KREDİ NOTU

Kredi Sicili Borç Ödedikten Sonra Ne Zaman Düzelir

Bankalardan çekilen kredi borçlarının ve yine kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi sonrası müşterilerin kredi sicilleri olumsuz etkilenmektedir. Kredi notu denilen bir puanlama ile her banka müşterisine sayısal bir risk değerlendirme ölçeği konulmaktadır. 0 puandan başlayarak 1900 puana kadar yükselene kredi notu, KBB tarafından güncel olarak tutulmakta ve bankalara da bilgi verilmektedir.

Kredi notu düşük olan kişiler kredi çekemedikleri için öncelikli iş olarak kredi notlarını düzeltmeleri gerekmektedir. Bunun için de varsa borç bakilerinin kapatılması lazımdır. Peki kredi sicili borç ödendikten sonra ne zaman düzelir. İşte detaylar..

Kredi Notu Düşük Kişilere Kredi Verilir Mi?

Kredi notu düşük kişiler bankalardan kredi çekemez. Bu sorunun çözümü adına, 2017 senesinde kredi sicil affı çıktı; ama birçok banka yine de kredi notu düşük kişilere kredi vermeye yanaşmamaktadır.

Kredi sicil affı kapsamında bankalara, kara listedekilere kredi verme yetkisi verilmesine rağmen, bu kişilerin birçoğu çekecekleri krediyi ödeyeceklerine dair bir taahhüt ve güvence veremedikleri için bankalar tarafından kredi başvuruları kabul edilmemektedir. Bu gibi kişilerin kredi çekebilmesi için her şeyden önce kredi sicillerini düzeltmeleri gerekmektedir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir.

Kredi Skoru Yükseltme Teknikleri

Yazımızın başlığında kredi borçlarının ödenmesi sonrası kredi sicili ne zaman düzelir şeklinde bir soru sorduk. Eğer kişi bütün borçlarını öderse ve başka bankacılık işlemi yapmazsa kredi notu 6-12 ay arasında yükselir ve eski haline gelir. Ama bunun yanında;

  • Banka hesabında yüklü para tutmak
  • Kredi kartına otomatik ödeme talimatı vermek
  • Kredi kartı borçlarını aksatmamak
  • Bankacılık işlemlerini yoğunlaştırmak

İşlemlerinin yapılması kredi notunun çok daha çabuk yükselmesini sağlayacaktır. Kredi puanının düzeltilmesi noktasında size verdiğimiz tavsiyeleri eksiksiz uygulamanız gerekmektedir. Bu şekilde sabırla çalışma yaptığınız kredi notunuz belki 6 aydan önce düzelme ivmesi yakalayacaktır. Bu süreyi beklemek istemeyenler için kredi notu kötü olanlara kredi veren bankalar da vardır.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi İmkanı Tanıyan Bankalar

Bazı bankalar son sicil affı sonrası kara listeye giren ve kredi skoru düşük olan kişilere düşük limitli kredi vermeye başladı. Bu bankalar bu kredileri verirken kişilerden ek kefil ve ipotek garantisi talep etmektedir. Şu anda kredi notu düşük kişilerin kredi çekebilmesi için en kötü durumda bile bir taşınmaz mal ipoteği göstermesi gerekmektedir. Bu durumda kişilere bankalar tarafından daha kolay kredi verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu