BANKALAR

Bankacılık Zor Mu?  

Bankacılık ülkemizde halen meslek statüsü bakımından ayrıcalıklı görülen mesleklerden biridir. Ama aslında bankacılığın iç yüzünün sanıldığı kadar iyi olmadığı bilinmektedir. Bankacıların birçoğunun mutsuz olması, bankacıların iş stresleri,  bu mesleği her zaman sorgulanır hale getirmektedir. Özellikle  bu yazımızı okuduktan sonra, bankacılık mesleğinin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bankacılık mesleğini yapmak isteyenler, bankacılık ile ilgili bir bölüm okumak isteyenler sürekli olarak, bankacılık zor mu sorusunu sormaktadır.

Aslında her mesleğin zorluğu vardır.  Her mesleğin kendisine özel bazı olumsuz yanları olduğunu kabul edebiliriz. Bazılarının mesaisi uzundur, bazı meslekler ağır işler gerektirir, bazıları çok streslidir. İşte bankacılığın da kendisine göre bazı olumsuzu durumları vardır. Peki bankacılıkta olumsuz durumlar nelerdir? Daha doğrusu bankacılık neden zordur?

Bankacılıkta en öncelikli sorun ortada sürekli yüklü miktarda paranın dolaşmasıdır. Bir banka memurunun bazen günlük elinden geçen para miktarı aynı memurun onlarca yıllık maaşına denk gelebilmektedir. Bu da kişilerde ayrı bir iş stresi oluşturmaktadır. Yanlış hesaplanacak bir ödeme ya da tahsilat bir memurun işini kaybetmesine neden olabilmektedir. Özellikle de veznede görev alan banka memurlarının çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bankacılığın diğer kötü yanlarından biri de mesai saatleridir. Bankacılar ortalama sabah saat 08.30 – 08.45 arasında bankada hazır olurlar. Saat 9’da da mesai başlar ve adeta nefes alamdan akşama kadar bilgisayar başında hem işlemler yapılır hem de müşterilerin istekleri yerine getirilir. Birçok kişi bankaların saat 5’te kapandığını bildiği için, bankacıların da hemen devlet memurları gibi evlerine gittiklerini sanırlar. Aslında bu da yanlıştır. Banka memurları banka kapandıktan saatler sonra ancak şubeden çıkış yapabilirler. O da herhangi bir sorun yoksa tabi.

Banka personellerinin en çok şikayetçi oldukları konulardan biri de vatandaşların bitmeyen şikayet ve sorunlarıdır. Düşünsenize banka memuru akşama kadar belki de yüzlerce kişiye hizmet veriyor. Halkımız da genelde bankacılık işlemlerine yabancı olduğu için, işlemler sırasında vatandaşlar bazen zorluk çıkarabilmektedir.  Kredi kartının borcunun fazla geldiğini iddia edenler, bankadan neden kredi çekemediğini sorgulayanlar, sıranın hızlı ilerlemediğinden şikayetçi olanlar… daha bu liste uzatılabilir.

Banka çalışanlarının aslında maaşları da çok yüksek değildir. Daha önce bankalar devlete bağlı oldukları için eski personeller oldukça iyi şartlarda maaş alabilmekteydiler. Ama bankalar özelleştikten sonra artık çalışanların daha çok çalışmalarına ve daha az maaş almak durumunda kalmalarına neden olmuştur.

 

Akşama Kadar Milyonları Say Akşam Bim’den Yoğurt Al

Halk arasında aslında banka memurlarının yaptıkları işe göre az maaş aldıkları ile ilgili bazı güzellemeler de yapılır. Banka memuru akşama kadar milyonlarla oynar; ama akşam eve giderken BİM’den yoğurt alır. Bu bankacının talihsiz durumudur maalesef.

Siz de banka çalışanı olmak istiyor olabilirsiniz. Bu yazımız asla sizi banka mesleğinden soğutmasın. Zaten yazımızın başında belirttik, her mesleğin zorlukları vardır diye. Bankacılığın da zorlukları vardır.  Yani bankacılığın güzel tarafları da yok diyemeyiz. Daha önce kaleme aldığımız bir bankacı ile evlenmek için geçerli 11 neden adlı makalemizi okuyarak aslında bu işin çok güzel taraflarının da olduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu