BANKALAR

Lise Mezunu Bankacı Olabilir Mi?  

 

Lise mezunlarının bankaya personel olarak girmeleri son yıllarda oldukça güç bir durum haline gelmiştir. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar lise mezunlarının da rahatlıkla işe yerleştikleri bankalar artık daha çok lisans mezunlarına yönelmiştir. Ama lise mezunu olan kişilerin de şansının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu konuda kaleme aldığımız lise mezunu bankacı olabilir mi başlıklı makalemizi okuyarak, lise mezunlarının bankacı olabilme şansının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bankacılık sektörü son yıllarda ülkemizde çok hızlı bir şekilde büyüme göstermektedir. Artık eskiden sadece Ziraat Bankasının olduğu ücra ilçelerde ve kasabalarda diğer birçok özel ve kamu bankasını görmek mümkün olmaktadır. Bunda en önemli neden şudur: ülke olarak çok hızlı ve dinamik bir ekonomiye sahibiz. Ve para akışı da çok hızlı. Bankalar da bu büyük ekonomi pastasından yararlanmak için ülkedeki her noktada faaliyet yürütmek istemektedir.  Bu nedenle de doğal olarak da bankaların ihtiyaç duyduğu personel sayısı her sene artmaktadır.

Bankalar çalıştırmak istediği personellerinin iyi yetişmesini ve bankalar arasında var olan rekabet ortamına ayak uydurabilmelerini istemektedir. Bu nedenle bütün bankalar personel alımı yaparken kılı kırk yarmakta ve kendisi için en iyi personelleri seçmeye çalışmaktadır. Daha önceki yıllarda bankalar personel seçerken bazı esneklikler yapmak durumunda idi. Örneğin üniversite mezunu çok az kişi olduğu için ve üniversite mezunlarının da yaş ortalamasının yüksek olması sebebi ile banka bazen lise mezunlarını tercih etmekteydi.

 

Bankalar Mülakatla Personel Alır

Özellikle de mülakatlarda başarı gösteren ve bankacılığı çok iyi yapabilirim imajını uyandıran kişileri seçen bankalar artık son zamanlarda bazı değişikliklere gitmek durumunda kalmıştır. Artık bankacılık alanı üzerinde eğitim veren üniversite ve enstitü sayısının artması bankaları personel alım konusunda şanslı kılmaktadır. Bu konuda eli güçlenen bankalar artık memur ve diğer hizmetli alımlarında daha seçici davranmaktadır. Bu da tabi bazı grupların şanslarını daha da azaltmaktadır.

Ülkemizde Ortaöğretim dediğimiz liseden mezun olup da bankacı olmak isteyen binlerce kişinin olduğunu tahmin etmekteyiz. Ama bankaların son yıllara aldıkları personellerin eğitim durumuna baktığımızda daha çok lisans mezunlarını tercih ettiğini söyleyebiliriz. Banka memur alımlarında yaş önemli ama bankalar sadece bu kriterle memur alımı yapmaz. Lise mezunu olarak almış olduğu kişinin bankacılık deneyimi ve bilgisi olmayacağı için bu banka için ayrı bir külfet oluşturacaktır.

Ama 4 yıl boyunca; işletme, ekonomi,  iktisat hatta bankacılık konularında iyi bir akademik eğitim alan kişi banka memuru olduğunda çok kısa bir sürede işe adapte olabilir. Bu da banka personel eğitim masraflarının azalması anlamına geldiği için bankalar daha çok lisans mezunlarını tercih ederler.

Lise mezunlarının yukarıdaki ifadelerden dolayı tamamen umutsuzluğa kapılmaları doğru olmayacaktır. Çünkü bankaların bazı zamanlarda lise mezunlarına da şans verdiğini unutmayalım. Devlet bu konuda bazı dönemlerde lise mezun alımlarını teşvik ettiği söyleyebiliriz. Zaten lise KPSS’nin kalkmaması buna en güzel kanıttır. Bankalar da bu teşvikler sonucu genel alımlarda bazen lise mezunlarını da tercih etmektedir.

 

Lise Mezunu Nasıl Bankaya Girebilir?

Yukarıda anlattıklarımızdan dolayı bankaya lise mezunu olarak giriş yapmak oldukça zordur. Ama bu anlattıklarımız banka memur alımları için geçerlidir. Ama bankalar başta özel güvenlik görevlisi olmak üzere birçok alanda personel almaktadır. Bu da lise mezunları için ayrı bir şans olmaktadır. Hatta geçen hafta bir kamu bankası Türkiye geneli özel güvenlik görevlisi alım ilanına çıkarak en az 200 tane personel istihdam edecektir. Bu bankanın alım ilanına bakıldığında en çok göze çarpan iki şart şu şekilde idi:

  • En az lise mezunu olmak
  • Silahlı kullanma belgesi sahibi olmak

Burası oldukça önemlidir. Çünkü üniversite mezunu olup da silahlı özel güvenlik kursuna katılan kişi sayısı oldukça azdır. Bu kişiler genelde lise mezunları olmaktadır. Bu nedenle bankaya lise mezunu olarak giriş yapmak isteyenler için iyi bir fırsattır diyebiliriz.

Bu anlattıklarımızdan da anlaşılacağı üzere lise mezunları da banka personeli olabilir.  Bunun için bankanın yapmış olduğu personel alım ilanlarının takip edilmesini önemle vurguluyoruz. Çünkü bazı bankaların alım ilanları çok duyulmamaktadır. Bunun için bankaların direk resmi sayfalarını takip etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu