KARİYER

Bankacılık Mülakatında Ne Giyilir?  

 

Bankacı olmak isteyen kişiler bankaların açmış oldukları sözlü ve yazılı sınavlardan başarılı olmaları gerekmektedir. Bankacılık sınavları içinde yazılı sınavlar bilgiyi ölçerken sözlü sınavlar ise hem bilgiyi hem de duruşu ölçmektedir.  Mülakatta kılık kıyafet, konuşma, üslup oldukça önemli unsurlardır. Bu yazımızda bankacılık mülakatında ne giyilir sorusuna cevap vereceğiz. Çünkü komisyon önüne çıktığınız ilk anda kelimelerinizden ziyade görünüşünüz daha önemli olacaktır.  Bu nedenle banka mülakatında elbise seçimi oldukça önemli konudur. Ayrıntılar için yazımızı okumaya devam edin.

Ülkemizde bankacılık  son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmış bir meslek alanıdır. Eskiden beri bankacılık elit bir yerde kabul edilmiş ve birçok kişi özellikle kariyer yapabilmek için bankacılık sektörüne girmeye çalışmıştır.  Bankacılığın hem itibarlı konumu hem de gelecekte sağlayacağı iyi bir gelir seviyesi sebebi ile birçok kişi bankaların açmış olduğu sınavlara katılarak bu alanda istihdam edilmeyi beklemektedir.  Bankacılık sınavları sonrası öne çıkacak olan diğer husus da bankacılık mülakatlarıdır. Mülakatlarda nasıl giyinileceği önemli bir noktayı oluşturmaktadır.

Banka mülakatına katılacak olan kişilerin elbise olarak  ilk akıllarına gelen hemen bir takım elbisedir. Peki hem kadınlar için hem de erkekler için mülakatta en önemli unsur takım elbise olabilir mi?

 

Banka Mülakatında Takım Elbise Şart Mıdır?

Genel anlamda tüm mülakatlarda en uygun giyim tarzı seçilirken en önemli unsur olarak yapılacak işe uygun bir giyim tarzının belirlenmesidir. Yani kişi hangi işi yapacaksa o işte aktif olarak çalışan kişilerin giyim kuşamlarını incelemelidir. Bir temizlik görevlisi alınacaksa bu iş görüşmesine takım elbise ile gidilmesi absürt olabilir. Bunun yerine günlük temiz bir kıyafet seçilebilir.

Aynı şekilde banka mülakatına girecek olan biri, banka şubesinde çalışan personelleri incelerse, kıyafet seçiminde daha kolay karar verebilir. Banka personelleri için en önemli kriterlerden biri de elbiselerin sürekli temiz ve ütülü olmasıdır. Doğru tabir ile her bankacıdan jilet gibi giyinmek istenmektedir.

Bu şekilde konuya baktığımızda banka mülakatında en olmazsa olmaz olan takım elbisedir. Özellikle koyu renk takım elbise olmadan bir mülakata gitmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bir banka mülakatında elenen bir kişi aynı bankanın diğer sınavlarına katılamamaktadır. Bu anlamda banka mülakatında elbise oldukça önemlidir. Bunun için hem bayanlar hem de erkekler için aşağıda, mülakatta nasıl giyilmesi gerektiğini ayrıntısı ile yazdık.

 

Banka Mülakatında Erkek Giyim

Erkekler için en uygun takım elbise rengi siyah olacaktır. Siyah rengin içinde hafif ince çizgiler de olabilir.  takım elbisenin içine açık mavi gömlek her zaman daha avantajlı olacaktır. Çünkü açık mavi gömlek güveni temsil eder. Siyah takımın içine beyaz gömlek sırıtabilir. Bunun yerine mavi tonları tercih edin. Ayakkabı rengi ile kemerin rengi aynı olmalıdır. Ve kemer rengi olarak açık kahve rengi tercih edilebilir. Yine kemer renginde olan deri kordonlu saat aksesuar olarak yetecektir. Saçınızın dağınık olmamasına ve düzgün olmasına dikkat ediniz.

 

Banka Mülakatında Bayan Giyim

Banka mülakatında bayanlar yine etekli ya da pantolonlu siyah takım elbise tercih etmeli ve takımın içine açık renk bir gömlek giymelidirler. Ayakkabı olarak hafif topuklu ve siyah tercih edilmeli. Aksesuar olarak da sade bir kolye ve küpe olabilir. Makyaj olarak da abartıya kaçmadan sade bir makyaj yapılabilir.

Banka mülakatları diğer iş mülakatlarından giyim kuşam anlamında farklı bir yerde düşünülebilir. Çünkü bankacıların en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri de giyim kuşamlarıdır. Bu nedenle de mülakatta elbise seçimi en önemli noktayı oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu