KARİYER

Bankacı Maaşları 2017  

 

Bankacılık işi son yılların en popüler meslekleri haline gelmiştir. Çünkü ülke genelinde bütün paranın döndüğü bir yerde yönetici pozisyonunda çalışmak kişiye büyük tecrübeler kazandıracaktır. Özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerin birçoğu eleman ya da yönetici alımı yaparken bankacılık tecrübesi olan kişilere ağırlık verdiğini biliyoruz. Bunun temel sebebi bankacılık sektörünün iş tecrübesi için çok müsait olmasıdır. Bankacılık işinin geliri ile ilgili olarak bankacı maaşının ne kadar olduğunu merak edenler olabilir. Nihayetinde bankacı olmak isteyen birçok gencin olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yönden bankacı maaşları 2017 başlıklı bir makale kaleme alarak, bankacıların gelirleri hakkında size bilgiler vermek istedik.

Bankacılık mesleğinin toplum içinde itibar gördüğünü söyleyebiliriz. Özellikle bankada yönetici pozisyonunda çalışan kişilerin çok havalı bir duruma sahip olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü her gün  milyonlarca TL paranın döndüğü bir kurumun yöneticisinden bahsediyoruz. Diğer bankacılık pozisyonlarında çalışan kişilerin de hem gelirleri  hem de statülerine bakıldığında onların da toplum içinde oldukça itibarlı olduklarını söyleyebiliriz.

Herke hem itibarlı hem de iyi gelir getiren bir işte çalışmak ister. Bankacılık da tam da bu yönde size önerebileceğimiz bir iş alanıdır. Çünkü bankacılık sektöründe çalışıp kendisini geliştiren bir bireyin yakın zamanda içinde çok iyi paralar kazanabileceğini söyleyebiliriz. Bankacı olarak göreve başlayacak kişiler eğer uzaman statüsünde değil de gişe memuru, banko görevlisi gibi statülerde işe başlarsa o zaman çok iyi bir maaş başlangıcı olmasa da yine de diğer özel sektör çalışanlarına göre daha yüksek bir maaş alımından bahsedebiliriz.

 

Banka Memuru Maaşları

Bankaların tamamı özelleştiği için banka memurları diğer devlet memurları gibi standart bir maaş almazlar. Kamu bankası olup da özel sektör gibi çalışmalarına devam eden Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası da bu gruba dahildir.  Bu ve diğer tüm özel bankaların kendi kurumsal politikalarına göre çalışan maaşları belirlenmiştir. Biz burada sadece genel anlamda size bazı rakamlar verebiliriz.

Örneği özel sektör bankacılığında işe başlayan bir gişe memuru asgari ücretten biraz fazla maaş alabilir. Devlet memuru gibi yüksek bir maaş katsayısı ile maaş alması ilk girişte mümkün değildir. Ama kendisini bankacılık konusunda ispatlamış ve bankaya oldukça faydalı olan bir kişinin bankada belli bir yönetim kademesine gelmesi sonrası maaşı, bir devlet memurunun maaşından oldukça fazla olacaktır.

Örneğin, bir banka şube müdürünün maaşı 20 BİN TL’yi geçebilirken, yine bir banka şefinin maaşı da 10 bin TL civarında olabilir. Aynı bankada göreve henüz yeni başlamış olan bir banka görevlisi ise asgari ücretle bile iş başı yapmış olabilir. Burada bankaların aynı özel sektör gibi çalıştıklarını görebiliriz.

Bankadan yüksek maaş almak istiyorum diyorsanız öncelikle bankacılı konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bankacılık sektöründe rekabet en önemli unsurdur. Bankacılık konusunda en iyi olduğunuzda maaşınız da doğrudan artacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu