BANKALARİLANLAR

İki Yıllık Üniversite Mezunları Bankacı Olabilir Mi?  

Kamu sektörüne girmenin her geçen gün zorlaşması ile birlikte artık özel sektörde iş bulmak isteyenlerin sayısı hızla artmaktadır. Bu özel sektör işleri içinde bankaların önemli bir ağırlığı bulunmaktadır. Türkiye’de  binlerce banka şubesi bulunmaktadır. Her banka da hızla büyüdüğü için sürekli olarak personel ihtiyacı da artmaktadır. İşte tam da bu noktada, özellikle lise mezunları ve 2 yıllık üniversite mezunları bankacı olmak için şubelere sürekli olarak başvuru yapmaktadır. Peki iki yıllık üniversite mezunları bankacı olabilir mi?


Bu yazımızda; özellikle 2 yıllık fakülte mezunlarının ve lise mezunlarının banka personel alım ilanlarına başvuru yapıp yapamayacaklarını ve banka memur alım şartlarının neler olduğuna değineceğiz.


 

2 Yıllık Mezunları Nasıl Bankacı Olur?

Önceki yıllarda bankacı olmak daha kolay olduğu için lise mezunları da kolaylıkla bankacı olabiliyordu. Özellikle 2010 yılına kadar onlarca banka birçok lise mezununu işe alarak onları düşük maaşlar ile çalıştırmış ve onları eğittikten sonra iyi yerlere gelmelerini sağlamıştır. Ama artık 4 yıllık okul mezunlarının artması ve özellikle bankacılık ile yakından ilgili bölümlerin hızla artması sonrası bankalar lise mezunları yerine daha çok 4 yıllık bankacılık okuyan öğrencileri tercih etmektedir.

Peki, 2 yıllık okul okuyanların bankacı olma şansları devam ediyor mu?  Bu konuda kısaca şunu söyleyebiliriz. 2 yıllık okul okuyan öğrencilerin, okudukları bölümler onların bankacı olup olamayacaklarına büyük etki edecektir. Çünkü, artık birçok banka personel alım ilanına çıktığında görülüyor ki, sadece bankacılık ile ilgili bölüm mezunlarına iş olanağı verilmektedir.

 

Gişe Memuru Olma Şartları

Bankalar dışarıdan genç memur aldıklarında direkt onları önemli yerlere yerleştirmez. Bankacılık faaliyetlerinin tanınması için ilk etapta onlara gişe memurluğu gibi basit işlerde istihdam ederler. Burada edinilen tecrübe sayesinde kısa sürede birçok farklı alanda istihdam edilebilirler. Buna 2 yıllık mezunlar da dahildir. Bazı banka memur alımlarında uygulanan şartlar esnek olduğu için, 2 yıllık mezunlar da bu bankalarda iş sahibi olabilir. Özellikle gişe memuru gibi alanlarda 2 yıllık mezunlar daha kolay iş bulabilirler.

 

Lise Mezunlarının Bankacı Olma Şansı Devam Ediyor Mu?

Lise mezunlarının bankaların öneli noktalarında artık istihdam edilmeleri gerçekten de çok zor bir durumdur. Bunun yerine özellikle banka özel güvenlik görevlisi alım ilanlarında daha çok lise mezunlarının kabul edildiğini görmekteyiz. Bu anlamda bankacı olmak isteyenler daha çok özel güvenlik alanında iş bulma ihtimalleri olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu