PRATİK BİLGİLER

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi?  

 

Bankalardan kullanılan kredi kartı ve kredilerin taksit ödemelerini zamanında yapmayan müşteriler icra ile karşı karşıya kalabilir. Bankadan çekilen kredi karşılığı teminat sunulmuş ise o zaman öncelikle banka tarafından bu teminatlara icra müdürlüğü kanalı ile en konulmaktadır. Teminat sunulmadan çekilen kredilerde ise eve haciz gelme tehlikesi vardır. Peki hangi durumda banka borcundan dolayı eve haciz gelir? Birçok kişi eve haciz gelemeyeceğini savunduğu için bankaya mevcut kredi borcunu ödeyemeyen müşteriler, banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi diye merak edebilmektedir.

 

Kredisini Geciktiren Kişilere İcra Takibi

Bankalardan değişik zamanlarda başta ihtiyaç kredisi olmak üzere çeşitli krediler kullanılmaktadır. Bu kredilerin yanı sıra ayrıca bankanın müşterilerine sunmuş olduğu kredili mevduat hesapları ve banka kredi kartları da değişik alışverişlerde ve nakit ihtiyaçları için kullanılabilmektedir. Bankaların sunmuş olduğu bu imkanları harcama planlaması yapmadan kullanan müşteriler daha sonra bu ödemeleri yapmakta büyük güçlük yaşamaktadır. Ödemelerini geciktiren kişilere banka tarafından icra tebligatları yollanmaya başlandıktan sonra iş daha da ciddiye binmektedir.

Banka Kredi Borcu Nedeni İle Eve Haciz Gelir Mi?

Banka Borcu Nedeni İle Eve Haciz Gelebilir!

Bankaya kredi borcu ya da kredi kartı borcu olan kişiler bu borçlarını 3. Ayında da ödemediğinde banka avukatı tarafından aranıp kredi borcunun en yakın zamanda kapatılması istenebilmektedir. Bu durum sonrası kişiler, avukatın sunmuş olduğu yeni ödeme planına göre hareket ederek kredi borçlarını ödemek durumundadır.

Kredi borcunu ödeyemeyen kişilere ise icra takibi başlatılacaktır. Üzerinde mülkü olan kişilerin ilk etapta bu mülklerine tedbir konulabilir. Borcunuz az bile olsa çok pahalı olan bazı taşınmazlara el konulabilmektedir. Örneğin, banka müşterisinin tapulu evinin değeri 200.000 TL olsa  ve toplam banka borcu 20.000 TL olsa bile bu borç yüzünde eve tedbir konulabilir. Eve tedbir geldikten sonra bu evin satışı da yapılamaz.

 

Ev Eşyalarına Haciz Gelir Mi?

Kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin ev eşyalarına icra gelip gelmeyeceği çok tartışılan bir konudur. Ama borçlar kanununda yer alan icra yönetmeliği son yıllarda tekrar düzenlenerek, kişinin yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan eşyalar birden fazla değilse o eşyalara haciz konulamaz denilmektedir.

Bu durumda evde tek sayıda bulunan, koltuk takımı, buzdolabı, televizyon ve diğer beyaz eşyalara el konulamaz ve haciz yolu ile satılamaz. Banka avukatı ve icra müdürlüğü yetkililerince evde değer tespiti yapıldığı sırada birden fazla aynı tür eşya varsa ancak onlara haciz konulabilir. Örneğin evde birden fazla LCD TV varsa bunlardan birine icra yolu ile el konulabilir. Bunun dışında genel anlamda ev eşyalarına haciz konulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu