BANKALAR

Banka Çalışanının İş Sözleşmesinin Feshi  

 

Banka çalışanları ister özel bankalarda çalışıyor olsunlar ister kamu bankalarında çalışıyor olsunlar kesinlikle iş garantileri yoktur. Banka çalışanlarının her biri her an işsiz kalabilirler. Ama bankalar da öyle sıradan en ufak sorunlardan da personelleri ile olan anlaşmalarını bozmazlar. Ancak çok büyük sorunlar ortaya çıkarsa ya da banka çalışanı çok verimsiz ise bu kişi ile bankanın yolları ayrılabilir. Banka çalışanının iş sözleşmesinin feshi ile ilgili bu makalemizi okuyarak bankada çalışanların hangi durumda işten çıkarılacaklarını ya da hangi durumda istifa edebileceklerini öğrenebilirsiniz.

Bankalar kamu kuruluşları olsa da alacakları personelleri kesinlikle garantili ya da daimi olarak istihdam etmez.  Çünkü bankaların en önemli özelliklerinden biri de rekabet içinde bulunmalarıdır. Rekabetçi çizgide faaliyet gösteren bankalar, bütün personellerinin çok güçlü bir şekilde bu yarışta var olmalarını istemekte ve her geçen gün kendilerini geliştirmelerini beklemektedir.

Sıradan bir banka güvenlik görevlisinden neredeyse bütün bankacılık işlemleri hakkında bilgi sahibi olunması istenebilir. Yeri geldiğinde evrak işi bile verilebilir. Bir banka güvenlik görevlisi, benim işim güvenlik, ben evraktan anlamam diyemez. Aynı şekilde diğer banka çalışanları da kendilerine verilen işi yer ve zaman sorgulamadan yapmak durumundadır. Bu bankacılığın doğasında vardır. bu ağır görevlerden sonra banka çalışanlarının hak ettikleri maaşı alıp almadıkları bir tartışma konusu olabilir; ama şu an banka çalışanları hangi durumda işten çıkarılır ona yoğunlaşmak daha doğru olacaktır.

Bankalar beraber çalışmış oldukları memurlarının herhangi bir sebep göstermeksizin işten çıkarabilir. Tek yapmaları gereken tazminatını ödemektir. Bu iş kanununa aykırı da olsa sonuçta banka verim alamadığı kişi ile yollarını bir şekilde ayırma yoluna gidebilir. Peki bir banka memuru niçin kovulur?

Bankalar için en önemli konulardan biri de iş performansıdır.  Verimlilik konusunda düşük bir performans gösteren kişiler ile bankalar asla çalışmayı devam ettirmezler. Bankaya giren kişilerin öncelikle bunu iyi bilmesi gerekmektedir. Banka çalışanları arasında uyum en önemli konulardan biridir. Bir banka memuru günde 100 müşteriye hizmet verirken başka bir banka memuru günde sadece 40 müşteriye hizmet verebiliyorsa bu şube müdürü için bir sorun teşkil eder. Banka çalışanının iş konusunda kendisine çeki düzen vermesi beklenir ; ama istenen verim alınmazsa o zaman bu banka memurunun iş akdi feshedilir.

 

Müşterileri Yanıltan Banka Memuru İşten Çıkarılabilir

Müşterilere yanlış bilgiler vererek onlara kredi kartı çıkaran, kredi kullandıran banka memurlarının işine son verilebilir. Bankalar ile müşteriler arasında güven en önemli konulardan biridir. Güvensizliğe neden olan banka çalışanlarının iş akdinin feshi mümkün olabilmektedir. Bazı banka çalışanları performansa dayalı prim kazandığı için ay içinde ne kadar çok kredi kartı dağıtırsa ya da ne kadar çok kredi kullandırırsa o kadar kazançlı çıkacağı için bazen müşterileri ikna etmek için hilelere başvurabilir.

Bununla ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda ABD merkezli bir bankada, müşterileri danışmadan onlara hesap açıldığı için ve yine müşteriler yanlış bilgilendirilerek onlara kart gibi hizmetler sunan binlerce banka personelinin işten çıkarıldığını okumuştur. Bu sadece bir banka tarafından yapılan işlemlerdi. Bu durumun aynısı ülkemizde yapılabilir. Bu nedenle banka çalışanlarının ne olursa olsun  müşterilere doğru bilgiler vermeleri gerekmektedir.

Banka çalışanlarının iş disiplinine uymamaları da işlerine son verilmesine sebep olabilmektedir. İşe sürekli geç giden ya da sürekli izin isteyen kişiler ile bankalar çalışmak istemez. Bu anlattıklarımız belki size çok acımasız gelebilir; ama banka çalışanlarının şu anki durumu maalesef bu. Ve bankada çalışmak isteyenler de bu durumu bilerek iş başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu