KARTLAR

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar

Kredi kartı kullanıcılarının hatalarından ya da online bankacılık sisteminin getirmiş olduğu aksaklılardan  dolayı banka müşterilerinin kullanmış olduğu kredi kartlarının kapandığını ya da kredi kartının bloke olduğunu görüyoruz. Kredi kartı blokesini en hızlı şekilde kaldırmak için doğru yöntemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Peki kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır.

Kredi Kartı Blokesini Kaldırma

Teknoloji çağının etkisiyle tüketim artmış bu da ekonomik ihtiyaçların artmasına sebep olmuştur. Paraya olan ihtiyaç doğal olarak arttığı için kredi kartı kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Öyle ki kredi kartı olmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır.Kredi kartları gündelik harcamalarımızda bize kolaylık sağladığı için fazlasıyla tercih edilmektedir.Ancak bazı durumlarda kredi kartımız bloke olabilmektedir.Bloke; kredi kartının banka tarafından kullanıma kapanmasıdır.Peki hangi sebeplerle kredi kartımız bloke olur?

Kredi kartının bloke olmasının 2 sebebi vardır.

Kredi kartının çalınması ve kaybolması

Günlük hayatın koşuşturmacasında kredi kartımızı bir yerlerde unutabilir veya hırsızlar tarafından çalınmış olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda bankamızın müşteri hizmetlerini arayarak kartın blokesini isteyebiliriz. Bu talebinizin üzerine bankanız kartınıza 24 saatlik bloke koyar. Bunun sebebi bu 1 günlük süre içinde kredi kartınızı bulmanız ve tekrar kullanıma açılabilmesidir. Eğer bu süre zarfında kartınızı bulamazsanız kartınız kullanıma kapanır. Size yeni bir kart gönderilir.

Kredi Kartınızın Borcunun Ödenmemesi Durumu

Kredi kartımızın limitini gereksiz harcamalar yaparak doldurduğumuzda bir sonraki ayda hesap ekstresini ödemekte zorlanırız. Bütün borcunuzu ödeyemezseniz bile ekstrede belirtilen asgari miktarı ödemeniz gerekiyor. Aksi takdirde bankanız size 90 günlük ödeme süresi tanıyacaktır.

Verilen bu süre içerisinde de borcunuzu ödemezseniz kartınız bankanız tarafından kullanıma kapatılır. Kartınızın blokesini kaldırmak için borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödedikten 3 gün sonra kartınız tekrar kullanıma açılabilir. Ancak avukatlık olmanız durumunda kartınız tekrar kullanıma açılmaz.

Kredi Kartının ATM’de Sıkışması Durumu

Bazı zamanlarda ATM’de işlem yaparken üst üste yanlış şifre girmemiz veya kredi kartı dolandırıcıları tarafından  ATM’lere yerleştirilen cihazlardan dolayı kartımız ATM’de sıkışabilir. Bu durumda da yapmamız gereken bankamızı arayarak durumu acilen müşteri hizmetlerine iletmemizdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu