PRATİK BİLGİLER

IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN numarası herkesin banka hesabına bağlı olarak sahip olduğu bir numaradır. Herkesin ayrı ayrı bütün hesabı olan bankalarda farklı şekilde bulunan bir hesap numarasıdır. İlk iki harfi TR olan IBAN numarasının diğer 24 hanesi ise rakamlardan oluşmaktadır. Bu kadar uzun olan IBAN numarası nerede yazar?  IBAN numarası nasıl öğrenilir? Para gönderme işlemlerinde birçok kez yanlış EFT yüzünden paralar ya askıda kalmakta ya da geri gelmektedir. Daha da kötüsü para başkasının hesabına bile geçebilmektedir. Buna çözüm için IBAN numarasının tam ve eksiksiz bilinmesinde fayda vardır. Peki IBAN numarası eksiksiz olarak nasıl öğrenilebilir?

 

IBAN Numarasını Kartta Yazar Mı?

IBAN numarası genelde banka kartlarının ya da kredi kartlarının üzerinde yazmaz. Eskiden bazı banka kartlarının arka ya ön yüzünde 26 haneli olacak şekilde IBAN numarası açık bir şekilde yazılmakta idi. Ama müşterilerin güvenliği için artık bankaların çıkarmış olduğu yeni banka kartlarında IBAN numarası yazmamaktadır. Hatta birçok banka IBAN numarasının yanında hesap numarasını bile yazmamaya başladı. Peki müşteriler IBAN numarasını nasıl öğrenebilir?

 

IBAN Numarası Nereden Öğrenilebilir?

IBAN numarası kartların üzerinde yazmıyorsa bunu öğrenmek için birkaç yöntem kullanabilirsiniz. İşte IBAN öğrenme yolları;

  • Müşteri hizmetlerini arayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz
  • İnternet bankacılığına giriş yaparak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.
  • Banka hesap cüzdanınıza bakarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz
  • Bankamatiklerden IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemler içinde en ucuz ve en hızlı olan yöntemin seçilmesi hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. IBAN numarası için internet bankalığına giriş yapıldığında, hesap işlemlerine giriş yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde 26 haneli IBAN numarası bulunabilir.

Müşteri Hizmetlerinden IBAN Numarası Öğrenilir Mi?

İnternet bankacılığınız yoksa ve acil bir şekilde IBAN numarası lazımsa, o zaman müşteri hizmetlerini arayarak bunu öğrenebilirsiniz. Bunun için, sizden istenen güvenlik sorularının tüm cevaplarını eksiksiz olarak vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle arama yapmadan önce, özellikle anne kızlık soy adı ve kimlik bilgilerinin tümü hazır tutulmalıdır.

 

Bankamatikten IBAN Nasıl Öğrenilir?

İlgili banka kartınızı ATM’ye yerleştirdiğinizde hesap işlemlerine girerek IBAN numaranızı ücretsiz ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. IBAN numarası ekranda tek şerit halinde ve başında büyük harfler ile TR yazmaktadır. IBAN numarasının bir harf ya da rakamının yanlış yazılması EFT’nin askıda kalmasına neden olacaktır. Bazı müşteriler, IBAN ile hesap numarasını karıştırmaktadır. Bundan dolayı, sizin için örnek bir IBAN numarası hazırladık.


Örnek IBAN Numarası;  TR 2345 7183 0000 0010 3746 3464 Bu örnek bir IBAN numarası olup, ilk iki hanesi TR harflerinden oluşup, bu haneler Türkiye’nin kısaltılmış halidir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu