BANKALARKARİYER

Banka Mülakatı Nasıl Olur

Bankacı olmak isteyen kişilerin girmiş oldukları sınavlardan aldıkları puanlar kadar önemli olan bir diğer aşama da bankanın yapmış olduğu mülakatın nasıl geçeceğidir. Banka mülakatları, kişilerin bankaya kabul edilmesinde belki de en önemli nokta olmaktadır. Her bankanın kendi bünyesinde yapmış olduğu mülakatın farklı yaklaşımları olacaktır. Ama bu yazımızda banka mülakatı nasıl olur sorusuna genel bir açıklama yaparak, banka mülakatlarının içeriği, banka mülakatlarında neler sorulabileceği hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz. Lütfen daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Banka memurluğu birçok kişinin hayallerini süsleyen gerçekten elit bir meslektir. Bankaya gittiğimizde oldukça nezih bir ortamın vermiş olduğu havanın yanında ayrıca banka çalışanlarının giyim kuşamlarının göz kamaştırıcı ve oldukça etkili olduklarını da fark ederiz.  Her şeyin yerli yerinde olması, banka memurları arasındaki olumlu iş birliği hep kişilerin banka memuru olma heveslerini arttırıcı faktörlerdir.  Ayrıca bankacı olan bir kişi mesleğini severse ve mesleği ile ilgili olarak kendisini geliştirmeye odaklanırsa, çok yakın bir zaman diliminde iyi bir kariyer yaparak çok yüksek maaşlar da kazanabilir.

Bankacı olmak isteyen kişiler, ister iyi bir geliri olduğu için olsun, isterse de toplum içinde halen itibar gören bir meslek olduğu için olsun hiç fark etmeksizin bir takım koşulları sağlamak durumundadır. Ülkemizde bankalar son zamanlarda oldukça hızlı bir büyüme ivmesi yakalamışlardır. Bu hızlı büyüme ile birlikte bankaların memur ihtiyaçları da oldukça artmıştır. Bankalar alacakları memurları belirlerken bazı ön elemler yaparlar. Çünkü bankaları ayakta tutan ve bankalara yüksek kazançlar sağlayan en önemli dinamik memurların yetenekleri ve çalışma azimleridir.

 

Banka İş Görüşmeleri Nasıl Olur?

Bankalar da yukarıdaki açıklamaya uygun olarak kendi bünyelerine en iyi kişileri seçmek için mülakat yapar. Bankaların mülakatlarına girerek memur olmak isteyen kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle, banka görüşmede ne sorar? Banka mülakatı nasıl olur? Bu soruların cevaplarını iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir.

Banka iş görüşmesine katılmayı hak kazanan kişiler ilk adım olarak mülakatta nasıl bir elbise tercih edeceğidir. Erkekler için önerimiz, hafif açık mavi gömlek, siyah ceket ve mavi gömlek ile siyah cekete uygun mavi tonlarını da taşıyan kravat kullanılması önemlidir. Yine kol saati ve kemer uyumu olmalıdır ki bunlar da açık kahverengi olabilir. Mülakat salonuna giriş ve çıkışlar oldukça önemlidir. Yürüyüşünüze ve oturuşunuza dikkat etmelisiniz. Ceketinizin tek düğmesi ilikli olacak şekilde mülakat masasına oturunuz ve oturduktan sonra tek elle yavaşça ceketinizin düğmesini açınız.

Mülakatta sorulabilecek sorulara gelince, öncelikle konuşma biçiminiz çok önemlidir. Yavaş ve hızlı konuşmaktan kaçının. Açık ve net cümleler kurun. Mülakata girmeden önce bankacılık üzerine çok fazla konuşulmayan bazı terimleri çalışıp bu terimleri uygun cümleler arasında kullanabilirsiniz. Mülakatlarda en sık sorulan soru şu olmaktadır: Neden bankacı olmak istiyorsunuz?  Bu soruya etkili bir cevap verebilmelisiniz. Özellikle de kariyer planlaması yapmak istediğinizi ve bankacılık konusunda çok gayretli ve hevesli olduğunuz konusunda karşınızdaki kişiyi ikna edebilmelisiniz.  Bankalar personel seçerken en çok istedikleri tipler idealist, çalışkan, gelecek planlaması yapabilen kişilerdir. Siz de bu yönünüzü ön plana çıkarabilirsiniz.

Size mülakatın devamında bir örnek vak’a sorulabilir. Örneğin bankada bir personelin muhtemelen karşılaşabileceği bir örnek verilir. Sizin bu problemi nasıl çözebileceğinizi öğrenmek isterler. Burada hızlı, çok yönlü, eleştirel, analitik düşünme yönünüzü keşfetmeye çalışırlar. Bu sorulara mutlaka ama mutlaka bir cevabınız olmalıdır. Kesinlikle bilmiyorum, şu anda aklıma bir şey gelmiyor gibi ifadeler kullanmayın.

Banka Mülakatında Güler Yüzlü Olun

Bankacılıkta en önemli hususlardan biri de güler yüzlülüktür. Siz de mülakatta kesinlikle somurtmayın ve mülakatta çok kötü olduğunuzu hissetseniz bile yine de öz güveninizi asla kaybetmeyin. Şunu unutmayın; bankalar personel almaya mecburdur. Yani öyle ya da böyle personel alacaklardır. Siz olmasanız da bir başkasını alacaklar. Bundan dolayı yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de yetersizlik hissinizi ark plana atmaktır.

Yukarıda saydıklarımızı yaptığınızda birçok banka mülakatından geçer not alabileceğinizi unutmayın. Banka görüşmelerini yapan kişilerin de bir zamanlar sizin oturduğunuz yerlerde ter dökerek o noktalara geldiğini  de unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu