KREDİ NOTU

KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi

Kredi borçlarını yeni krediler kullanarak kapatmak isteyen milyonlarca kişi KKB kredi sicili kötü olana kredi konusunda merak ederler. Bu alanda yapılan bir çok araştırmadan sonuç alınmasa da, sicili kötü olana kredi veren bankalar milyonda bir oranındadır.

Bu istisna da, kişinin banka şubesi ile ilişkilidir. Özellikle ticaret ile uğraşan kişilere sağlanan bu kolaylıklar, banka ile parasal ilişkileri yüksek miktarda olanlara sağlanabilmektedir. Borçlunun ödeme gücü dikkate alınarak bu karar banka müdürünün inisiyatifi doğrultusunda verilir.

KKB kredi sicili bozuk olanlar kredi çekmek konusunda şanssızdır. Mantık açısından tek bir yüklü miktarda kredi çekip, borcun tamamını kapatmak borçlu tarafından arzu edilen bir durumdur. Ancak bankalar bunu böyle düşünmedikleri bir politika doğrultusunda hizmet verdikleri için, kredi sicili bozuk olana kredi vermezler.

Oysa kredi borcunu ödeyemeyecek durumda olan 10 kişiden 9’u yeni bir kredi çekmek isteyerek, tüm borçları tek bir kredide toplamak ister. Bankalar da bunu reddederek, borçlunun daha zor duruma düşmesini kolaylaştırırlar. Oysa bu şekil bir kredi verilirse, banka da hukuk işleri ile daha az uğraşmak zorunda kalır ve borçlular da borçlarını daha kolay ödeme koşullarında ödeyebilirler.

Kredi borçları ile yaşamak zorunda kalan bir çok kişi, borçlarını ödemek için bir yerlerden toplu para bulmak zorundadır. Bu toplu para da ancak büyük bir miras ya da emeklilik ikramiyesi gibi durumlarda bulunabilir. Banka kredileri borç kapamaya yönelik olarak düzenlendiğinde bir çok kişi de bankalara olan borçlarından kurtulacaktır.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Bozuk olan kredi sicili borcun tamamı ödendikten sonra 5 yıl geçince silinir. 5 yıl sonrasında sicilinizin temizlenmesi bankaların size yeniden kredi vereceğini garantilemez. Bu yüzden sicilinizin temiz olması yeterli değildir.

Borcunuzu ödedikten sonra düzenli ödeme talimatları ile banka hesabınızı hareketli bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu şekilde banka size özel kredili ürünlerini kullandırmaya başlayabilir. Düşük limitli kredi kartları ile banka ile ilişkilerini geliştirmeye başlayıp, düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilir ve kredili ürünlere başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu