PRATİK BİLGİLER

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İşkur kayıt belgesi, iş arayan ya da iş bulmak için İşkur’dan yararlanmak isteyen vatandaşların mutlaka sahip olması gereken bir belgedir. İş başvurusu esnasında işletme – iş sahibi tarafından talep edilen bu belge; oldukça kolay bir şekilde temin edilebilir. Eğer İşkur kayıt belgesi nasıl alınır bilmiyorsanız; bu içeriğimizde gerekli olan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

İşkur Kayıt Belgesi Nedir?

İşkur kayıt belgesi, 2017 yılından bu yana aktif olarak kullanılan bir belgedir. Yasal düzenlemeler ile artık zorunlu hale gelen belge; kişinin İşkur kaydının ispatlanmasını sağlamaktadır. Belgeyi alabilmek için birden fazla kanaldan yararlanabilirsiniz. Peki, İşkur kayıt belgesi nereden alınır?

  1. İŞKUR İl Müdürlükleri
  2. E-Devlet Kapısı
  3. İŞKUR Resmi İnternet Sitesi

İŞKUR Kayıt Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar

İşkur kayıt belgesi almadan önce, gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir. Zira bu belge, herkese verilmemekte ve ek olarak şartlar sağlanılmadığı takdirde kişinin ihtiyacı olsa bile verilmemektedir.

İlk olarak kişinin kayıt belgesi alabilmesi için İşkur kaydının olması ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekmektedir. Ek olarak erkeklerin askerliklerini yapmış olması, diğer vatandaşların ise 14 yaşını doldurmaları gerekmekte.

Online İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İnternetten işkur kayıt belgesi almak için ilk olarak İşkur’un resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıda sıralamış olduğumuz adımları uygulamanız yeterlidir.

  1. İlk olarak ilgili kurumun resmi internet sitesi olan https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriş yapın.
  2. Eğer İşkur üyeliğiniz ya da kaydınız varsa, profilinize giriş yaparak sol alt bölümde yer alan İş Arayan Kayıt belgesini indirebilirsiniz.
  3. Eğer henüz kaydınız yoksa, İş Arayan sekmesine giriş yaparak üye olmalı, bilgilerinizi verdikten sonra yine profilinizden iş arayan kayıt belgesini indirmelisiniz.

Eğer bu adımları uygulamak istemiyor, direkt olarak E-Devlet üzerinden İşkur kayıt belgesi indirmek istiyorsanız; aşağıda sıraladığımız adımları uygulayabilirsiniz.

İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

  1. İlgili belgeyi almak için öncelikle mobil ya da web sitesi üzerinden E-Devlet portalına giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde yer alan arama kısmından Türkiye İş Kurumu aramasını gerçekleştirin.
  2. Bu arama sorgusunun ardından karşınıza çıkan hizmetler arasından İşkur Kayıt belgesi seçeneğine tıklayarak giriş yapın.
  3. Bunun ardından karşınıza çıkan form, işkur kayıt belgenizdir. Ekranın sağ üst kısmında yer alan yazdır butonuna tıklayarak belgeyi yazdırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu