EFT-HAVALE

EFT Neden Yerine Ulaşmaz

Farklı bankalar arasında yapılan para transfer işlemlerine EFT denilmektedir. EFT, havaleye göre biraz daha uzun süren bir işlem olmakla birlikte yanlış en ufak bir adımda hata verebilecek bir uygulamadır. EFT yapılırken 26 basamaklı IBAN numarası kullanılmakta ve kişinin ad-soyad olmak üzere bazı bilgileri girilmektedir. Bu işlemler  sırasında tek bir harf hatası bile yapılsa işlem onaylanmayabilir. Bu noktada EFT neden yerine ulaşmaz başlıklı bir makale yazarak, EFT işleminin muhtemel sorunları hakkında size bazı bilgiler vereceğiz.

İlgili Makaleler

Yanlış yapılabilecek bir EFT işlemi yüzünde binlerce TL para boşa gidebilir ya da başka hesaplara geçebilir. Böylesi hassas bir bankacılık işleminin doğru yöntemler ile yapılması oldukça önem arz etmektedir. Peki EFT’nin tam yerine ulaşması için nelerde dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle IBAN numarasından başlayabiliriz.

 

EFT Yaparken IBAN Yanlış Yazılırsa

Bankalar arası para transferlerinde EFT işlemleri yapılırken toplamda 26 haneli bir IBAN numarası yazılmaktadır.  Bu IBAN numarası Uluslara arası hesap numarası anlamına gelmektedir. Bu numara herkeste aynen parmak izi gibi sadece bir tanedir. Ama siz bu 26 haneli IBAN’ın sadece bir rakamını dahi yanlış yazarsanız para ya yanlış ellere geçer, ay da para merkez bankasında askıda kalır.

EFT işlemlerinde IBAN’ın yanlış yazılmaması için kodlanarak yazılması daha doğru olacaktır. Yoksa bazı durumlarda yan yana gelen 5 adet sıfır yüzünden kişiler ya fazla sıfır atmakta ya da eksik sıfır atmaktadır. Bu da paranın askıda kalmasına yol açmaktadır.

 

Yanlış EFT Nasıl İptal Edilir?

Yapmış olduğunuz EFT’nin hatalı olduğunuz fark ettiğinizde, aradan geçen süreye bağlı olarak sürece müdahale edebilirsiniz. EFT iptal işlemi için, süre oldukça önemlidir. Şöyle ki;

EFT yaptıktan birkaç dakika içinde sürece müdahale ederseniz iptal anında gerçekleşir ve para hesabınızdan düşmeden işlem kaldırılır. Ama EFT işlemini yaptıktan sonra 10-20 dakika arasında artık para sizden çıkar ve diğer hesaba geçmiş ya da geçmek üzere olacaktır. Bu durumda, siz direkt iptal edemezsiniz. Bankayı arayarak iptal talebi oluşturabilirsiniz.

Son olarak EFT eğer karşı hesaba geçmiş ama işlem hatalı olduğu için iptal edilmesi gerekiyorsa o zaman, yapılacak işlem şöyle olacaktır; siz bankanızı arayarak durumu izah edip iptal talebinde bulunacaksınız. Banka da diğer bankayı arayarak paraya bloke koyulmasını isteyecektir. Karşıdaki banka aynı zamanda kendi müşterisini arayarak EFT iptali için yani kendi hesabına yatan paranın geri çekilebilmesi için izin isteyecektir.

Bu işlemler genelde olumlu sonuçlanır. Çünkü, resmi kayıtlarda olduğu için art niyetli kişiler bu parayı iade etmek istemese bile kanuni olarak suçlu duruma düşecekleri için iptal işlemine destek vermek durumundadırlar.

 

EFT Askıda Kaldı Ne Demek?

EFT işlemleri askıda kalması demek, EFT’nin hesaptan çıkması ama aynı zamanda diğer tarafa da ulaşmaması demektir. Yani bir müşteri Halkbank’tan  400 TL parayı Ziraat Bankasına yollamak isteğinde IBAN numarasını yanlış yazar ya da göndereceği kişinin adını soyadını yanlış yazarsa, bu transfer gerçekleşmez ama aynı zamanda bu para da kişinin hesabından düşer.

Peki para nereye gider? Bu para Merkez Bankasından askıda kalır. Siz bankanızda talep edersiniz ve bankanız Merkez Bankasına bildirim yaparak paranın geri iade edilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu