BANKALARKARİYER

Bankadan İstifa Eden Ne İş Yapabilir  

Bankacılık mesleğini yapmak istemeyenler ya da bankacılıktan daha iyi bir kazanç elde edebileceği bir meslek alanına geçmek isteyen kişiler bankadan istifa etme kararı alabilirler. Bu durumda bankadan istifa eden ne iş yapabilir sorusu akla gelmektedir. Bankadan ayrılan kişilerin yapabileceği işler aslında oldukça fazladır. Bu alanlar arasında; finans danışmanlığı, sigorta şirketi üst düzey yöneticiliği, muhasebe müdürlüğü gibi elit yerlerde iş bulunabileceği gibi, diğer adını saymadığımız onlarca alanda rahatlıkla iş imkanı bulunabilir.

Bankacılık birçok kişi için yapılabilecek en gözde meslekler arasında bulunmaktadır. Elit çalışma ortamı, iyi bir maaş ortalaması, kariyer hedefleyenler için hızlı yükselme şansı, banka müdürü olunması durumunda normal bir devlet memurunun 10 katına kadar fazla maaş şansı, bunların yanında ayrıca toplumda halen var olan bankacılara gösterilen saygınlık. Özellikle de her ne kadar yorucu ve stresli bir iş de olsa bankacılık halen toplam nazarındaki saygınlığını koruyan ender mesleklerden biridir.

Bankacılığa yukarıdaki anlatılanlar penceresinden olumlu olarak bakarak sınavlara giren ve bu sınavlardan üstün başarı göstererek bankacı olmayı başarmış binlerce kişi vardır. Bu kişilerin tamamının bankacılığı çok sevdiğini ve bu mesleği özümseyerek yaptığını söylemek pek de doğru olmaz. Bankacılık mesleğini severek yapanlar çoğunlukta olsa da yine de bu mesleği kabullenememiş olan kişilerin de sayısı azımsanamaz.

Özellikle bu yazımızda bankacılık mesleğini sevmeyenler ve bankacılıktan istifa etmek isteyenleri ilgilendiren bir durumdan bahsedeceğiz. Bankadan istifa eden ne iş yapabilir? Ya da bankadan ayrılan kişi iş bulabilir mi? Bu soruların yanıtlarını günümüz finansal hayat  ve iş gücü potansiyeli perspektifinde değerlendirip sizlere gerçekçi bazı cevaplar vereceğiz.

Bankadan istifa eden ve banka dışında başka bir yerde kariyer yapmak isteyen kişilerin önünde birçok alternatif mevcuttur. Bunları  teker teker ele alalım.

 

Finans Yatırım Danışmanlığı

Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri de finans danışmanlığıdır.  Danışmanlık firmaları müşterilerine en iyi danışmanlık desteğini verebilmek için en iyi personellerle çalışmak istemektedir. Bunun için de özellikle tecrübeli kişilere öncelik verilmektedir.  Bu konuda özellikle de tercih ettikleri kişilerin banka emeklisi ya da bankada uzun yıllar çalıştıktan sonra istifa eden kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Siz de bankada edindiğiniz tecrübeleri  finans kuruluşlarında çalışarak çok rahatlıkla yakın bir zamanda iyi bir noktaya gelebilirsiniz.

Muhasebe Müdürlüğü

Bankacılık işlemleri bütün muhasebe işlemleri ile örtüşmektedir. Hatta bankacılar birçok konuda muhasebecilerden daha iyidir diyebiliriz. Ama şirketler genel anlamda muhasebe bölümü mezunlarını daha ucuza çalıştırdıkları için genel kalifiye elemanları muhasebe mezunlarından seçmektedirler. Ama bankacılık konusunda uzman olan kişileri de genel anlamda muhasebe departmanının başına getirmeyi tercih ederler. Çünkü bankacılık tecrübesi olan kişiler, iş organizasyonunu çok iyi yapabilirler.

 

Özel Sigorta Şirketinde Üst Düzey Yönetici

Bankada istifa eden tecrübeli kişiler özellikle sigorta şirketlerinde iş bulabilmektedirler. Zaten birçok istifa eden banka çalışanı, istifa etmeden önce herhangi bir kuruluştan özel bir teklif almakta ve buna güvenerek bankasından istifa etmektedir. Bankacılar da istifa ettikten sonra bu sigorta şirketlerinde CEO gibi konumlarda çalışabilirler.

 

KPSS Kurs Hocalığı

Bankacılığın çok yoğun iş temposuna ayak uyduramayan kişiler, bankacılık konusunda, finans, ekonomi, muhasebe konularında tecrübe ve bilgilerini KPPS kurslarında öğrencilere aktarabilirler. Ders anlatmayı bankacılığa tercih edebilecek binlerce kişinin olabileceğini söyleyebiliriz. Uygun bir maaş teklifi alabilecek bazı bankacılar isteksiz olarak yaptıkları bankacılığı bırakıp, KPSS dershane ya da kurslarında düzenli olarak bankacılık ya da diğer finans derslerine girmek sureti ile hocalık yapabilirler.

 

Bir Yorum

 1. 10 yılık bankacıyım Hedefleri hep %100 tutturdum. ama Artık sağlığım bozuldu. sekter %3 daralıyor deyip 1 sende tüm hedeflerim %100 arttı. KÖLELİK BU.

  MİLLETİ KANDIRMAYIN, keşke küçük yaşta kaportacı olsaydım.

  Banka adamı 15-20 sene çalıştırır sonra enerjisini tüketince mobinge başlar. sonra 40 yaşında kimse seni işe almaz , kaportacı da değilsin ki elinde vasfın olsun ….

  Lanet Olsun bize bankacılığı Güzel meslek olarak gösteren eğitimcilere ….inşallah oğullları kızları bankacı olur…

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu