BANKALAR

Bankacılar Devlet Memuru Sayılır Mı?  

 

Ülkemizde üç tane büyük kamu bankası vardır. Bunlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıf Bank’tır. Bu banka çalışanlarının iş güvencesi sürekli olarak merak edilir. Özellikle devlet memurlarının iş güvencesi olduğundan dolayı, banka çalışanlarının da aynı kapsamda ele alınıp alınmadığı merak konusu olabilmektedir. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için, bankacılar devlet memuru sayılır mı başlıklı bir yazı kaleme aldık.

Siz de bankacı olmayı düşünüyorsanız, banka çalışanlarının iş garantisi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bu yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Banka çalışanları ile kamu memurları arasındaki farklar içinde en belirgin olanı da 657 sayılı devlet memurları kanuna bağlılıktır. Banka çalışanları bu kanun kapsamında değerlendirilmez. Ama diğer birçok kamu memuru bu kapsamda değerlendirilir. Bu da iş güvencesi için önemli bir ayrıntıyı oluşturur.

 

Kamu Bankası Çalışanlarının İş Garantisi Var Mı?

Ülkemizde banka personeli olarak çalışan on binlerce kişi bulunmaktadır. Birçok üniversite mezunu da bankacı olma hayali kurmaktadır. Bankalara bu kadar çok rağbet olmasında, bankacılık mesleğinin cazibesi önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca banka memurlarının maaşlarının yükselmeye müsait olması ve kariyer yapmak isteyenler için bu mesleğin uygun olması nedeni ile birçok kişi bankacı olmak istemektedir.

Bankacılık mesleğinin bu avantajlı durumların yanında olumsuz özellikleri de buna eklenince adaylarda bir ikilem oluşabilmektedir. Bu olumsuzlukların en başında bankacıların iş güvencesi gelmektedir. Birçok kişi banka çalışanlarını 657 sayılı devlet memuru kanuna tabi olarak düşünebilir. Ama bu yanlış bir bilgidir. Kamu bankalarında çalışan personellerin hiçbiri devlet memuru olarak kabul edilmezler.

Başta Halkbanka’sı ve Ziraat Bankası olmak üzere diğer Vakıf Bank şubelerinde çalışan tüm personeller aynı özel sektör personelleri gibi işçi statüsünde çalışırlar. Bu banka çalışanları daha önceki yıllarda yani 2000 yılından önce kamu personeli sayılırlardı; ama yaşanan ekonomik kriz sonrası bankaların zarar etmesi ile birlikte bu kişiler kamu personeli olmak vasfından alınarak tamamen özel statü  işçisi  gibi kabul edildiler.

 

Banka Memuru İşten Çıkarılabilir Mi?

Banka çalışanları ya da banka memuru adaylarının en çok sorguladıkları soruların başında şu gelmektedir: banka memuru işten çıkarılabilir mi? Evet, banka memurları işten çıkarılabilir. Hem de çok kolay bir şekilde. Çünkü, kamu bankaları bile olsa bu bankaların çalışanlarının iş garantisi olmadığı için, şube müdürünün teklifi ve genel müdürlüğün kararı ile banka memurları işlerinden atılabilir.

İşini yavaşlatan ya da bankaya verimli olamayan personeller işlerini her zaman kaybedebilirler. Bunun için sadece tazminatı verilip işine son verilebilir. Çalışan kişi, haksız bir şekilde işinden atıldığını belirtirse bunun için iş mahkemesine dava açabilir. Ama tazminatı verilen kişilerin bankaya geri dönmesi oldukça zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu