olmanız gerekmektedir. İyi bir şekilde okur-yazar olmak da oldukça önemlidir. Bilgisayardan anlıyor olmanız da önemli bir nokta olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan hangi banka sizi istihdam edecekse o banka şubesinin olduğu ilde ikamet etmeniz de istenen bir şarttır.

Diğer yandan bankacılık üzerine bazı bilgilere sahip olmanız sizin için önemli bir avantaj olarak gösterilebilir. Diğer önemli bir nokta da silahlı güvenlik görevlisi sertifikanızın olması gerekmektedir. Bu konuda yetkili bir kurstan aldığınız sertifikanız olmadan güvenlik görevlisi olamazsınız.

 

Banka Güvenlik görevlisi Alım Şartları

Bankada güvenlik görevlisi olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Askerlik ile ilgisi bulunmamak( askerliğini bitirmiş ya da askerlikten muaf olmak)
 • Bulaşıcı bir hastalığı olmamak
 • En az lise mezunu olmak
 • Silahlı güvenlik sertifikası sahibi olmak( yetkili bir kurstan)
 • Konuşma ve diksiyonu düzgün olmak
 • Daha önce suça bulaşıp mahkum olmamak
 • Yaş olarak bankaların istekleri şartlar farklıdır; ama en fazla 35 yaş kabul edilebilmektedir. Daha çok 20-30 yaş aralığındaki  kişiler kabul edilmektedir.
 • Aynı bankanın daha önce açmış olduğu, banka güvenlik görevlisi sınavına girmemiş olmak
 • Personel alacak olan şube ile aynı ilde oturuyor olmak

 

Bu yukarıdaki şartları taşıyanlar ön değerlendirmeye alınırlar. Daha sonra ihtiyaç duyulan personel kadar alım yapılır. Burada mülakat ile birlikte bir sıralama oluşturulur ve en iyi kişiler tercih edilir.

Banka güvenlik görevlisi ile ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Nerelere baş vuralım bende olmak istiyorum.190cm 90 kg.gayet duzgun bir diksiyon ve halk iliskilerim gucludur

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu