KREDİ NOTU

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Şart Mı?

Bankalar müşterilerinin acil ihtiyaçları karşısında banka müşterilerine farklı kredi alternatifleri sunmaktadırlar. Ve neredeyse her banka müşteri potansiyellerini yüksek tutabilmek adına kredi limitlerini yükseltmekte olup kredi vadelerini geniş tutmakta, faiz oranlarını da düşürmektedirler. İhtiyaç kredisinden tutun da, konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredilerinden faydalanabilmeniz için bankalar sizden bazı şartlar istemektedir.

Bu şartların en başında gelir belgesi gelmektedir. Bankaların çoğu düzenli gelire sahip olmayan kişiler kredi vermeye pek ılımlı bakmamaktadır. Kredi almak isteyenlerin en çok merak ettikleri ve Google arama motorunda arattıkları konu ise acaba kredi çekmek için kredi notu şart mı? Kredi notu kredi çekebilmek için kaç olmalı? Kara listede olanlara kredi verilir mi? Gibi hususlar olmaktadır. Kredi çekmek isteyen kişiler için bu konuları detaylı olarak araştırdık. Kredi çekmeden önce makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kredi Çekmede Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi notu; ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredi kullanımlarınızda ya da kredi kartı ile yaptığınız işlemlerinin hepsinin bir arada tutulduğu hesap hareketlerinin kontrol edildiği bir puanlama sistemidir. Ve ister kredi çekim işlerinde olsun, ister kredi kartı alma işlemlerinde olsun günümüzde artık kredi notunuz büyük önem arz etmektedir. Bankalar, herhangi bir işlem yapmak istediğinizde sizi kredi notunuza göre değerlendirmekte, ona göre işlemlerinizi onaylamakta ya da onaylamamaktadır.

Kredi notu bir bakıma bankaların güvence sistemi olmakla beraber sık sık karşımıza çıkmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişilerin işlemleri daha hızlı yürümektedir. İster kredi kullanmak istediklerinde, ister kredi kartı başvurularında olsun banka bu işlemlere olumlu cevap vermektedir. Bankalar ve finans kurumları bireyleri banka sicilini değerlendirme açısından sıkça başvurdukları kıstas kredi notu olmaktadır.

Kredi Notu Puan Aralıklarının Kredi Kullanımında Önemi

Kredi notunda puan dilimleri de oldukça önem arz etmektedir. Her bireyin kendine özel bir kredi notu puan aralığı bulunmaktadır. Kredi notu aralığınızın belirlenmesinde Merkez Bankası ve KKB tarafından değerlendirilmekte ve kredi kullanımınızda büyük önem arz etmektedir.  Örneğin puanınız 1299 bu puan sizin hangi kredi türünde ne kadar limit kullanabileceğinizi belirlemektedir. Kredi notu puan dilimleri şöyle olmaktadır:

Kredi Notu Aralıkları

Puan Aralıklarında 0-799 en riskli kredi notu puan aralığıdır. Bu puan aralıklarında iseniz banka kredi işlemlerinizin onaylanması oldukça güç olmaktadır. Bu gurupta yer alan bireyler Findeks sıralamasında kırmızı renktedirler. Banka kırmızı renkte olan müşterilere pek ılımlı bakmamaktadır. Peki, bu sıralama aralıklarında olan bireylerin sıralama yükseltmeleri mümkün müdür? Bu sorunun cevabı elbette mümkündür. Kredi ödemelerini zamanında yapan ve kredi kartı taksitlerini düzenli ödeyen kişiler Findeks puanlarını yükseltip, kredi notu puan sıralamalarını değiştirebilirler.

800-1299 orta riskli puan durumunu oluşturmaktadırlar. Bu puan dilimleri arasında yer alan kişiler de aslında riskli guruba girmektedirler. Nedeni ise her an 0-799 puan aralıklarına düşebilirler. 800-1299 puan aralıklarında olan kişiler çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Böyle kişiler kredi çekmekten ziyade kredi notu puan dilimlerini yükseltmeye çalışmalıdırlar. Bunun için de aylık harcamalarına dikkat ederek ödemelerini düzenli yapmaları gerekmektedir.

1300-1499 puan dilimleri arasında olanlar az riskli guruba girmektedirler. Bu guruptakiler kredi ihtiyacı hissettiklerinde bankalar kolaylıkla ihtiyaç kredisi vermekte olup, taşıt ve konut kredilerinde bazı şartlar istemektedirler. Bu yüzden 1300-1499 puan sıralamasında olan müşteriler kolay kredi alabilmeleri ve her an bir alt Findeks kategorisine düşmemek için ödemelerine büyük önem göstermeleri gerekmektedir.

1500-1699 sıralaması kredi notu açısından en iyi sıralamadır. Bu gurupta yer alan kişilere bankalar tarafından her talepleri olumlu karşılanmaktadır. Bankalar nezdinde iyi müşteri kategorisinde olan kişilerdir. Kolayca ve diledikleri limitte kredi çekebilmektedirler.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar kara listede olup, sicili bozuk olan müşterilere kolay kolay kredi vermeye yanaşmamaktadırlar. Kara listede olanların ilk yapmaları gereken şey ödemelerini düzenli yaparak kara listeden çıkmaya çalışmalarıdır. Sicili bozuk olan kişiler kredi veren bankalar bulunmakta olup, kredi alabilmek için sicil affından faydalanılmış olunması gerekmektedir. Sicili bozuk olanlara kredi temin eden bankalar ise ; Ziraat Bankası , Halkbank , Akbank gibi bankalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu