KREDİ NOTU

Banka Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi

Bankaların kara listesine giren kişiler kara listeden çıkmak için en az 5 seneyi gözden çıkarması gerekmektedir. Bu süre zarfında bankacılık işlemlerine de dikkat edip yeni hatalar yapmaması gerekmektedir. Ama bu süre kesin olmayıp zaman zaman çıkan sicil afları ile daha çabuk kara listeden de çıkmak mümkün olabilmektedir.  Örneğin geçtiğimiz sene çıkan kara liste sicil affı sonrası birçok kişi kredi çekebilir duruma gelmiştir. Bu kişiler kara listeden çıkartılmadı ama kara listede olmalarına rağmen onlara kredi çekme şansı verildi.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden tamamen kurtulmak mümkündür. Kara listeden çıkış çok kolay olmasa da 3-5 sene süre zarfında atılacak doğru adımlar sonrasında bu sorundan kurtulmak mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler kısaca şu şekildedir:

*Kredi kartı borçlarınızı asla geciktirmeyin

*Kart borçlarınızı zamanında ödeyip, kartınızı da doğru bir şekilde kullanmaya devam ediniz

*Banka hesabınızda eksi bakiye olmasın. Sürekli fazla fazla nakit para tutun.

*İhtiyaç kredisi ödemelerinizi zamanında yapın. Sürekli kredi başvurusu yaparak “batık müşteri” imajı uyandırmayın.

*Kredi kartınıza ya da banka hesabınıza bağlı olarak otomatik ödeme talimatları verin.

Bu söylediklerimizi 3 sene boyunca devam ettirin. Bu süre zarfında kredi notunuz da yükselecek ve artık kara listeden çıkma şansı elde etmiş olacaksınız.

Kara Listeden Çıkma Başvurusu Yapabilirsiniz

Yukarıda önerdiğimiz şekilde uzun sür sabırlı bir çalışma yaptınız. Kredi notunuz da iyi bir noktaya geldi diyelim. Artık yapmanız gereken, kara listeden çıkmak için başvuru yapmanızdır. Kara listeden çıkabilmek için banka aracılığı ile başvuru dilekçesi verebilirsiniz. Bunu direk Merkez Bankasına gönderebilirsiniz. Ama banka ile görüşüp bankanın KKB’ye yazı yazmasını isteyebilirsiniz.

Kredi sicil affına rağmen halen kredi çekemiyorum diyenler için Merkez Bankasına yazılacak bir dilekçe ile bunun mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Kara sicilden kurtulmak isteyenler için örnek bir dilekçe hazırladık.  Bu dilekçeyi Merkez Bankası’na yollayarak kara liste temizliği başvurusu yapabilirsiniz.

Örnek Sicil Temizleme Dilekçesi

“Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na

 Ziraat Bankası Sapanca Şubesi 23849875758 T.C numaralı ve 2749083643 hesap numaralı banka müşterisiyim. Gecikmiş ödemelerim yüzünden kara listeye düştüm Kara listeden çıkamadığım için yaptığım başvurular ve çıkan sicil affına rağmen kredi çekemiyorum. Son birkaç senedir kredilerimizi ve kredi kartı borçlarımı zamanında ödedim ve sicilimin artık düzelmesini istiyorum. Gerekli işlemlerin yapılıp tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.”

Dilekçeyi kendinize göre biraz daha düzenleyerek sol alta adres ve telefon numarası ve sağ alt tarafa da ad soyad ve imza atılması gerekmektedir.

Bankalardan çektiğiniz kredi veya kredi kartlarını düzenli ödemediğinizde kredi siciliniz olumsuz etkilenir. Yasal takibe düştüğünüz anda ise kara listeye girersiniz. Kara listeye giren kişilere bankalar belirli bir süre yeni kredi veya kredi kartı vermezler. Ancak 2017 Ocak ayında çıkan kredi sicil affı ile sicilinizi düzeltme ve tekrar kredi çekme ve kredi kartı alma imkanı oluşur.

Kara Liste Ve Kırmızı Kalem Nedir?

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 3 ay geciktirdiğiniz anda yasal takip başlar ve kredi notunuz hızlı bir şekilde düşer. Kredi notunuz düştükten sonra  Merkez Bankasının kara listesine düşersiniz ve kredi sicilinizin tutulduğu KKB ( Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kırmızı kalem yemiş olursunuz. Bu durumu düşen kişi bankalardan herhangi bir kredi ya da kredi kartı almak istediğinde banka tarafından olumsuz cevap alır. Kara listeye düşen kişiye 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi ya da kredi kartı vermez.

Sicili Düzeltme ve Kara Listeden Çıkma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2017 Ocak ayında kredi sicil affı geldi. Kredi sicil affı sayesinde artık kara listeden çıkmak mümkün. Kredi sicil affından yararlanmak için 6 ay içerisinde borçlarınız kapatmanız ya da yapılandırmanız gerekir. Bu sayede kara listeden çıkmış olursunuz. Siciliniz temizlendikten sonra bankalar size yeniden kredi veya kredi kartı verebilecektir. Kara listeden çıkmak için Merkez bankasına dilekçe yazılır. Bu dilekçe sayesinde isminizi kara listeden sildirmiş olursunuz.

Merkez Bankası Kara Liste Sildirme Dilekçesi ( Alternatif Dilekçe)

Bankalara ait tüm borçlarınızı ödedikten sonra hala kara listede gözüküyor ve kredi ya da kredi katı başvurusu yapamıyorsanız aşağıdaki dilekçe örneğini merkez bankasına yazınız. Yukarıda yazdığımız dilekçe dışında aşağıda ikinci bir örnek dilekçe hazırlandı.

T.C. Merkez Bankası A.Ş. ANKARA

Bankanız nezdinde bulunan bütün finans kurum veya kuruluşlarında bana ait olan bütün borçlarımı ödedim. Ancak hala kara listede gözüküyorum. Söz konusu kara listeden çıkmak istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şeklinde dilekçe yazarak; nüfus cüzdan fotokopisi, varsa vergi kimlik numarası, adres, telefon, anne kızlık soyadı da ekleyerek ıslak imzalı olarak posta yoluyla gönderebilirsiniz. Yaklaşık 2 ya da 3 hafta içerisinde cevap alırsınız.

13 Yorum

 1. Hic bir bankaya borcum olmadigi taktirde kredi cekemiyorum kara listeden cikmak istiyorum tarafiniza arz ederim

 2. Daha önce bütün borçlarımı ödedim bundan dolayı kara listeden çıkmak istiyorum bilginize saygılarımla

 3. Aydın gürkan eski geçikmelerimden dolayı kamuda olmama rağmen şu an durumum çok iyi kulüp başkanı ve sahibiyim yinede sicil bozuk göründüğünden halk bank maaşlı müşterisi olmama rağmen artı limit bile alamıyorum lütfen bu konuda sicil affı istemekteyim gereğinin yapılmasını arz ederim

 4. Hiç bir bankaya borcum olmadığı takdirde kredi çekemiyorum.Kara listeden çıkmak istiyorum tarafınıza arz ederim.

 5. benim de zamanın birini de mecburiyetten kredi çektim ödedim ama biraz geç oldu bende kara listeden çıkmak istiyorum tarafına arz ederim

 6. Hic bir bankaya borcum olmadigi taktirde kredi cekemiyorum kara listeden cikmak istiyorum tarafiniza arz ederim

 7. Devlet sicil affı çıkarttı ama uygulaması için baskı yapmıyor.Devletin bankası dahi yapılandırma yapmıyor.
  KREDİ SİCİL AFFI 26 MART 2020 YAYINLANMA HALİ; MADDE 48 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  “GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24/3/2020 tarihinden önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 5411 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2020 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz.
  (2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

 8. Hicbir bankaya kredi ve kredi kartı borcum yok kara listeden cıkmak istiyorum gereginin yapılmasını tarafınıza arz ederim saygılarımla

 9. Hayat varlik yönetime 2018 de borcumu kapattım halen yasal takipte görünüyorum kredi kullanmak istedim bu yüzden alamadım tarafınıza arz ederim

 10. Iyi günler eskiden kalan borçlarimi kapattim halen kara listede görünüyorum lütfen gereginin yapilmasini arz ederim saglikli günler dilerim

 11. slm iyi gunler birzamanlar sirkette calisiyodum masimi alamadigimdan odemelerim gecikti icralik oldum ama daha sonra hepsini odedim simdi kamuda calisiyorum.kiredi cekemiyorum .kara listeden cikmak istiyorum.geregini arz ederim

 12. Selam.başta bunu belirtmek isterim ki hiç bir bankaya borcum yok.Kredi çekmek ve kara listeden çıkmak istiyorum.Gereğini yapılmasını arz ederim.

 13. Selamlar ben avcılar belediyesinde 9 ay maaş alamadım eşimde aynı yerde calıştı oda maaş akamadıgı icin kırmızı kalem yedim ve cok zor durumdayım kıredi cekemiyor baska iş yerinde calışıyoum maaşımı günüde alıyorum geregini yapılmasını arz ederi

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu