BANKALAR

Eşimin Banka Borcunu Nasıl Öğrenirim ?  

 

Eşler arasında meydana gelen en büyük sorunlardan biri de habersiz çekilen kredilerdir. Bankalar eşlerden habersiz ihtiyaç kredisi verebilmektedir. Konut kredilerinde, eş rızası alınıyor olsa da ihtiyaç kredilerinde özelikle bayan olarak eşlerin rızası istenmez. Kişi eşinden habersiz çekmiş olduğu bu kredi daha sonra aile kavgalarına yol açabilmektedir. Hanımlar, eşlerinin borcunu öğrenmek isteyebilirler. Ama eşler genelde bu konuda doğru bilgi vermek istemeyebilir. Bu durumda, eşimin banka borcunu nasıl öğrenirim diye sorun kişiler ne yapmalıdır?

 

Eşlerin Banka Kredi Borcu Öğrenilebilir Mi?

Eşlerin haberi olmadan çekilen krediler daha sonra yüz üstüne çıktığında ailelerde büyük huzursuzluklar meydana gelir. Bu durum ortaya çıkmadan eşlerden biri bankaya giderek eşinin kredi borcunu öğrenmek isteyebilir. Bu durum genelde şüphe üzerine başlamaktadır. Ve kişi emin olabilmek için banka kredisi sorgulaması yapmak isteyebilir. Peki banka buna izin verir mi?

Bankaya başvuru yapan kişiler bu konuda bankadan bilgi alamazlar. Kişin resmi nikahlı eşi bile olsanız bu konuda banka, size müşteri gizliliği esas alındığı için bilgi vermeyecektir. Banka görevlilerini zorlasanız bile bu bilgiyi alamazsınız.  Çünkü, böyle bir bilgi müşteriden habersiz verildiği anda, banka çalışanı disiplin cezası alabilir. Böyle bir riski kimse göze alamaz.

 

Eşimin Borçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Eşinin banka borçları olsun diğer kurum borçları olsun bunlardan haberdar olmak isteyen kişilerin bunun için yapabilecekleri pek bir şey yoktur. Ancak eşinden vekalet alabilen kişiler, bu işlemleri yapabilirler. Bunun dışında, kişinin ne eşi, ne de anne-babası onun banka işlemlerini göremez. Bu bankacılıkta müşteri mahremiyeti olarak kabul edilir.

 

Eşin Haberi Olmadan Çekilen Kredi İcralık Olursa Ne Olur?

Bayanlar genelde eşlerinin kredi çekmesinden ziyade bu krediyi ödeyemeyeceğinden korkabilirler. Çünkü, çekilen kredinin taksitleri zamanında ödenmezse banka bu konuda icra takibi başlatabilir. Ama bu durumda ince bir ayrıntı var. Banka eşten habersiz olarak vermiş olduğu kredi için ortak kullanım alanlara icra koyamaz. Yani evde beraber oturdukları için, eve icra işlemi uygulanamaz.

Bu konuda mahkemenin kararı mevcut olup, eş rızası olmadan çekilen kredilerde bayanlar mağdur edilemez şeklinde karar alınmıştır. Buna göre, kişi kredisini ödeyemediğinde, bayanla ortak olarak oturmuş olduğu evine haciz işlemi uygulanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu