BANKALAR

İlkokul Mezunu  Banka Güvenlik Görevlisi Olabilir Mi?  

 

Son yıllarda bankaların özel güvenlik görevlisi alımlarının artması ile bu alanda istihdam edilen kişi sayısı bir anda on binlerce kişiyi bulmaya başlamıştır. Bankaların özel güvenlik çalışanlarının iş koşullarının iyi olması birçok kişiyi bu alanda iş bulmaya yöneltmektedir. Banka özel güvenlik mesleği, özellikle lise mezunlarının en çok tercih ettiği meslekler arasında girmeyi başarmıştır. Yüksek öğrenim ve lise mezunları için iyi bir iş olanağı olan banka özel güvenlik mesleğine ilkokul mezunları da talip olabilmektedir.  Peki ilkokul mezunu banka güvenlik görevlisi olabilir mi?

Önceki yıllarda banka güvenlik görevlileri daha çok kamu personelinden oluşmakta idi.  Çünkü Türkiye’deki birçok banka kamu bankası konumunda idi. Bu nedenle diğer kamu kurumları gibi bankalar da güvenlik görevlisi ihtiyaçlarını genel sınavlar ile karşılamakta idi. O dönemde daha çok devlet himayesinde yetiştirme yurdunda kalan kişilerin istihdam alanı olarak tercih edilen yerlerden biri de banka güvenliği idi. İyi bir eğitimden geçen görevliler daha sonra bankada çalışabilmekte idi. Ve bu kişilerin de okur yazar olmaları yeterli idi.

Ama son zamanlarda bankaların tamamen özelleşmesi ile birlikte bütün banka personelleri bankaların kendi bünyesinde yapmış oldukları sınavlar ile istihdam edilmektedir. Özellikle de 2000 sonrası hızla özelleşen bankalar memur ve personel alımlarında kendi içinde yetkilere kavuşmuş oldular.

Peki asıl konumuz olan ilkokul mezunlarının banka özel güvenlik görevlisi olup olamayacaklarına gelecek olursak şu şekilde bir durum ortaya çıktığını görürüz. Bankalar artık personel alırken onların tahsil durumunu da göz önünde tutmaktadır. Son yıllarda daha çok lisans mezunlarına ağırlık veren bankalar özel güvenlik personeli alımlarında ise daha çok lise mezunlarını tercih etmektedir. Bu noktadan bakıldığında ilkokul mezunlarının bankalarda iş bulması oldukça zor bir durum olduğu anlaşılacaktır. İlkokul mezunları bankalarda, sadece hademe pozisyonunda çay yapma ve temizlik yapmak için yapılacak dönemsel alımlarda çalışma imkanları bulabilirler.

 

Silahlı Güvenlik İçin Lise Mezuniyet Şartı Aranmaktadır

Bankaların özel güvenlik görevlisi alım şartlarından biri de güvenlik görevlisinin silahlı olmasıdır. Yani silahsız güvenlik görevlileri bankalarda istihdam edilmezler.   Özetle, silahlı güvenlik görevlisi olmak içim lise mezuniyet şartı arandığı için ve bankalar da sadece silahlı güvenlik personeli istihdam ettiği için ilkokul mezunlarının bankalarda çalışması pek de mümkün olmadığını ifade edebiliriz.

İlkokul mezunu olup da bankaların güvenlik departmanında görev almak isteyenler için öneri olarak şunu söyleyebiliriz. Ülkemizde ilkokul mezunlarının liseyi dışarıdan bitirebilmeleri için onlara yaygın eğitim şansı verilmektedir. Yani açık lise programı ile dışarında liseyi bitirmek oldukça kolay bir durum haline gelmiştir. Siz de silahlı özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız hemen liseyi dışarıdan bitirmek için gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Lise mezuniyeti sonrası birkaç ay içinde alınacak silahlı güvenlik görevlisi sertifikası ile hemen bankalara gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Birçok kişinin bu şekilde iş bulduğunu söyleyebiliriz.

 

Banka Özel Güvenlik Alım Sınavları

Bankalar bazı dönemlerde ihtiyaç duyduğu özel güvenlik personelleri için değişik alım ilanlarına çıkarlar. Güvenlik görevlisi adayları, genelde kısa yazılı sınav sonrası sözlü sınava tabi tutulurlar. Sözlü sınavda genel yeterlilik sınanır. Bankanın ihtiyacına uygun kişiler sınavdan başarılı çıkarlar. Bankalar güvenlik görevlisi alırken, onlardan sadece bankanın güvenliğini sağlamaları istenmez, aynı zamanda müşterilerin diğer ihtiyaçlarını da karşılayabilecek ve yeri geldiğinde banka memuru olarak iş yapacak kişiler isterler. Bu nedenle banka güvenlik görevlisinin bankacılık konusunda az çok bilgi sahibi olması ve banka müşterilerine rehberlik yapabilecek düzeyde olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu