KARİYER

Banka Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

Üniversite mezunları iş bulmak için birçok alana başvurdukları gibi aynı şekilde, bankalara da iş başvurusu yapmaktadır. Banka sınavlarına çok fazla kişi başvuru yaptığı için, adayların yüksek bir başarı elde etmeleri gerekmektedir. Ama daha önce sınava hazırlanmayan adaylar, banka sınavlarına nasıl hazırlanılır diye merak etmektedir. Bu konuda adaylara yardımcı olmak için, banka mülakatlarına hazırlık nasıl olur konulu bir yazı yazdık. İşte detaylar…

 

Banka Mülakatlarına Nasıl Çalışılır?

Bankacılık sınavlarına hazırlanan adayların daha önce birçoğu bankacılık sınavlarına ya da bankacılık mülakatlarına katılmadığı için bu konuda tecrübe sahibi değillerdir. Bankacılık alanında ilerlemek ve kendisine kariyer elde etmek isteyenler ilk olarak bankaların yapmış olduğu, gişe memur alımı, banka görevlisi alımı ya da banka uzman alımlarının birine girip başarılı olması gerekmektedir. Bankacılıkta hangi pozisyonda işe başlandığından ziyada yerleştikten sonraki performans önemlidir.

Bankalar mülakat ile personel alımı yaptığı için en önemli nokta sözlü mülakatta adayın kendisini ispatlaması gerekmektedir. Yazılı sınavdan başarılı olanlar bazı durumlarda sözlü sınavlardaki kötü performans yüzünden sınavdan elenmektedir. Peki banka sınavlarında nelere dikkat edilmelidir?

Banka Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

Banka Mülakatlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banka mülakatında en önemli noktalardan biri giyimdir. Giyim çok sade olmalıdır. Erkekler için; koyu renk takım ve içeride açık mavi gömlek oldukça olumlu etki uyandırır. Ama kesinlikle beyaz çorap giyilmemelidir. Bunun yanında mülakat salonuna girişte erkeklerin ceketleri kapalı olmalı ve masaya otururken tek elle ceket açılır. Bu ayrıntılar oldukça önemlidir.

Bayanlar siyah takım ve içeride beyaz ya da açık renk gömlek giyebilir. Etek boyu çok kısa olmamalı.

Banka Sınavlarına Giyim

Banka Mülakatında Sözlü İfade

Banka mülakatında görevli olan uzmanlar size çok zor olmayan sorular sorarlar. Sizden bankacılık alnında uzmanlık gerektiren bilgiler genelde istenmez. Burada önemli olan sizin gelecekte bankacılık alanında nasıl bir yere gelebileceğini göstermenizdir. Girişken olmayan ve kendisini iyi ifade edemeyen kişiler hemen elenir. Bundan dolayı ölçülü bir şekilde girişken olduğunuzu ve toplum ile sosyalleşme konusunda sorununuzun olmadığını yansıtmanız gerekmektedir.

Çünkü, bankacı olduktan sonra sizden alana çıkıp müşteri bulmanız istenebilir. Çok girişken olamayan kişiler de bu işi yapamaz. Ondan dolayı gelecekte ne gibi görevlerin sizi beklediğini bilerek bir ifade tarzı oluşturmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu