KREDİ NOTU

Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım?

Acil paraya ihtiyacı olduğu halde bankanın kredi onayı vermemesinden ötürü çok güç duruma düşenler için kaleme aldığımız bu yazımızda, kredi çekemiyorum ne yapmalıyım? Sorusunu soran vatandaşlara özel çözüm yollarını anlatacağız. Bankalar kredi başvurusu yapan herkese elbette kredi vermek iste; ama banka da sonuçta vermiş olduğu kredinin zamanında düzenli olarak ödenmesini beklemektedir. Banka her ne kadar dağıtmış olduğu kredilerin faizlerinden yüksek gelir elde etmiş olsa da, yine de kredi dağıtırken temkinli davranarak, risk seviyesi düşük kişilere kredi vermeyi tercih eder.

 

Bankaya kredi başvurusu yapan ama kredi onayı çıkmayan bazı müşteriler genellikle bunun nedenini öğrenmek isterler. Çünkü müşteri kredi reddine neden olan faktörü öğrenip bunu çözebilirse tekrar kredi başvurusunda bulunabilecektir. Bankadan ret cevabı alanlar, kredi çekemiyorum, kredi çıkmıyor, neden kredi alamıyorum, bankalar kredi vermiyor, kredi alabilmek için ne yapmam gerekiyor? Sorularını sormakta ve bu sorulara cevap aramaktadır. Bu soruların cevapları için makalemizi okumaya devam edin.

Bankalar İçin En Önemli Faktörlerden Biri Kredi Notudur?

Hayat koşulları içinde herhangi bir nedenden ötürü acil olarak nakit paraya ihtiyacımız olduğunda bazı durumlarda eş-dosttan borç para bulmaya çalışırız. Ama değişen toplumsal ve ekonomik yapılar nedeni ile özellikle son yıllarda herkes bu ihtiyaçları için bankalara başvurmak zorunda kalmaktadır. Bankalar da kendilerine gelen kredi taleplerini kesinlikle hemen kabul etmemektedir. Öncelikle müşterinin daha sonra kredi borcunu ödeyip ödeyemeyeceğini analiz etmesi gerekecektir. Bunun için online olarak hemen müşterinin kredi  notunu öğrenip ona göre hareket edecektir.

 

Eğer bankanın yapmış olduğu sorgulamada kredi notunuz düşük çıktıysa banka size büyük olasılıkla kredi vermeyecektir. Kredi notu nu bankaya gitmeden de kendiniz sorgulayabilirsiniz. Findekx’ten sorgulama yapabileceğiniz gibi cep telefonu kısa mesajı ile de sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için 9 TL gibi bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Kredi notunuz 1000 puandan aşağı ise risk durumunuz yükselmiş demektir ve size kredi verilmesi güçleşir. Ama puanınız 1300 üstü ise krediniz daha kolay onaylanabilecektir. Tabi kredi notunun yanında aylık gelir durumunuz ve diğer birçok faktör de önemlidir. Banka bunlara bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirip size kredi onayı verir veya vermez. Bu konu ile ilgili kredihesabi.com sitesinde de çok yararlı ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Bu konu hakkında kredihesabi.com sitesinden de yardım alabilirsiniz.

 

Aylık Geliri Kredi Taksitinden Düşük Kişilere Kredi Çıkmayabilir?

Kredi notu düşük olan bir müşterinin aynı zamanda sabit bir geliri de yoksa bu kişiye zaten kredi verilmez. Bir de kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi çekemiyorum diyen müşteriler de vardır. Bunların kredi çekememesinin belli nedenleri olabilmektedir. Kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum diyen kişilerin genellikle gelir durumları yetersiz olmasından kaynaklı problem yaşadıklarını söyleyebiliriz. Bankadan çekmeye çalıştığı kredinin aylık taksit ödemeleri eğer aylık gelirinin belli oranından ( örneğin %80) fazla ise bu kişiye kredi onayı verilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu