KONUT KREDİLERİ

Evin Tamamına Kredi Çekilir Mi?  

 

Bankalardan çekilen konut kredilerinde uygulanan bazı kredi esasları vardır.  Birçok banka evin değerinin %80’nine kadar kredi kullandırmaktadır. Bazı bankalar de bu oranı daha da aşağı çekerek, %70 civarında konut kredisi vermektedir. Ev sahibi olmak isteyen bazı kişiler de evin tamamına konut kredisi çekmek istemektedir. Elinde hiç peşinatı olmayan kişilerin bu şekilde bir yola başvurduklarını biliyoruz. Peki  evin tamamına kredi çekilir mi? Peşinatsız konut kredisi çekilir mi?  Bu soruların yanıtları için makalemizin devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Makalemizin başında da ifade ettiğimiz üzere konut kredilerinde ülkemizde bazı önemli şartlar istenmektedir. Öncelikle bankalar alacaklarını tahsil konusunda kendisini garantiye almak için konut kredisinde yüzde yüz finansman sağlamaz. Sadece belli koşullarda bazı bankalar müşterilerinin peşinatsız konut kredisi isteğine olumlu cevap verebilir. Dediğimiz gibi genel anlamda hiç peşinatınız yoksa konut kredisi kullanmanız oldukça zordur; ama şimdi sayacağımız durumlarda konut kredisi çekme ihtimalinizi olabilir.

 

Evin Eksper Değeri İle Gerçek Değeri Farklıysa Evin Tamamına Kredi Çıkabilir

Banka kredisi çekmek istediğiniz evin hem gerçek hem de eksper değeri olmaktadır. Gerçek değeri, evin civarındaki diğer evlerin ve aynı apartmandaki diğer evlerin değeri esas alınır. Zaten vatandaşlar arasında ev alış-verişi olmadan alıcı kişi genelde konu komşu ve civarda ev fiyatı araştırması yapar. Yani almak istediği evin gerçek değerini diğer evler işe kıyaslayarak belirler.

Örneğin alacağı ev zemin ise aynı apartmandaki üst katların ev değerlerini araştırır ve o evlerin gerçek değerlerinden kendi alacağı evin de değerini az çok hesaplayabilir. Ülkemizde halk kendi arasında bu şekilde bir ev değer biçme yoluna gitmektedir.

Ayrıca evlerin bir de eksper değeri vardır.  Evlerin eksper değerleri banka tarafından yönlendirilen ve evin resmi değerini belirleyecek olan eksper tarafından tespit edilir. Bu kişi ya da kişiler evin içini ve dışını kontrol ederler. Eve gelmeden önce belediye ve muhtarlığa giderek gerekli belgeyi ve bilgiyi temin ederler. Daha sonra eve gelerek evin banka tarafından resmi kayıtlara geçirilecek gerçek değeri belirlenir. Burada banka tarafından esas alınacak değer, evin halk arasındaki gerçek değeri değil eksper tarafından belirlenmiş olan değeridir.

Peki burada nasıl bir durum ortaya çıkarsa kişi peşinatsız ev alabilir? Bunun için en olmazsa olmaz şart, evin eksper değerinin gerçek değerinden çok daha fazla çıkmasıdır. Şöyle bir örnek verecek olursak konu daha iyi anlaşılabilir:

Diyelim ki almak istediğiniz evin gerçek değeri 200.000 TL ve ev sahibi ile bu fiyat üzerinden anlaştınız. Eğer banka da göndereceği eksper ile bu fiyatı belirlerse o zaman banka size en fazla 160.000 TL kredi verebilir. Yani evin değerinin %80’i kadar. Bu peşinatı olmayan biri için oldukça sorunlu bir durum olur. Yani kredi çıkmasına engel bir durum söz konusu olur.

Ama evin gerçek değeri her ne kadar 200.000 olsa da banka eksperi aynı eve 250.000 değer biçerse o zaman şartlar değişir. Bu sefere 250.000’nin tam %80’i 200.000 TL eder. Yani almak istediğiniz evin tamamına kredi çıkmış olur. Bu da ihtiyacınız olan tutar anlamına gelir.

Özetle almak istediğiniz evin tamamına kredi çıkmasını istiyorsanız bu evin eksper değeri  gerçek değerinden  en az %20 daha fazla belirlenmesi gerekmektedir. Ancak bu durumda banka size tam kredi kullandırır. Diğer durumlarda bankalarda yüzde yüz konut kredisi kullanmak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu