BANKALAR

Nasıl Banka Müdürü Olunur?  

Bankada çalışan güvenlik görevlisinden tutunda banka şefine kadar herkes şube müdürlüğünün çok iyi ve ayrıcalıklı bir meslek olduğunu düşünür. Ve bu nedenle de her banka çalışanı günün birinde bir şekilde banka şube müdürü olmak ister. Bu birçok kişi için hayal olarak görülse de çok azmedildiği taktirde aslında hiç de uzak olmayan bir ihtimal olduğu görülecektir. Peki banka müdürü olmak zor mu? Banka müdürü olmak isteyen kişilerin sayısının çok olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle de nasıl banka müdürü olunur adlı bir yazı yazarak bu soruya kendi perspektifimizden yanıt bulmaya çalıştık.

Güvenlik görevlisi olarak yıllar boyunca banka şubesine hizmet vermiş bir kişinin uzun ve sabırlı mücadelesi sonrası hak ederek aynı bankanın müdürü olduğunu geçtiğimiz yıllarda ulusal basında okumuştuk. Banka güvenlik görevlisi olan şahıs, bankacılık konusunda kendisini sürekli geliştirip, önce banka memuru olmayı daha sonra da şube müdürü olmayı başarmıştı. Bu belki de bir bankacı için başarı hikayesi olabilecek ender durumlardan biridir. Ama en azından şube müdürü olmak için hayal kuranlara da bir ilham kaynağı olacağı kesindir.

Sonuçta şube müdürü olmak için özel bir üniversite okumaya ya da özel bazı belgelere sahip olunmasına gerek yoktur. Bankalar iyi çalışan ve başarı güdüsü yüksek olan kişiler ile çalışmayı tercih eder. Özellikle de banka personelini çekip çevirebilecek, bankaya iyi işlem hacmi oluşturabilecek kişi profilleri her zaman bir şube müdürü adayıdır.  Bankada hangi pozisyonda çalıştığınızın aslında pek de bir önemi yok.  Bulunduğunuz pozisyon banka müdürü olmak için size sadece zaman yönünden etki edecektir. Eğer kendinize inanıyorsanız ve bu konuda gerçekten başarılı iseniz mutlaka banka müdürü olabilirsiniz.

Banka müdür olmak için bazı bankalar kendi personellerine şube müdürlüğü sınavları yapar. Oldukça zor olan bu sınavları geçtiğinizde ayrıca bazı ek mülakatlar yapılır. Daha sonra deneme sürecine dahil edilirsiniz. Yani bir banka direkt size teslim edilmez. Deneme sürecinden sonra banka müdürlüğünü yapabileceğinizi ispatlayabilirseniz, sizi en azından küçük bir bankanın başına verebilirler. Daha sonra elde ettiğiniz başarılar neticesinde daha büyük banka şubelerinde de görev alabilirsiniz. Ama başarısız bir performans gösterirseniz de daha aşağı kadrolara da kaydırılabilirsiniz.

Banka müdürü olmak istiyorsanız sürekli bir yükselme arzusu içinde olmanız ve bu yönde çabalamanız gerekmektedir. Örneğin servis görevlisi olarak yıllarca zaman harcarsanız banka müdürlüğü oldukça zor olacaktır.  İlk yapmanız gereken hızlı bir şekilde üst departmanlara çıkmaktır. Özellikle ticari bankacılık ve pazarlamada çalışan kişiler daha hızlı yükselirler. Müfettiş yardımcılığı kadrosunda bulunanlara ise banka şube müdürlüğünün kapıları daha hızlı bir şekilde açılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu